Connect with us

Czego szukasz?

Fascynacje

Najpiękniejsze trasy świata – warte ujrzenia choć raz w życiu

Choć obecna sytuacja nie skłania do podróży, przygotowaliśmy dla was zestawienie najpiękniejszych tras świata. Warto je zwiedzić przynajmniej raz w życiu, gdy już pandemia wirusa się zakończy. Wśród tych miejsc jest także trasa w Polsce.

Valley of Fire trasy

Tematyka podróży nigdy nie była nam obca. Wszak bezpośrednio wiąże się ona z naszą pasją. Kiedy pandemia koronawirusa ustanie, warto przynajmniej raz wybrać się w któreś z poniżej wymienionych miejsc. Piękne widoki mogą być gwarancją niezapomnianych wspomnień. Przedstawiamy pokrótce najpiękniejsze trasy świata, a dokładniej ich listę  Top 6. Oczywiście kolejność nie decyduje o tym, że któraś trasa jest ładniejsza od pozostałych. Wszystko jest kwestią gustu.

Znana z „Wielkich kłamstewek” kalifornijska Highway One, rumuńska serpentyna obok zamku należącego do pierwowzoru Draculi czy ekscytująca trasa przecinająca gęste lasy z „Watahy”. To tylko kilka z propozycji dróg na niezapomnianą podróż samochodem. Taka wycieczka to nie tylko szansa na podziwianie krajobrazów, ale także sposób na sprawdzenie naszych umiejętności. Oto sześć pomysłów, dokąd warto się wybrać w inspirującą podróż.

Rumunia, Trasa Transfogaraska

Ta majestatyczna górska droga biegnąca przez południowe części Karpat nie tylko zachwyca widokami, lecz także stanowi ciekawe wyzwanie dla fanów ostrych zakrętów. Rumuńska serpentyna w okolicach malowniczego jeziora Bâlea pnie się aż do wysokości 2042 m n.p.m. Przebiega obok zamku Poenari należącego w XV wieku do Włada Palownika, pierwowzoru Draculi. Aby bezpiecznie cieszyć się górską przejażdżką, należy dostosować technikę jazdy – oszczędnie używać hamulców, redukować biegi, aby utrzymać obroty silnika na właściwym poziomie podczas podjeżdżania pod ostrzejsze wzniesienia i zawsze znacząco zmniejszać prędkość przed wejściem w zakręt. Górskie warunki są tak wymagające, że trasa jest zamykana co roku na zimowe miesiące.

Trasa Transfogaraska

fot. Ümit Yildirim Unsplash / Trasa Transfogaraska

Szwajcaria, przełęcz Furka 

Wielbiciele górskich widoków z pewnością docenią też szwajcarskie Alpy, gdzie wytyczona została droga przez przełęcz Furka, wymieniana jako jedna z najbardziej ekstremalnych tras świata. Długa na jedyne 28 km składa się niemal wyłącznie z zakrętów, zjazdów i podjazdów, z którymi zmagają się nawet najbardziej wytrawni kierowcy. Trud wynagradzają przepiękne krajobrazy, stanowiące wdzięczne tło filmowych akcji. W latach 60. z kręceniem w przełęczy zmierzyli się choćby twórcy kultowej serii o Jamesie Bondzie. Efekty ich pracy można podziwiać w filmie „Goldfinger” z Seanem Connerym w roli Agenta 007. Takie trasy tygrysy lubią najbardziej!

Highway One

fot. Unspalsh / Highway One

Norwegia, trasa atlantycka

Pomimo, że długość drogi atlantyckiej wynosi jedynie nieco ponad 8 km, droga ta uważana jest za jedną z najbardziej spektakularnych na świecie. Składa się z ośmiu zapierających dech w piersiach mostów, nisko zawieszonych nad migoczącym w słońcu Morzem Norweskim, łącząc wyspę Averøy z zachodnim brzegiem stałego lądu. To wymarzona trasa dla kierowców, którzy chcą połączyć malownicze wodne pejzaże z urozmaiconą trasą – niektóre fragmenty, takie jak słynny zakrzywiony most Storseisundet, zdają się prowadzić tuż nad linią morza.

Droga atlantycka

fot. Unsplash / Droga atlantycka

USA, Nevada, Valley of Fire

Położony w pobliżu Las Vegas park stanowy Valley of Fire swoją nazwę zawdzięcza ognisto czerwonym formacjom skalnym, utworzonym głównie z piaskowca. Kolorowe skały, gdzieniegdzie tylko porośnięte pustynnymi krzewami i kaktusami, ciągną się po horyzont. Wokół panuje głęboka cisza. To tutaj kręcono między innymi film science-fiction „Star Trek: Pokolenia”.

W parku panują bardzo wysokie temperatury, sięgające 40°C w cieniu, dlatego jeśli zdecydujemy się na podróż w tak unikalnym terenie, musimy odpowiednio przygotować samochód. Przed jazdą w upale należy przede wszystkim skontrolować ciśnienie w oponach, które zwiększa się pod wpływem gorącego powietrza, i dostosować je do zaleceń producenta. 

Valley of Fire

Fot. fot. Dominik Lienhard Unsplash / Valley of Fire

USA, Kalifornia, Highway One 

Szum fal oceanu obijających się o surowe klify i atmosfera jak z hollywoodzkiego filmu. Słynna Highway One w Kalifornii to jedna z najbardziej malowniczych tras w Stanach Zjednoczonych i punkt obowiązkowy dla każdego turysty. Ciągnie się wzdłuż całego kalifornijskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego o interesującej, zmiennej linii brzegowej. Przejeżdżający trasą mijają zarówno nagie skały, jak i piaszczyste plaże. Charakterystycznym miejscem na trasie jest położony niedaleko Monterey most Bixby Creek, jeden z najczęściej fotografowanych w USA, który wielbiciele seriali dobrze znają z klimatycznej czołówki „Wielkich kłamstewek”.

Highway One trasy 2

Fot. Unspalsh / Highway One

Polska, Góry Słonne

Na koniec zostawiliśmy wam niespodziankę w postaci jednej z najpiękniejszych tras w Polsce. Osoby spragnione motoryzacyjnych wrażeń i pięknych widoków nie muszą opuszczać Polski. W Bieszczadach skrywają się ekscytujące trasy przecinające gęste lasy, takie jak serpentyna przez pasmo Gór Słonnych nieopodal miejscowości Wujskie. Pokonywanie malowniczych zakrętów pozwoli oderwać myśli od trosk, a niepowtarzalna bieszczadzka atmosfera wyciszy i pomoże odzyskać równowagę. W ostatnich latach bieszczadzkie pejzaże zostały docenione przez twórców – w okolicach nagrywany był na przykład głośny serial „Wataha”. W Górach Słonnych powstały również zdjęcia do projektu artystycznego Barta Pogody CUPRA #createthepath z udziałem Aleksandry Popławskiej. 

Góry Słonne trasy przykład 3

Fot. Barta Pogoda dla CUPRA #createthepath / Góry Słonne

Oczywiście nie są to wszystkie najpiękniejsze trasy świata, gdyż można je mnożyć i dzielić. Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje tras, podzielcie się nimi w komentarzach. Jak trafi się ich sporo, to zrobimy kolejną listę najciekawszych tras świata. A może zawęzimy ją tylko do najbardziej malowniczych dróg w Polsce, których też nie brakuje? Czekamy na wasze propozycje.

Oceń nasz artykuł!
Reklama