Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Toyota Mirai Concept – prawie jak… Lexus

Podczas nadchodzących targów w Tokio, Toyota zaprezentuje koncept nowego wcielenia wodorowego Mirai. Wzrośnie zasięg auta, a stylistyka znacznie zyska na elegancji.

Toyota Mirai Concept

Gdy w sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia konceptu zapowiadającego drugą generację Toyoty Mirai, przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Ciężko nam było uwierzyć w to, że tak atrakcyjnie stylizowany samochód może być modelem Toyoty, a nie… Lexusa. Co prawda, jest to wciąż pojazd koncepcyjny, jednak wydaje się być on bardzo bliski wersji produkcyjnej.

Toyota Mirai – początek wodorowej rewolucji

Dla przypomnienia, poprzednie wcielenie Toyoty Mirai zadebiutowało w 2014 r. jako pierwszy samochód wodorowy w historii japońskiej marki. Samochód szybko zyskał rozgłos na całym świecie, mimo, iż jest oferowany tylko w Japonii, USA i wybranych krajach europejskich, w których funkcjonują stacje ładowania wodoru. Według Toyoty do tej pory sprzedało się 10 tys. egzemplarzy Mirai. Samochód korzysta ze 155-konnego napędu elektrycznego, zasilanego ogniwami wodorowymi, który zapewnia zasięg na poziomie ok. 500 km. Ładowanie do pełna trwa ok. 3 minut, czyli porównywalnie do aut spalinowych.

Toyota Mirai Concept - wnętrze

Fot. netcarshow.com

Pewnym minusem obecnej Toyoty Mirai – poza wysoką ceną zakupu – jest dosyć kontrowersyjna stylistyka, która nie każdemu może przypaść do gustu. Design następcy zyska znacząco na elegancji i nawiązywać będzie do najnowszych modeli Toyoty, np. Avalon, czy Lexusa, m.in. ES-a. Jak zapewnia główny inżynier wodorowego modelu japońskiej marki – Yoshikazu Tanaka – stylistyka samochodu ma wzbudzać emocje.

Mirai ma cieszyć już od samego patrzenia na nią

Progres widać także w kabinie. Projekt deski rozdzielczej przypomina bardziej Lexusa niż Toyotę. Kokpit jest futurystyczny i sprawia wrażenie, jakby otaczał kierowcę. Wieńczy go 12,3-calowy ekran multimediów. Drugi wyświetlacz znajduje się przed kierowcą i pełni rolę wirtualnych zegarów.

Dzięki nowej platformie TNGA wnętrze będzie obszerniejsze i pomieści pięciu pasażerów. Ponadto karoseria będzie sztywniejsza, co zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa i poprawi właściwości jezdne.

Spory zasięg

Japoński producent zapewnia, że nowa Mirai zaoferuje o około 30% większy zasięg. Oznacza to, że przejedziemy nią nawet blisko 650 km. Tankowanie ma zająć zaledwie 2,5 minuty. Poprawią się także osiągi pojazdu.

Toyota Mirai Concept

Fot. netcarshow.com

Toyota Mirai Concept zadebiutuje już 23 października, kiedy to rozpoczną się targi w Tokio. Seryjna wersja pojawi się w 2020 r. i początkowo będzie dostępna na tych samych rynkach, co poprzedniczka. Wraz z rozwojem sieci stacji ładowania wodoru, będzie się pojawiała w następnych krajach. Jeśli tak ma wyglądać przyszłość motoryzacji, to jesteśmy jak najbardziej za!

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama