Connect with us

Toyota Hilux GR – “sportowy” pick-up z mocnym dieslem V6?

Do oferty sportowej linii Toyoty dołączyć ma chyba najbardziej niespodziewany model. Mowa tu o pick-upie Hilux GR. Samochód ma otrzymać mocnego turbodiesla V6 oraz kilka modyfikacji stylistycznych.

Opublikowano

w dniu

Toyota Hilux GR-Sport
Fot. toyota.co.za / Toyota Hilux GR-Sport

Na pierwszy rzut oka określenie “sportowy pick-up” brzmi wręcz kuriozalnie. Mamy bowiem do czynienia z typowym autem użytkowym, tzw. “wołem roboczym”, który ze sportem nie miał nigdy nic wspólnego. Ma się to jednak zmienić. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, ofertę Toyoty wzbogaci Hilux GR!

Jakiś czas temu przedstawiciele Toyoty wspominali, że wszystkie jej modele otrzymają sportową odmianę GR. Jak widać nie żartowali. Najpierw premiera Yarisa GR, później doniesienia o Corolli GR, a teraz Hilux GR. 

Diesle jeszcze nie zginęły!

Pod maską topowego Hiluxa znajdzie się nowy turbodiesel o mocy około 270 KM i maksymalnym momencie obrotowym 650 Nm. Ta sama jednostka znajdzie się także pod maską nowego Land Cruisera 300, w którym to owa konstrukcja zadebiutuje. Oprócz tego japoński pick-up otrzyma również wydajniejsze hamulce oraz zmodyfikowane zawieszenie i podwozie w celu poprawy właściwości jezdnych. 

Toyota Hilux GR otrzyma ponadto pakiet zmian stylistycznych, m.in. w postaci typowego dla Gazoo Racing kontrastowego malowania z czarnymi, czerwonymi oraz białymi akcentami czy zmodyfikowanych zderzaków i dodatkowych wlotów powietrza. Mniej zmian zajdzie w kabinie i ograniczą się one główne do kosmetycznych detali.

Zapewne wiele zmian stylistycznych zostanie zaczerpniętych z zaprezentowanej w ubiegłym roku limitowanej odmiany Toyoty Hilux – GR-Sport. Przeznaczona była wyłącznie na rynek południowoafrykański i otrzymała dodatkowe terenowe wyposażenie, wzmocnione zawieszenie oraz szereg zmian stylistycznych na czele z charakterystycznym dla GR malowaniem. Na rynek RPA trafiło tylko 535 egzemplarzy Hiluxa GR-Sport.

Toyota Hilux GR-Sport

Fot. toyota.co.za / Toyota Hilux GR-Sport

Hilux GR – sportowy pick-up?

Kiedy Hilux GR trafi na rynek? Jeszcze dokładnie nie wiadomo, jednak ma to nastąpić jeszcze przed debiutem następnej generacji zaplanowanym na 2023 rok. Obecnie najdroższą i najbardziej ekscytującą odmianą Hiluxa jest “Dakar”. Kosztuje ona od 194 900 zł i korzysta z turbodiesla 2.4 D-4D o mocy 150 KM.

Konstruując Hiluxa GR Toyota z pewnością skorzysta ze swoich bogatych doświadczeń z rajdu Dakar, gdyż co roku właśnie tam podziwiać można jeżdżące przez pustynię specjalnie przystosowane pick-upy japońskiego producenta. Naturalnymi rywalami pojazdu będą – wyposażone również w mocne diesle – Volkswagen Amarok V6 i Ford Ranger Raptor.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama