Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Najpiękniejsze trasy w Polsce. Część VIII – Szlakiem Orlich Gniazd

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi sezon na niezapomniane podróże. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć wam nasz ubiegłoroczny wakacyjny cykl pt. “Najpiękniejsze trasy w Polsce”, przygotowywując kolejną propozycję malowniczej wycieczki.

Opublikowano

w dniu

trasy w Polsce - Jura
Fot. Paweł Bartocha / Widoki ze szczytu Góry Zborów

W ubiegłym roku przygotowaliśmy dla was przewodnik po najpiękniejszych trasach w Polsce, a kolejne propozycje pojawiały się przez każdy następny tydzień lipca i sierpnia. Było tam 16 propozycji, po jednej na każde województwo, a także wisienka na torcie w postaci trasy dookoła Polski. Nie zapominajmy, że wielkimi krokami nadchodzi następny sezon uropowy, a więc okazja na różne niezapomniane wycieczki. W ramach przypomnienia Wam naszego cyklu przygotowaliśmy kolejną propozycję trasy, która tym razem będzie biegła przez więcej niż jedno województwo i ma mnóstwo do zaofeorowania. Zatem zapraszamy na ósmą część cyklu “Najpiękniejsze trasy w Polsce”.

Najpiękniejsze trasy w Polsce – Szlakiem Orlich Gniazd

Zapewne nieraz słyszeliście o słynnym Szlaku Orlich Gniazd, który biegnie przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stąd też pomysł, aby to właśnie Jura stała się jednym z niezapomnianych wakacyjnych tripów. Jak sama nazwa wskazuje, trasa wiedzie z Częstochowy do Krakowa, a więc – w przeciwieństwie do poprzednio prezentowanych propozycji (nie licząc trasy dookoła Polski) przebiega przez dwa województwa: śląskie i małopolskie. Wiedzie ona śladem ruin średniowiecznych zamków z czasów Kazimierza Wielkiego oraz pięknych polodowcowych krajobrazów z charakterystycznymi, porozsiewanymi po całej Jurze skałami rozmaitej wielkości. Stanowią one przy okazji świetny poligon treningowy dla wspinaczy.

ZOBACZ TAKŻE
Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. II)

Nasz trip startuje z Częstochowy, a dokładniej z Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, a więc jednego z najsłynniejszych obiektów religijnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy książę Władysław Opolczyk sprowadził z Węgier, w 1382 roku, do Częstochowy paulinów. Obecne zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy. Jasna Góra była świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, jak np. słynnej obrony przed Szwedami w XVII wieku czy Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego w roku 1956. Obecnie Jasną Górę odwiedza rocznie nawet 3,5 miliona pielgrzymów. Poza klasztorem i kaplicą ze słynnym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej można także zwiedzać wały, muzeum oraz skarbiec.

Jasna Góra

Sanktuarium NMP Jasna Góra

Z Częstochowy jedziemy kawałek na wschód w celu zwiedzania zamków. Pierwszym z nich jest zamek w Olsztynie. Ruiny zamku Olsztyn koło Częstochowy należą do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Cylindryczna, wysoka na 35 metrów wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zbudowana z białego wapienia, a nadbudowana z brunatnej cegły, przypomina maszt okrętu unoszącego się na morskiej kipieli. Rzeczywiście, zamek był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, w tym zgładzenia Maćka Borkowica.

Bogactwo średniowiecznych zamków

Kolejnym przystankiem będzie Pałac Raczyńskich w znajdującym się nieco dalej na wschód od Olsztyna Złotym Potoku. Pałac w Złotym Potoku został przebudowany w latach 50. XIX wieku, z inicjatywy nowego właściciela tego majątku – gen. Wincentego Krasińskiego. Powstał na miejscu zamku, a wcześniej dworu obronnego z wieżą, stojącego tutaj od końca XIII wieku. W 1857 roku w pałacu przebywał wieszcz Zygmunt Krasiński z rodziną. Ostateczną, neoklasycystyczną formę budynek uzyskał na początku XX wieku, po przebudowie dokonanej przez hrabiego Karola Raczyńskiego. Pałac otacza park krajobrazowy. I właśnie fragmenty wspomnianego parku krajobrazowego są kolejną atrakcją na naszej trasie, a dokładniej Dolina Wiercicy zachwycająca piękną przyrodą z fantazyjnymi skałami.

zamek Mirów

Fot. Paweł Bartocha / zamek Mirów

Stamtąd udajemy się dalej na południe w kierunku Strażnicy obronnej w Przewodziszowicach, a raczej jej ruin. Jadąc dalej na południe dojeżdżamy do zamków w Mirowie i Bobolicach. Są one zlokalizowane praktycznie obok siebie, w odległości 1,5 km (z Bobolic widać zamek w Mirowie). Roztaczają się z nich widoki na polodowcowe tereny Jury z licznymi skałami. Zamek w Mirowie jest co prawda w ruinie, jednak aktualnie jest w trakcie gruntownej renowacji. Zbudowany na wzniesieniu jest jedną z najstarszych budowli obronnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek Bobolice wyróżnia się natomiast zupełnie innym stanem, gdyż kilkanaście lat temu został gruntownie odnowiony i służy obecnie jako muzeum i jedna z największych atrakcji Jury. Warto też dodać, że to właśnie on posłużył za miejsce, gdzie kręcono serial “Korona Królów” (odgrywał rolę Wawelu).

zamek Bobolice

Fot. Paweł Bartocha / zamek Bobolice

Liczne walory przyrodnicze

Kolejnym przystankiem będzie Rezerwat Góra Zborów, zlokalizowany obok leżących na południe od Mirowa Podlesic. Znajduje się tam bowiem najwyższe w okolicy wzniesienie, liczące 462 m.n.p.m., o nazwie Góra Zborów. Jest ona zbudowana z ostańców (polodowcowe skały wapienne),a na jej szczycie znajduje się otoczony skałami plac przypominający baśniowe miejsca gromadzenia się czarownic (stąd nazwa Góra Zborów). Ze szczytu roztacza się piękny widok na całą okolicę. Dosłownie parę kilometrów na południe od Podlesic znajdują się ruiny zamku w Morsku. Obok niego znajduje się ośrodek wypoczynkowy oraz wyciąg narciarski.

ZOBACZ TAKŻE
Najpiękniejsze trasy w Polsce. Część V - Projekt Wybrzeże

Ogrodzieniec, czyli wszystkie zamki Jury w miniaturze

Jedną z najsłynniejszych twierdz Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest zlokalizowany na południe od Zawiercia zamek Ogrodzieniec. To właśnie on stanowi kolejny cel naszej wyprawy. Mieści się on w znajdującym się tuż obok miejscowości Ogrodzieniec Podzamczu. Obok niego znajduje się Park Miniatur, gdzie można zobaczyć wszystkie twierdze jurajskie w miniaturze. Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Stanowi on centralną część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Malowniczości dodają mu fantazyjne formy skalne, znajdujące się w jego sąsiedztwie.

zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Jadąc dalej na południe trafimy na ruiny strażnicy w Ryczowie. Na wschód od Ryczowa znajdują się ruiny zamku w Pilczy. Jest to jedna z najstarszych i najładniej położonych warowni jurajskich. Leży on w pobliżu miejscowości Pilica, na krańcu województwa śląskiego. Wyrastająca ponad las wieża jest charakterystycznym punktem w krajobrazie. Zamek znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Smoleń.

Kolejną atrakcją jest zlokalizowany już w Małopolsce, na południe od Pilicy zamek w Bydlinie. Zlokalizowano go na szczycie znajdującego się w gęstym lesie wzgórza. Obecnie jednak jest on w znacznym stopniu ruiną, a o jego obecności świadczą zachowane duże fragmenty murów. Z Bydlina kierujemy się dalej na południe w kierunku Olkusza, po drodze zahaczając o ruiny zamku w Rabsztynie. Powstał on na wzgórzu wapiennym, co stanowiło atut do obrony przed wrogami. Obecnie na terenie zamku trwają prace zabezpieczające i renowacja.

ZOBACZ TAKŻE
Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. I)

Ojcowski Park Narodowy – jest co zwiedzać

Następny przystanek będzie dość mocno oddalony na południe od Olkusza. Jest nim zamek Tenczyn w Rudnie, zlokalizowany na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego (blisko autostrady A4). Najstarsze informacje o zamku Tenczyn w Rudnie pochodzą z roku 1319. Wzniósł go prawdopodobnie Andrzej z Morawicy, który od nazwy zamku przyjął nazwisko Tenczyński. Gotycka budowla posiadała trzy wieże okrągłe i jedną kwadratową. Dostępu do zamku broniły mury obronne oraz wieża przedbramna w formie rondla. Pomimo wielu prób renowacji twierdzy nigdy nie odbudowano.

Ojcowski PN

Ojcowski Park Narodowy

Powoli zbliżamy się do końca naszej wyprawy. Przedostatnim przystankiem będzie zlokalizowany na północny wschód od Tenczyna Ojców. Leży on u stóp Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z najmniejszych PN w Polsce, a jego symbolem jest nietoperz. Ojcowski PN skrywa wiele ciekawych miejsc. Są to m.in. jaskinia Łokietka, jaskinia Ciemna, kaplica “Na Wodzie”, kościół Najświętszej Marii Panny, pustelnia błogosławionej Salomei i Groty modlitewne w Grodzisku, liczne skały, bardziej znane z nich to: Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa, Łaskawiec, Panieńskie Skały, Rękawica, Skały Kawalerskie, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, ruiny zamku w Ojcowie oraz zamek Pieskowa Skała (we wsi Sułoszowa, na północ od Ojcowa). Jest on gruntownie odnowiony i znany ze słynnych polskich produkcji w postaci “Janosika” oraz “Ogniem i Mieczem”.

Najpiękniejsze trasy w Polsce – zamek na Wawelu jako ikona turystyki

Nasza trasa kończy się na najbardziej znanej twierdzy, nie tylko Jury, ale także w całej Polsce. Chodzi oczywiście o zamek królewski na Wawelu w Krakowie. Górujący nad miastem na wzgórzu nieopodal Wisły zamek Wawel jest bez wątpienia najważniejszym z zamków znajdujących się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Był siedzibą książęcą jeszcze na długo przed powstaniem państwa polskiego, a pierwsi Piastowie osiedlili się tu już na początku X wieku. Początkowo posiadał konstrukcję z drewna. Pierwsze budowle kamienne powstały w XI wieku, jednak dopiero Władysław Łokietek oraz jego syn Kazimierz Wielki stworzyli tu prawdziwą królewską siedzibę. W czasach Zygmunta Starego i królowej Bony zamek nabrał charakteru renesansowej rezydencji. Wraz z przeniesieniem rezydencji do Warszawy zamek na Wawelu stracił swoje znaczenie. Obecnie pełni rolę muzeum i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce i jednocześnie ikoną Krakowa.

Zamek Wawel

Zamek Królewski na Wawelu

Najpiękniejsze trasy w Polsce – Orle Gniazda – podsumowanie

Jak widać, nasza trasa po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest bardzo bogata i obejmuje mnóstwo atrakcji nie tylko w postaci historycznych budowli, ale także obiektów przyrodniczych. Warto zwiedzić choćby skrawek Jury, gdyż jest ona niepowtarzalnym miejscem, a jednocześnie dość niedocenianym i mało obleganym przez turystów. Dominują głównie gospodarstwa agroturystyczne oraz nieliczne hotele przy wybranych warowniach (np. Bobolicach lub Morsku). Planując trasę, warto sobie ją oczywiście rozłożyć na przynajmniej kilka dni, choć dotyczy to w zasadzie wszystkich opisywanych w naszym cyklu tras. Tak na marginesie kończąc temat Krakowa – to właśnie z Wawelu startowała nasza małopolska trasa. Więcej o Orlich Gniazdach znajdziecie tutaj.

Najpiękniejsze trasy w Polsce - Jura

Fot. Paweł Bartocha / widok z Bobolic na zamek w Mirowie

Start – Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie, przez zamki Olsztyn, Złoty Potok, Mirów i Bobolice, następnie Podlesice, Zawiercie, Ogrodzieniec, Bydlin, Rabsztyn, Olkusz, Tenczyn, Ojców i Pieskowa Skała, aż do Wawelu w Krakowie. Długość trasy 218 km.

Najpiękniejsze trasy w Polsce - Szlakiem Orlich Gniazd

Główne atrakcje trasy – Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, zamek Olsztyn, zamki Mirów i Bobolice, Góra Zborów, zamek Ogrodzieniec, zamek Rabsztyn, Ojcowski PN, zamek Pieskowa Skała oraz zamek na Wawelu.

Przewodnik ukazujący najpiękniejsze trasy w Polsce powstał we współpracy z grupą Cabrio Maniacy. Jeśli macie jakieś własne propozycje tras, piszcie śmiało na naszego maila redakcja@motohigh.pl albo w wiadomości na naszym facebookowym profilu. Pod tym linkiem znajdziecie pełną wersję katalogu – Najpiękniejsze trasy w Polsce.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
ReklamaReklama