W ostatnim czasie pisaliśmy już o innym brytyjskim speedsterze, jakim jest Aston Martin V12 Speedster. Kolejnym pochodzącym z Wysp Brytyjskich speedsterem jest McLaren Elva. Samochód zadebiutował w listopadzie 2019 roku jako odpowiedź na Ferrari Monzę SP1 i SP2, o których pisaliśmy ostatnio. Teraz producent z Woking postanowił przykuć uwagę potencjalnych klientów podczas festiwalu Goodwood Festival of Speed, prezentując Elvę w specjalnym niebiesko-pomarańczowym malowaniu Gulfa.
McLaren Elva w barwach Gulfa – podkreślenie wyjątkowej historii
Warto wspomnieć, że słynne niebiesko-pomarańczowe barwy są prawdziwymi ikonami w historii wyścigów. Nosiło je kilka marek, w tym historyczne samochody wyścigowe McLarena. McLaren Elva w barwach Gulfa jest prawdziwym unikatem, bowiem powstał wyłącznie jeden egzemplarz w takim malowaniu. Prezentuje on partnerstwo między McLarenem a Gulf Oil.
Ów koncern podpisał bowiem w lipcu wieloletnią umowę sponsorską z zespołem McLaren Formuła One. W ramach umowy klienci będą mogli zamawiać samochody w barwach Gulfa za pośrednictwem działu personalizacji McLaren Special Operations (MSO).
Jeszcze parę słów o samym modelu. McLaren Elva stanowi współczesną interpretację wyścigowych bolidów o takiej samej nazwie, projektowanych w latach 60-tych przez Bruce’a McLarena. Samochód stanowi hołd dla wyścigowego dorobku marki i jest wynikiem zbieranych przez lata doświadczeń na torach wyścigowych. Odzwierciedleniem tego są zwłaszcza dynamiczne kształty karoserii, które przypominają bolidy sprzed kilku dekad.
Jeszcze bardziej ekskluzywny
Choć sam wygląd pojazdu nie musi wszystkim przypaść do gustu, to jednak widać, że wszystko podporządkowano aerodynamice i osiągom. Jak przystało na speedstera, McLaren Elva nie posiada zarówno bocznych jak i przedniej szyby oraz dachu. W oczy rzucają się zwłaszcza dwa wydatne garby za fotelami oraz spory wlot powietrza na masce. Nadwozie wykonano z włókna węglowego.
Sercem Elvy jest znana z modelu Senna podwójnie doładowana jednostka V8 o pojemności 4 litrów. Rozwija ona 804 KM mocy i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi mniej niż 3 sekundy a od 0 do 200 km/h 6,7 s. Brytyjski producent supersamochodów nie podał jednak prędkości maksymalnej swojego speedstera.
Co ciekawe, pierwotnie miało powstać 399 egzemplarzy speedstera z Woking. Jednakże producent zmienił swoje plany i ograniczył produkcję do 249 egzemplarzy, po czym… ponownie ją obciął do zaledwie 149 sztuk. Powodem okazały się problem z dostępnością części oraz z dostawami, w czym swój udział miała zapewne również pandemia koronawirusa. Taka sytuacja sprawia, że kosztujący blisko 1,7 miliona dolarów McLaren Elva stał się jeszcze bardziej ekskluzywny.