Czego szukasz?

Założ konto w BETFAN z motohigh.pl

Biznes

Tesla Model 3 najpopularniejsza w Europie w grudniu. Zaskoczeni?

Ostatni miesiąc 2021 roku był naprawdę interesujący pod względem sprzedaży samochodów osobowych w Europie. W pierwszej dziesiątce znajdziemy bowiem modele Dacii czy Renault, ale także Tesli i Mini.

tesla model 3
Fot. Tesla

Czy Tesla na pierwszym miejscu to niespodziewana historia? Nie do końca

Europejski rynek nowych samochodów przeżywał w 2021 r. bardzo burzliwy okres. Wszystko rzecz jasna z powodu kłopotów z dostępnością komponentów. Grudzień był tego dobitnym potwierdzeniem, bowiem według JATO Dynamics (analiza z 28 krajów Europy) zanotowano w nim 949 252 sprzedanych samochodów. To o 22% mniej niż rok wcześniej i 25% mniej niż w grudniu 2019 r., a więc jeszcze przed pandemią koronawirusa. 

Konsekwencją tego spadku jest także daleki od spodziewanego grudniowy ranking najlepiej sprzedających się samochodów. Na samym szczycie po raz drugi w tym roku znalazła się Tesla Model 3, która sprzedała się w 27 358 sztukach. Po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce we wrześniu. Nie musimy dodawać, że są to dwa jedyne przypadki, gdy samochód elektryczny jest liderem list sprzedażowych w Europie w danym miesiącu.

Przypadek, że Tesla jest najpopularniejsza co trzy miesiące? Ani trochę. Amerykańska marka sprowadza samochody do Europy właśnie mniej więcej co kwartał, co w naturalny sposób podbija sprzedaż w tych miesiącach. „Tesla przetrwała obecny kryzys w europejskim przemyśle motoryzacyjnym lepiej niż jakikolwiek inny producent” – powiedział Felipe Munoz, analityk JATO Dynamics. W grudniu 2021 r. cała marka miała na koncie łącznie 35 230 zarejestrowanych samochodów. To więcej niż Fiat, Citroen czy nawet Kia. 

ZOBACZ TAKŻE
Sprzedaż samochodów w Europie w 2021 r. Kto na podium?

Trzeci miesiąc bez Golfa w TOP 10

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Peugeot 208, a trzecie Renault Clio. W tych przypadkach nie ma akurat większych niespodzianek, bowiem oba modele sprzedawały się znakomicie przez cały rok. Obie francuskie marki mają zresztą po dwóch przedstawicieli w TOP 10 – to także Peugeot 2008 na 5. miejscu i Renault Captur na 10. pozycji. Dwa modele wśród dziesięciu najlepiej sprzedających się samochodów w Europie w grudniu ma także Dacia. To czwarta Dacia Sandero oraz siódma Dacia Duster.

W TOP 10 znalazł się natomiast tylko jeden Volkswagen – to T-Roc, który zameldował się na szóstej pozycji. Dla Golfa jest to zatem trzeci miesiąc z rzędu, kiedy znajduje się poza czołówką sprzedaży – w grudniu zajął 12. miejsce, rzecz jasna przegrywając z niedoborem komponentów. Pomimo ogromnego spadku sprzedaży względem 2020 roku, na dziewiątym miejscu uplasował się Fiat/Abarth 500. W gruncie rzeczy w tym przypadku także nie ma sensacji. Ta natomiast jest, jeśli chodzi o 8. miejsce, na którym znalazło się Mini Hatch. Sytuację spowodowała głównie znakomita sprzedaż w Wielkiej Brytanii. 

Najlepiej sprzedające się modele samochodów osobowych w Europie - grudzień 2021 r.

PozycjaModelLiczba sprzedanych egzemplarzyZmiana rdr (%)
1.Tesla Model 327.358+11
2.Peugeot 20820.186-2
3.Renault Clio18.397-18
4.Dacia Sandero18.020+6
5.Peugeot 200816.330-9
6.VW T-Roc14.449-11
7.Dacia Duster14.405+20
8.Mini Hatch13.541+34
9.Fiat/Abarth 50013.230-29
10.Renault Captur12.855-31
-Cały rynek949.252-22

4.8/5 (liczba głosów: 9)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama