Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Biznes

Sprzedaż samochodów w Europie w 2021 r. Kto na podium?

Sprzedaż nowych samochodów w Europie była w 2021 r. o 1,5% niższa niż rok wcześniej, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się nie do pomyślenia. W trudnych warunkach doskonale poradziły sobie Toyota, Hyundai i Kia. Najlepiej sprzedawał się jednak Volkswagen.

sprzedaż samochodów europa 2021 volkswagen
Fot. VW

Wygrani i przegrani problemów z komponentami

W 2021 r. na rynku europejskim zarejestrowano 11 774 885 nowych samochodów osobowych, a dane podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA). Firma monitoruje statystyki sprzedaży nowych samochodów w 26 krajach Unii Europejskiej (wszystkich z wyjątkiem nieistotnej Malty), a także Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. 

Powody tego stanu rzeczy są doskonale znane. W 2020 r. w świat uderzyła pandemia koronawirusa, która spowodowała wielką niepewność co do przyszłości, a także na jakiś czas zamknęła fabryki na cztery spusty. Wydawało się, że w 2021 r. gorzej być nie może, a jednak. Niedobór komponentów do produkcji samochodów opóźnił ich produkcję, a tym samym ograniczył sprzedaż. O ile pierwsza połowa roku była naprawdę optymistyczna, to druga dla wielu marek była negatywnym i niespodziewanym zaskoczeniem. 

ZOBACZ TAKŻE
BMW kończy z V12. Na pożegnanie wyjątkowo ekskluzywna seria

Na czele producentów, którzy najmocniej borykali się z tymi trudnościami stoi Grupa Volkswagena. Odnotowała ona o 3,7% mniej sprzedanych samochodów niż rok temu. Nadal jest jednak hegemonem w Europie, mając ponad jedną czwartą rynku (25,2%). Za jej plecami znalazł się Stellantis (-1,6% rdr, 20,2% udziału w rynku), a na podium znalazł się jeszcze alians Renault-Nissan-Mitsubishi (-12,7%, 12% udziału w rynku).

W całej sytuacji doskonale odnalazł się koncern Hyundai-Kia, który wskoczył na czwarte miejsce, zwiększając sprzedaż o 21,1%. Koreańczycy do ciekawej ofensywy modelowej dołączyli dostępność samochodów, co okazało się gwarantem sukcesu. 

PozycjaKoncernSprzedaż w 2021 r. (szt.)Różnica rdr (%)Udział w rynku (%)
1.Grupa Volkswagen2.944.117-3.725
2.Stellantis2.378.979-1.620.2
3.Renault-Nissan-Mitsubishi1.416.141-12.712
4.Hyundai-Kia1.018.56321.18.7
5.BMW Group858.7621.37.3
6.Toyota760.1789.66.5
7.Daimler678.574-115.8

Volkswagen z mocnym spadkiem, ale nadal wyraźnym liderem

Jeśli chodzi o poszczególne marki, Volkswagen nadal jest zdecydowanym liderem rynku. Niemiecka marka pomimo spadku sprzedaży o 6,2% i tak znalazła nabywców na 550 tysięcy samochodów więcej niż drugi producent. A tym jest Peugeot (-2,3% rdr), co może być zaskakujące dla Polaków. Francuska marka nad Wisłą radzi sobie przecież przeciętnie. Podium zamknęła Toyota, zwiększając sprzedaż względem 2020 roku o 10,2%. W tym przypadku analogie do Polski są natomiast oczywiste, bowiem sprzedaż samochodów japońskiego producenta w naszym kraju stanowiła spory procent europejskiej sprzedaży.

Inni pozytywni bohaterzy? Wspomniane wyżej Hyundai i Kia. Co prawda uplasowały się na 10. i 11. miejscu sprzedaży w Europie w 2021 roku, ale wzrost zainteresowaniem ich samochodami jest wręcz imponujący. Hyundai sprzedał bowiem 21,6% więcej samochodów niż rok wcześniej, a Kia 20,6%.

ZOBACZ TAKŻE
SsangYong wreszcie ma nowego właściciela. Wrócił w koreańskie ręce

Maruderzy? Tylko dwie marki odnotowały ponad 15-procentowy spadek sprzedaży. To Ford ze stratą aż 19,2% względem 2020 roku i Renault z 17,1-procentowym spadkiem. Obaj producenci słyną z dobrej sprzedaży samochodów dostawczych, ale w segmencie „osobówek” w 2021 roku poszło im wyjątkowo słabo.

Największy wpływ na wyniki miały Niemcy, gdzie sprzedaż spadłą o ponad 10 procent względem 2020 roku. Na pozostałych dużych rynkach nie było źle – Francja, Hiszpania i Wielka Brytania odnotowały minimalne wzrost sprzedaży, a Włochy nawet o 5,5%.

PozycjaMarkaSprzedaż w 2021 r. (szt.)Różnica rdr (%)Udział w rynku (%)
1.Volkswagen1.274.137-6.210.8
2.Peugeot724.383-2.36.2
3.Toyota712.57410.26.1
4.BMW682.8951.25.8
5.Renault678.736-17.15.8
6.Mercedes-Benz642.948-12.55.5
7.Audi597.428-0.55.1
8.Škoda589.170-8.55
9.Ford523.970-19.24.4
10.Hyundai515.88621.64.4
11.Kia502.67720.64.3
12.Opel/Vauxhall486.5030.14.1
13.Fiat/Abarth475.502-3.24
14.Citroën445.650-0.73.8
15.Dacia410.7881.33.5
16.Seat400.1556.83.4
17.Volvo289.3011.12.5
18.Nissan249.232-14.22.1
19.Mini175.8671.71.5
20.Mazda155.43441.3
-Cały rynek11.774.885-1.5-

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama