Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Aston Martin idzie pod prąd. Zostaje na dłużej z V12, odrzuca R4

Silniki V12 nie znikną z oferty Astona Martina, czego można było się obawiać w związku z globalnym trendem downsizingu i elektryfikacji. Brytyjska marka za to „kręci nosem” na 4-cylindrowe jednostki od Mercedesa-AMG.

aston martin v12
Fot. Aston Martin

V12 Vantage nie będzie końcem ery

Liczba nowych samochodów, które można kupić z silnikami V12 spada z roku na rok. Wielu fanów Astona Martina obawiało się, że nadchodzący Aston Martin V12 Vantage będzie końcem pewnej ery brytyjskiej marki. 

Jego następcą mógłby być np. podwójnie doładowany silnik V8 od Mercedesa-AMG, który w niedawno zaprezentowanym DBX707 rozwija aż 707 KM, a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 900 Nm. To o 157 KM więcej niż ten sam silnik w bazowej wersji SUV-a Astona Martina. Przy takich osiągach dla wielu byłoby to więcej niż wystarczające zastępstwo. 

ZOBACZ TAKŻE
Aston Martin DBX707 - najmocniejszy i najszybszy SUV na świecie

Tobias Moers, szef Astona Martina, w wywiadzie z „Autocarem” przyznał jednak jasno, że V12 nie zniknie z oferty. Zapytany, czy według niego wspomniany wyżej silnik V8 mógłby zastąpić V12 pod maską modeli DBS i DB11, odpowiedział wprost. „Nie, nie będziemy [rezygnować z V12 – przyp. red.]. Silnik V12 wciąż ma pewien potencjał, a V12 Vantage pokazuje, że nadal mamy miejsce na takie jednostki w naszej gamie samochodów sportowych”.

Tobias Moers ma jasny plan

Chociaż Aston Martin nie wprowadził jeszcze nowego V12 Vantage, oczekuje się, że będzie on wyposażony w 12-cylindrowy, 5,2-litrowy silnik z podwójnym turbodoładowaniem. To rozwiązanie, które zaprezentowano w limitowanej serii V12 Speedster (88 sztuk). W takim przypadku nowy V12 Vantage mógłby więc zaoferować 700 KM i 753 Nm momentu obrotowego. Na razie to jednak tylko pogłoski, bowiem nikt w Astonie Martinie nie chce tego potwierdzić. 

ZOBACZ TAKŻE
Aston Martin Speedster przechodzi testy drogowe. Powstanie 88 sztuk

„Vantage V12 pokazuje, w jakim kierunku rozwijamy Astona Martina. To najbardziej wyczynowy samochód sportowy, jaki kiedykolwiek wyprodukował Aston Martin” – powiedział Moers. Tym samym jasno zasugerował, że takie specjalne jednostki napędowe będą montowane tylko w wyjątkowych, ekskluzywnych samochodach sportowych. Co więcej, szef Astona Martina zastosował ciekawą zagrywkę zaznaczając, że przewiduje koniec silnika V12 na lata 2026-27. Według nas to jasny sygnał dla klientów – kupujcie nasze wyjątkowe samochody, dopóki je produkujemy. 

Brytyjska marka korzysta teraz z V8 i rzędowych, 6-cylindrowych jednostek dostarczanych przez Mercedesa-AMG. Tobias Moers póki co kręci jednak nosem na 4-cylindrowe jednostki tego producenta, przeznaczone do C63 i E63 nowej generacji. „Może jest to jakiś pomysł, ale nie pasuje do marki Aston Martin” – przyznał menedżer, który przed pracą w Gaydon był przecież właśnie szefem Mercedesa-AMG. 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama