Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Książka Mikołaja Sokoła o F1. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Książki o Formule 1 regularnie pojawiają się na polskim rynku, ale zazwyczaj są one tłumaczeniami zagranicznych autorów. Tych autorskich i lokalnych propozycji jest niezwykle mało. Kilka lat temu bestsellerem została biografia Roberta Kubicy napisana przez Cezarego Gutowskiego i Aldonę Marciniak, a teraz o taki status powalczy książka innego niezwykle popularnego dziennikarza sportowego, Mikołaja Sokoła. „Szybko, szybciej, najszybciej” pojawi się na rynku na początku kwietnia, a motohigh.pl objął pozycję patronatem medialnym.

mikołaj sokół książka f1

O czym jest ta książka i dlaczego warto ją kupić?

Od lotniska Silverstone do Abu Zabi. Giuseppe Fariny i Juana Manuela Fangio do Lewisa Hamiltona i Maksa Verstappena. Od Alfy Romeo i Ferrari do Mercedesa i Red Bulla. Książka będzie historią Formuły 1 widzianą Sokolim Okiem Mikołaja Sokoła, który obserwował z bliska niemal 200 wyścigów F1.

Dlaczego Ferrari nie wzięło udziału w pierwszym wyścigu w historii Formuły 1? Co było nie tak z oponami Michelin, że większość stawki odmówiła startu w pamiętnym Grand Prix USA w 2005 roku? Dlaczego Ayrton Senna nigdy nie odpuszczał? Czy Robert Kubica miał szansę na mistrzostwo świata?

ZOBACZ TAKŻE
Czy znacie historię GP Bahrajnu? Sprawdźcie się w quizie

Na ponad 600 stronach jeden z najpopularniejszych dziennikarzy zajmujących się Formułą 1 w Polsce opowiada o najważniejszych, najciekawszych, najbardziej emocjonujących, decydujących, nietypowych wydarzeniach i kluczowych postaciach w historii F1. Nie brakuje tu także polskiego akcentu – opowieści związanych z ekscytującą karierą Roberta Kubicy.

Wykorzystując zakulisowe informacje, Mikołaj Sokół stworzył opowieść, w której każde Grand Prix to pretekst do spojrzenia na Formułę 1 z szerszej perspektywy i ukazania zachodzących w niej zmian. Wszystko zostało wzbogacone wspaniałymi zdjęciami autora, który wykonał je, z bliska obserwując zmagania najlepszych kierowców. To książka dla wszystkich kochających świat sportu i rywalizacji, a nie tylko zagorzałych fanów F1.

Fragment książki dla zachęty

Klasyczna wersja Monzy była nie tylko świątynią szybkości. Bez rujnujących rytm szykan włoski tor umożliwiał wręcz podręcznikowe korzystanie z wyścigowej techniki zwanej w uproszczeniu łapaniem się w cień aerodynamiczny za jadącym z przodu samochodem. Niczym w wyścigach kolarskich zawodnicy jadący na dalszych pozycjach mogą wtedy uzyskiwać wyższe prędkości, bo rywal z przodu bierze na siebie zadanie swoistego rozcinania powietrza, wykonując większość pracy przy zwalczaniu oporu aerodynamicznego.

Uczestnicy ostatniego wyścigu na pozbawionej szykan konfiguracji dali doskonały przykład walki z wykorzystaniem strugi aerodynamicznej. Na mecie Grand Prix Włoch 1971 pierwsze pięć samochodów przejechało linię mety w odstępie 0,6 sekundy, na czele stawki zmieniało się aż ośmiu kierowców – to rekord do dziś – a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk aż 25 razy, przy czym mowa tu o kolejności na końcu każdego okrążenia, bez przetasowań na trasie niespełna sześciokilometrowej pętli. Nikt nie prowadził przez więcej niż pięć okrążeń z rzędu, a triumfator przewodził stawce tylko przez trzy kółka.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz F1 2022. Miejsca, daty i godziny transmisji wyścigów

W takich okolicznościach swoje jedyne zwycięstwo w Formule 1 odniósł Peter Gethin, a ustanowiony przez niego rekord średniej prędkości na dystansie całego wyścigu – 242,620 km/h – został pobity dopiero w 2003 roku, także na Monzy, przez Michaela Schumachera w Ferrari. Kierowca BRM zapamiętał ten dzień także dlatego, że w drodze powrotnej z triumfalnego bankietu do hotelu musiał… zmienić przebite koło w limuzynie szefa jego ekipy, Louisa Stanleya.

„Szybko, szybciej, najszybciej” Mikołaja Sokoła. Gdzie kupić?

Książka ukaże się na rynku nakładem Wydawnictwa SQN i można ją kupić za pomocą strony labotiga.pl. Co ważne, do książki w twardej oprawia zawsze dołączona jest gratisowa zakładka. Jeśli jednak jesteście zainteresowani gadżetami związanymi z Formułą 1, to wydawca przygotował okolicznościowy kubek, zawieszki oraz naklejki.

książka mikołaja sokoła gadżety

Premiera książki ma miejsce 13 kwietnia, ale książki zakupione w przedsprzedaży będą wysyłane już od 4 kwietnia. To więc zdecydowanie lepsza okoliczność (taniej i szybciej) niż czekanie do daty premiery i pójście do księgarni czy Empiku. 

Na labotiga.pl znajdziecie także atrakcyjne pakiety z innymi książki o Formule 1. I tak np. pakiet książek „Niki Lauda” i „Mechanik. Kulisy padoku” z zakładkami możecie kupić już za 55,79 zł. 

Dane techniczne

„Szybko, szybciej, najszybciej. Formuła 1 Sokolim Okiem”
Autor: Mikołaj Sokół
Data wydania: 13 kwietnia 2022
Cena okładkowa: 79,99 zł
Format: 150 x 215
Oprawa: twarda
Liczba stron: 608
Wydawnictwo: SQN

5/5 (liczba głosów: 10)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama