Connect with us

Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Opel Rocks-e Kargo to mokry sen pizzerii. Niestety, nie trafi do Polski

Opel zaprezentował właśnie dostawczą wersję modelu Rocks-e. Tak, to ten miniaturowy samochód elektryczny, który może być niemal zamiennikiem miesięcznego biletu na komunikację miejską. Niestety, żadna z wersji modelu Rocks-e nie trafi do Polski – co najmniej na razie.

opel rocks-e kargo
Fot. Opel

W konkretnych sytuacjach to świetne rozwiązanie

Wbrew pozorom rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się bez sensu, wcale takie nie jest. Mierzący zaledwie 2,41 m długości, 1,39 m szerokości i 1,52 m wysokości Rocks‑e Kargo ma bowiem ponad 400 litrów funkcjonalnej przestrzeni ładunkowej i 140 kilogramów ładowności. Tylko 7,20 m średnicy zawracania oznacza, że czterokołowiec może swobodnie manewrować w najciaśniejszych zaułkach.

Przedstawiciel segmentu SUM (Sustainable Urban Mobilty – zrównoważona miejska mobilność) z oferty niemieckiego producenta dysponuje elektrycznym zasięgiem do 75 kilometrów (według metodologii WLTP) i sprawdzi się doskonale przy dostarczaniu przesyłek kurierskich, pizzy czy leków, oczywiście tylko w mieście.

Zamówienia na Opla Rocks‑e Kargo można będzie składać już w tym roku, jednak tylko w Niemczech i Holandii. Opel nie wyklucza dostępności na kolejnych rynkach, ale nie ma się co oszukiwać – Polska z pewnością jest jednym z ostatnich krajów, o których niemiecka marka myśli w kontekście wprowadzenia tego malucha. 

ZOBACZ TAKŻE
Opel Rocks-e to następca... miesięcznych biletów na autobus. Naprawdę

Dostawczak dla jednej osoby

W miejscu, gdzie w standardowym dwuosobowym Rocks‑e jest fotel pasażera, w Rocks‑e Kargo urządzono modułowy przedział towarowy, oddzielony od kokpitu pionową przegrodą. Mimo to kierowca ma tyle samo przestrzeni, co w osobowej wersji pojazdu.

Dostęp do przewożonego ładunku jest możliwy zarówno przez drzwi pasażera, jak i bezpośrednio z fotela kierowcy. W tym drugim przypadku wystarczy po prostu odchylić poziomą osłonę przedziału towarowego w kierunku do okna. Jeżeli rozładunek ma się odbywać przez drzwi pasażera, osłonę trzeba podnieść do góry. Sama osłona w położeniu poziomym ma nośność do 40 kilogramów i antypoślizgową powierzchnię, więc może służyć za praktyczny stolik.

W wyprofilowanych zagłębieniach jest miejsce na listy przewozowe i podkładkę A4 z klipsem, a nawet laptop lub tablet. Nieco dalej i wyżej, ale nadal w zasięgu ręki, znajduje się kolejny składany schowek na mniejsze przedmioty, takie jak okulary przeciwsłoneczne, kalendarz czy długopisy. Wysokość stolika i schowka nie ogranicza widoczności w żadnym kierunku.

Dla uzyskania jeszcze większej funkcjonalności przestrzeni ładunkowej osłonę można całkowicie zdjąć i schować za fotelem kierowcy. Umożliwia to transport większych i wyższych przedmiotów. Ponadto Opel Rocks‑e Kargo ma regulowaną platformę po stronie pasażera. Można ją zablokować na wysokości siedziska, by podzielić przedział ładunkowy na pół, lub obniżyć całkowicie do poziomu podłogi. Wtedy w pojeździe zmieszczą się przedmioty o długości do 1,20 m. 

opel rocks-e kargo

Fot. Opel

Miejski ideał – pod warunkiem, że się nie spieszycie

Podobnie jak w wersji osobowej silnik elektryczny Opla Rocks‑e Kargo rozwija moc ciągłą 6 kW/8 KM, z możliwością jej zwiększenia do 9 kW/12 KM, na przykład w trakcie przyspieszania. Prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h. Ładowanie akumulatora o pojemności 5,5 kWh do pełna z domowego gniazdka zajmuje około czterech godzin. Trzymetrowy kabel do ładowania jest zamontowany na stałe – wystarczy wyciągnąć go z drzwi pasażera. Opel oferuje również adapter umożliwiający korzystanie z publicznych stacji ładowania.

Rocks‑e Kargo ma też charakterystyczny dwukolorowy przód i tył oraz nowe oblicze marki w postaci przedniego pasa Opel Vizor. Standardem są reflektory i kierunkowskazy LED. Boczne progi i panele nadwozia podkreślają solidność konstrukcji. Drzwi po obu stronach pojazdu wyglądają identycznie, z tym że te po stronie pasażera otwierają się standardowo, natomiast kierowca otwiera swoje drzwi „pod wiatr”. Panoramiczny szklany dach rozjaśnia wnętrze.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama