Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Najlepsze gry mobilne o Formule 1 – w co warto zagrać?

Gracze komputerowi od kilku lat otrzymują sporą liczbę gier o tematyce motorsportowej. Warto chociażby wspomnieć o grach typowo simracingowych, takich jak seria F1 od Codemasters, Assetto Corsa, czy rFactor 2. Jeśli jednak nie mają ochoty na ściganie się, lecz zarządzanie zespołem, to nie można pominąć Motorsport Managera, czy F1 Managera 2022, który już wkrótce będzie miał swoją premierę. Gracz nie zawsze ma możliwość grania na komputerze, przykładowo podczas podróży. Wtedy najczęściej sięga po smartfona. Wiadomo, że w Sklepie Play czy App Store często można trafić na kiepskiej jakości produkcje. Czy fani sportów motorowych mogą znaleźć gry o tematyce Formuły 1, w które warto będzie zagrać?

Najlepsze gry mobilne o F1

F1 Mobile Racing. Najlepsze gry mobilne o Formule 1

Zestawienie pt. „Najlepsze gry mobilne o Formule 1 ” otwiera F1 Mobile Racing, za które odpowiedzialne są studia Eden Games oraz znane Codemasters. Jest to gra, którą stworzono na licencji Formuły 1, co oznacza, że odwzorowano w niej wszelkie malowania bolidów oraz tory. Dostępna jest w Sklepie Play oraz App Storze w modelu free-to-play. Oznacza to, że można w nią zagrać za darmo, lecz pojawiają się w niej mikropłatności. Od razu warto wspomnieć, że niekoniecznie jest grą typu pay-to-win, w której wystarczy wydać nieco pieniędzy, aby od razu zostać w niej mistrzem.

F1 Mobile Racing oferuje tryb kariery oraz pojedynek online w ligach. Początkowo do dyspozycji mamy dwa tory, lecz dzięki awansom do wyższych lig odblokowujemy kolejne trasy. Bardzo ciekawy jest system zadań i wyzwań, za które otrzymujemy ulepszenia bolidu. Na pochwałę zasługuje możliwość rozwoju swojego pojazdu oraz rozbudowany edytor malowania. Ponadto pochwalić należy samą grafikę, która patrząc na inne gry mobilne stoi na dość wysokim poziomie. Gracz może wybrać pomiędzy dwoma metodami sterowania. Pierwszą jest obracanie ekranu w stronę, w którą samochód ma skręcić i przyciskanie gazu oraz hamulca. Druga zaś to klikanie do skrętu wraz z automatycznym przyspieszaniem i hamowaniem. Oczywiście można sobie utrudnić sterowanie poprzez wyłączenie asyst, wówczas ręcznie sterujemy wszystkim.

Kolejnym ważnym aspektem są częste aktualizacje i łatki, które stale poprawiają drobne usterki oraz dodają nową zawartość. Od października 2021 roku możemy ścigać się bolidami z 2021 roku i prawdopodobnie w okolicach jesieni 2022 ujrzymy aktualizację do obecnego sezonu. Należy w tym miejscu wspomnieć, że do grania konieczny jest stały dostęp do Internetu. Podsumowując, F1 Mobile Racing to jedna z lepszych propozycji gier mobilnych, którą możemy znaleźć na rynku.

F1 Mobile Racing - najlepsze gry mobilne o Formule 1

Zrzut z gry F1 Mobile Racing

Real Racing 3

Real Racing 3 to trzecia część znanej serii wydawanej przez Firemonkeys, które obecnie należy do kanadyjskiego giganta, Electronic Arts. Firma ta ma już doświadczenie w produkcji gier samochodowych, gdyż to oni odpowiadają za przeniesienie Need For Speeda na telefony. Podobnie jak F1 Mobile Racing, również korzysta z oficjalnej licencji do logotypów i bolidów z królowej sportów motorowych. Jest grą free-to-play, którą można pobrać za darmo zarówno na telefony z systemem Android, jak i na iOS. 

Pierwszą różnicą, w porównaniu do wcześniej wspomnianej produkcji jest to, że Real Racing 3 oferuje nie tylko bolidy z Formuły 1. Oprócz samochodów typowo drogowych, gracz może ścigać się pojazdami z takich serii jak SuperCars, Endurance GT, Nascar, GT3, czy nawet Formuły E. Najnowsza aktualizacja do F1 daje możliwość kierowania bolidami z sezonu 2021. Tu mamy do wyboru tryb wyzwań, dzięki którym można odblokowywać kolejne ulepszenia. Oprócz tego, po nagromadzeniu odpowiedniej ilości waluty możemy uczestniczyć w trybie mistrzowskim, gdzie rywalizujemy z komputerowymi przeciwnikami.

Real Racing 3 jest obecnie najpopularniejszą grą wyścigową dostępną na smartfony. Na spory plus grafika, co wydaje się nieoczywiste, lecz gdy spojrzymy na to, że gra powstała w 2013 roku to naprawdę robi to wrażenie. Bolidy oraz trasy zostały dobrze odwzorowane, a model jazdy nie odbiega od normy. Niewielkim minusem może być brak trybu multiplayer w bolidach Formuły 1, lecz największym mankamentem są bez wątpienia mikropłatności i natarczywe reklamy. Na początku nie sprawia to kłopotu, ale po pewnym czasie można dostrzec problemy z pokonywaniem przeciwników, niezależnie od rozwoju pojazdu. To zmusza gracza do wyćwiczenia danego wyścigu lub wydania pieniędzy na lepszy samochód. Electronic Arts postawiło na model gry darmowej z elementami mikrotransakcji. Z jednej strony jest to korzystne dla gracza, jednak żeby przejść grę musi sporo się namęczyć lub podpiąć swoją kartę i kupić odpowiednie ulepszenia.

Real Racing 3

Zrzut z gry Real Racing 3

ZOBACZ TAKŻE
F1 Fantasy - co to jest i jak grać? Zasady i najlepsze triki

Motorsport Manager. Najlepsze gry mobilne o Formule 1

Tym razem odbiegamy nieco od typowego ścigania się, lecz nadal pozostajemy w klimatach wyścigów. Seria Motorsport Manager jest dziełem brytyjskiego studia Playsport Games. Pierwsza odsłona ukazała się w sierpniu 2014 roku i początkowo dostępna była jedynie na system iOS. Niecały rok później gra doczekała się wydania na Androida, a jej ogromny sukces spowodował przeportowanie gry na komputery. Na smartfonach można ją pobrać za darmo. W grze pojawiają się reklamy i mikropłatności, które nie utrudniają rozgrywki. Płatność jest jedynie dodatkiem, zaś reklamy nie pojawiają się nachalnie i są tylko formą wsparcia dla twórców.

W pierwszej części gracz może zarządzać zespołem Formuły E, serii open-wheel (odpowiednika Formuły 1) lub w serii samochodów turystycznych. Gra oferuje możliwość rywalizacji z innymi graczami online. W każdym wyścigu udział bierze dziesięciu menadżerów, którzy mogą wpływać na los swoich kierowców. Bardzo dobra i przejrzysta grafika połączona jest z systemem progresu kierowców i pojazdu, które są kluczowe do osiągnięcia sukcesu. Druga część odsłony wyszła w 2017 roku, lecz w przeciwieństwie do poprzedniej jest płatna. Jest ona swego rodzaju kontynuacją i ulepszeniem pierwowzoru. Co prawda usunięto z niej Formułę E oraz tryb online, jednak uważam, że jest ona bardziej dopracowana. Kosztuje 30 złotych, ale często można znaleźć ją na przecenie i zdecydowanie warta jest tych pieniędzy.

Rok później pojawiła się trzecia odsłona Motorsport Managera, która również jest płatna i również kosztuje 30 złotych. Jest ona bez wątpienia najlepszą częścią serii, z uwagi na dopracowane szczegóły oraz spory nacisk na decyzyjność gracza. Każdy ruch może nieść za sobą sporo konsekwencji, od których zależy, które miejsce ostatecznie nasz zespół zajmie. Oprócz serii open-wheel, gracz może prowadzić zespół serii GT lub Endurance. Kompletną nowością było dodanie systemu budowania wizerunku swojego zespołu. Od postawy menadżera zależało to, jakiego sponsora zespół pozyska. Ogólnie jest to znakomita seria, która wciągnie miłośnika tego typu gier.

Motorsport Manager - najlepsze gry mobilne o Formule 1

Zrzut z gry Motorsport Manager 3

IGP Manager

Kolejna gra, w której wcielamy się w rolę menadżera zespołu wyścigowego. IGP Manager powstał w 2011 roku i pierwotnie zakładano, że będzie jedynie grą przeglądarkową. Ogromne zainteresowanie spowodowało przeniesienie jej również na smartfony z systemami Android i iOS w marcu 2017 roku. Wszelkie działania wykonane na telefonie są synchronizowane z grą przeglądarkową i na odwrót. Stworzona została przez Jacka Basforda, który wraz ze swoim przyjacielem napisał pierwszą wersję gry. Z czasem start-up był rozwijany, dodawano do niego nowe funkcje, naprawiano błędy. Autorzy słuchali rad graczy, często ich krytykowano, lecz z czasem wszystko opłaciło się. Dziś IGP Manager to jedna z bardziej znanych gier o kierowaniu swojego zespołu.

Rozgrywka rozpoczyna się od utworzenia zespołu, zatrudnienia kierowców oraz pozyskania sponsorów. Oczywiście gracz otrzymuje pewne środki na start, dzięki którym może wybrać ścieżkę rozwoju zespołu. Może zainwestować je przykładowo w rozwój osiągów pojazdu lub w lepsze wyszkolenie kierowców. Każdy kierowca ma przypisane punkty umiejętności, które może rozwijać. Jedynym wyjątkiem jest talent, którego nie można wyszkolić. Rozgrywka odbywa się w ligach online. Ogromnym plusem jest fakt, że każdy gracz może utworzyć własną ligę, aby na przykład rywalizować ze swoimi znajomymi. Kolejnym pozytywem na który warto zwrócić uwagę jest fakt dostosowywania daty wyścigu, czasu jego trwania, długości lub ilości samochodów, które mogą stanąć na starcie.

Do wyboru jest ogromna ilość lig, które podzielone są na trzy klasy. Początkujący ścigają się w klasie Rookie i w przypadku zdobycia mistrzostwa lub wicemistrzostwa awansuje do wyższej klasy Pro. Najlepsi z najlepszych biorą udział w wyścigach klasy Elite, do której trudno się dostać, lecz łatwo z niej spaść. W trakcie wyścigu gracz może wpłynąć na nastawienie kierowcy, zarządzanie paliwem lub oponami, a nawet na spontaniczną zmianę strategii. IGP Manager to bardzo dobra gra zwłaszcza dla osób, których pasją są wyścigi i nie mogą się doczekać prawdziwego ścigania.

IGP Manager

Zrzut z gry IGP Manager

ZOBACZ TAKŻE
DiRT 5 - piękno wyścigów na błocie. I nie tylko | RECENZJA

F1 Clash. Najlepsze gry mobilne o Formule 1

F1 Clash został wydany w 2019 roku przez brytyjską firmę Hutch pod nazwą F1 Manager. W maju 2021 zmieniono jednak nazwę na obecną, a to z uwagi na powstającą grę o tym samym tytule. Gra jest dostępna za darmo na telefony z Androidem oraz iOS. Podobnie jak dwie poprzednie gry jest związana z kierowaniem zespołem. W przeciwieństwie do nich ma oficjalną licencję Formuły 1, dlatego zawiera wszystkie oficjalne tory, zespoły i kierowców najwyższej serii wyścigowej. Ciekawym urozmaiceniem są wydarzenia losowe. Niektóre mogą zakłócić spokój w zespole, co ma wpływ na postawę kierowców. Innymi są awarie mechaniczne lub samochód bezpieczeństwa, który może wyjechać na tor w razie zagrożenia na torze.

Grę bardzo dobrze przyjęli zarówno gracze, jak i grono recenzentów, o czym świadczą spora ilość pobrań oraz pozytywne oceny. Minusem wydawałyby się mikropłatności, które są zawarte w grze, lecz nie są one konieczne i reklamowane na lewo i prawo. Grafika jest całkiem niezła, a sama rywalizacja przebiega szybko i nie zanudza. Oferuje tryb rozgrywki multiplayer z elementami rozwoju pojazdu poprzez karty, które można otrzymać za zwycięstwo w pojedynku. Początkowo gracz ma dostęp jedynie do pojedynków, lecz z czasem odblokować można dostęp do różnego rodzaju eventów. Twórcy często dodają nowe wydarzenia, którymi najczęściej są turnieje dla wielu graczy, a nie tylko dla par. Kluczem do zwycięstwa w tej grze jest bez wątpienia strategia podczas wyścigu. To my decydujemy kiedy zawodnik ma napierać i jednocześnie tracić więcej paliwa i opon, a kiedy powinien jeździć oszczędniej. Jest to przyjemna gra na odstresowanie, która naprawdę potrafi wciągnąć.

F1 Clash - najlepsze gry mobilne o Formule 1

Zrzut z gry F1 Clash

4.3/5 (liczba głosów: 12)
Reklama