Czego szukasz?

Inne

Uważajcie, co zostawiacie w samochodzie. Nawet butelka wody może spowodować pożar (video)

Czy za pomocą butelki wody i światła słonecznego można podpalić samochód? Dwójka mieszkańców Indii udowodniło, że to niezwykle proste.

butelka wody pożar samochód
Fot. YouTube / Discover with Aravvind

Upały to nie żarty

Wysokie temperatury w okresie letnim dla wielu osób są prawdziwą zmorą i źle wpływają na ich samopoczucie. Wiele badań pokazało, że temperatura w samochodzie, który stał na słońcu tylko przez godzinę, może wzrosnąć do 52 stopni Celsjusza. Co więcej, najbardziej narażone części takie jak kierownica, deska rozdzielcza czy podłokietnik mogą osiągać nawet niewyobrażalną temperaturę 69 stopni. 

Dlatego niezwykle ważne jest pozostawianie samochodu w cieniu – jeśli to oczywiście możliwe – albo zastosowanie osłon, które obniżą temperaturę w kabinie. Wskazane jest również wywietrzenie, a tym samym schłodzenie pojazdu przed wejściem do niego, aby podróżujący nie byli zszokowani zmianą temperatury. W innym przypadku np. kierowca może być rozkojarzony, co jest już prostą drogą do stworzenia niebezpieczeństwa na drodze. Bardzo wysokie temperatury same w sobie nie są jednak jedynymi niebezpieczeństwami w okresie letnim, co doskonale pokazuje film pochodzący z Indii. 

ZOBACZ TAKŻE
Zatrzymał samochód niczym Superman. Nagranie podbija Internet (video)

Uważajcie, co i gdzie zostawiacie w samochodzie

Dwójka mieszkańców tego kraju sprawdziła, co może się stać, jeśli zostawimy butelkę wody w miejscu wystawionym na działanie słońca. Niemal każdy z nas w dziecięcym wieku próbował spalić kartkę za pomocą słonecznych i lupy. Niewiele osób wie jednak, że taki sam efekt można osiągnąć za pomocą butelki wody. W tym drugim przypadku jest jednak oczywiście potrzebna wyższa temperatura. Bohaterom nagrania udało się podpalić tapicerkę fotela zaledwie w ciągu kilku sekund. 

Oczywiście, wiemy że nawet „potworne” upały w Polsce mogą nie równać się indyjskiej aurze w dniu nagrania tego filmiku. Wniosek z niego płynący jest jednak jasny – zawsze należy uważać, jakie przedmioty zostawiamy w pojeździe wystawionym na działanie promieni słonecznych. Telefony komórkowe i inne podobne urządzenia z bateriami mogą łatwo eksplodować w wysokich temperaturach, a poniższe nagranie pokazuje, że nawet butelka wody może być szkodliwa. 

 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama