Czego szukasz?

Porady

Kontrolki w samochodzie – czy znasz je wszystkie i wiesz co znaczą?

Aby w pełni rozumieć własny samochód, warto mieć wiedzę o znaczeniu wszystkich kontrolek na desce rozdzielczej. Nie bez powodu mówi się o nich, że są dobrym doradcą dla każdego kierowcy, o ile wie jakie informacje przekazują. A wielu kierowców ma w tym aspekcie niedobory wiedzy.

kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie – co musisz wiedzieć

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jazdą samochodem albo wcześniej nie zwracałeś/zwracałaś uwagi na kontrolki w samochodzie to ten tekst z pewnością jest dla Ciebie. Znając najważniejsze symbole w samochodzie podczas jazdy poczujesz się bowiem bezpieczniej wiedząc, co oznacza nagłe „zapalenie” się danej kontrolki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu czy komplikacji.

Podstawą sukcesu jest zapamiętanie kolorów świateł. Pomarańczowy (albo żółty – w zależności od pojazdu) ostrzega o potencjalnym problemie, który należy jak najszybciej sprawdzić, a kolor czerwony ostrzega o już istniejącym i w dodatku poważnym problemie. W takiej sytuacji pożądane jest zatrzymanie pojazdu, bowiem kontynuowanie jazdy staje się ryzykowne. Wyjątek stanowią kontrolki ostrzegawcze, wskazujące np. na otwarte drzwi, niezapięte pasy bezpieczeństwa albo zaciągnięty hamulec postojowy. Na desce rozdzielczej występują także zielone kontrolki, jednak one – jak sam kolor wskazuje – nie stanowią problemu. Mają charakter czysto informacyjny, wskazując wręcz, że dana funkcja samochodu działa prawidłowo. 

Lista najczęściej występujących w samochodzie kontrolek

Układ hamulcowy

kontrolka układ hamulcowy

Lampka ostrzegawcza może wskazywać, że hamulec postojowy jest zaciągnięty albo niewystarczająco zwolniony. Jeśli jednak lampka ostrzegawcza miga, oznacza to niski poziom płynu hamulcowego. Sprawdź więc jego ilość i dolej w razie potrzeby. Jeśli nie masz płynu w samochodzie, nie kontynuuj jazdy i poproś specjalistyczny serwis o pomoc. To samo dotyczy sytuacji, gdy pomarańczowa lampka ostrzegawcza ABS, symbolizująca przeciwblokujący układ hamulcowy, zapali się w tym samym czasie, co lampka ostrzegawcza układu hamulcowego. Przy takim systemie nie da się na drodze ocenić, co tak naprawdę się w nim dzieje i jaki poziom ryzyka podejmujemy.

ZOBACZ TAKŻE
Alternator samochodowy - co to jest, jak sprawdzić, popularne awarie

Płyn chłodniczy

kontrolka płyn chłodniczy

Lampka ostrzegawcza wskazuje przegrzanie, brak płynu chłodniczego lub uszkodzony bezpiecznik wentylatora chłodzącego. Po jej włączeniu zatrzymaj się, wyłącz silnik, pozwól mu ostygnąć, a następnie sprawdź poziom płynu chłodzącego. Jeśli poziom nie osiąga linii, należy go uzupełnić. W drodze do serwisu czy sklepu, gdzie będzie można kupić płyn i go uzupełnić, wystarczy zwykła woda. Jeśli więc lampka się świeci, ale mamy dość wody, a temperatura jest normalna (płyn się nie zagotuje), możemy kontynuować jazdę.

Kontrolki w samochodzie. Ciśnienie oleju silnikowego

kontrolka ciśnienie oleju

To jedna z najważniejszych kontrolek – wskazuje na niskie ciśnienie oleju. Ponieważ może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie silnika samochodu, zatrzymaj się natychmiast po zaświeceniu się tej lampki ostrzegawczej, wyłącz silnik i poczekaj, aż olej spłynie z powrotem do miski olejowej. Jeśli poziom jest niski, uzupełnij olej zalecany przez producenta pojazdu. Zalecamy sprawdzenie w instrukcji obsługi pojazdu, jaki olej jest najlepszy dla dawnego samochodu. Jeśli nie masz przy sobie oleju, co jest całkiem normalne, odholuj samochód do serwisu. Lepiej wydać 100-200 złotych na lawetę niż zniszczyć silnik w samochodzie.

Akumulator

kontrolki w samochodzie akumulator

Kontrolka symbolizuje problem z ładowaniem akumulatora samochodowego. Jeśli się świeci, alternator jest uszkodzony i nie wytwarza prądu. Konieczne jest wtedy wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych, takich jak radio, klimatyzacja itp., a następnie udanie się do najbliższego serwisu. Sytuacja krytyczna ma miejsce, gdy kontrolka temperatury płynu chłodzącego świeci się w tym samym czasie, co kontrolka akumulatora. W takim przypadku należy natychmiast wysiąść z samochodu i wezwać pomoc drogową.

ZOBACZ TAKŻE
System ESP - co to jest i jak działa? Wyjaśniamy krok po kroku

Kontrolki w samochodzie. Ciśnienie w oponach

kontrolki ciśnienie w oponach

Lampka ostrzegawcza wskazuje niskie ciśnienie w oponach (gdy ciśnienie w jednej z opon spada o ponad 25%). Aby wyeliminować problem, wystarczy sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach i w razie potrzeby napompować je na najbliższej stacji benzynowej. Ten symbol często pojawia się zimą, kiedy ciśnienie w oponach spada z powodu niższych temperatur powietrza, szczególnie w nocy. Symbol ten często oznacza także problem z odczytem danych z opon przez komputer samochodu – w tej sytuacji najczęściej wystarczy zresetowanie ustawień ciśnienia opon. Sytuacja ta ma miejsce po założeniu opon z nowymi czujnikami TPMS.

Układ kontroli spalin

kontrolki układ kontroli spalin

Wskaźnik ostrzegawczy pokazujący silnik wskazuje usterkę w układzie sterowania silnikiem, która ma wpływ na skład emisji. Jeśli się świeci, przyczyną może być zatankowanie niewłaściwego paliwa lub inna mniej problematyczna usterka. Jeśli lampka ostrzegawcza zaczyna migać, oznacza to awarię katalizatora. W takim przypadku konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowym. Częstym powodem problemów w przypadku tej kontrolki są wtryskiwacze albo sondy. 

Świeca żarowa

kontrolki w samochodzie świeca żarowa

Ta lampka ostrzegawcza dotyczy tylko samochodów z silnikiem Diesla. Gdy samochód rozgrzewa się przed startem jazdy, lampka żarowa miga na tablicy wskaźników lub zapala się na krótki czas. Problem występuje w trzech przypadkach: gdy lampka ostrzegawcza w ogóle się nie zapala, gdy miga podczas jazdy lub gdy świeci się długo po uruchomieniu pojazdu. Powyższe sytuacje wskazują na usterkę silnika (miganie kontrolki podczas jazdy) lub usterkę w układzie świec żarowych (pozostałe przypadki). W takiej sytuacji należy udać do serwisu, najlepiej wcześniej sprawdzając czy działają światła stopu i można bezpiecznie odbyć podróż.

Filtr cząstek stałych

kontrolki w samochodzie filtr cząstek stałych

Lampka ostrzegawcza pojawia się tylko w nowszych samochodach z silnikiem wysokoprężnym wyposażonych w filtr cząstek stałych. Jeśli kontrolka się świeci, filtr jest zatkany sadzą i wymaga regeneracji. Można też spróbować samodzielnie wyczyścić filtr. Do czyszczenia zwykle wystarcza spokojna kwadrans poza miastem z prędkością co najmniej 60 km/h przy 1800 do 2500 obr./min. Filtr można również oczywiście wyczyścić w warsztacie samochodowym. Najpierw warto jednak wykonać powyższą czynność, bo być może wydatek pieniędzy nie będzie konieczny.

ZOBACZ TAKŻE
Wilgoć w samochodzie - jak zlikwidować? 6 błędów, których trzeba unikać

Poduszki powietrzne

kontrolki w samochodzie poduszki powietrzne

Lampka ostrzegawcza symbolizująca poduszki powietrzne powinna zawsze gasnąć sama po uruchomieniu. Jej zapalenie jest zwykle spowodowane chwilową awarią elektroniki, podczas gdy poduszki powietrzne powinny nadal być w pełni sprawne. Symbol może również wskazywać, że w samochodzie brakuje jednej z poduszek powietrznych (np. po wypadku, gdy poduszka powietrzna wystrzeliła i nie została wymieniona na nową). Dlatego jeśli kontrolka nie zgaśnie, w obu przypadkach kierowca powinien udać się do serwisu w celu zidentyfikowania przyczyny usterki i jej usunięcia.

ABS

kontrolki w samochodzie abs

Lampka ostrzegawcza wskazuje nieprawidłowo działający lub uszkodzony przeciwblokujący układ hamulcowy (ABS). W rzeczywistości oznacza to, że hamulce nie działają tak, jak powinny, ale możesz ostrożnie udać się do najbliższego serwisu.

ZOBACZ TAKŻE
Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem - co oznacza, czy należy jej się obawiać?

Kontrolki w samochodzie. Wspomaganie kierownicy

kontrolka wspomaganie kierownicy

Lampka ostrzegawcza wskazuje ograniczoną funkcjonalność wspomagania kierownicy. Jeśli lampka kontrolna zmieni kolor na czerwony lub zacznie migać na czerwono, wspomaganie kierownicy wykazuje całkowitą awarię. Prowadzenie samochodu jest nadal możliwe, ale kierowcom bez wspomagania będzie znacznie trudniej chociażby skręcić w ostrym zakręcie. Zalecamy podróż do serwisu albo holowanie. 

4.9/5 (liczba głosów: 11)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama