Connect with us

Czego szukasz?

Endurance

Lamborghini ucięło spekulacje. Przygotują swój prototyp LMDh

Po wielu miesiącach spekulacji Lamborghini ogłosiło swoje plany dotyczące wejścia do LMDh. Znamy pierwsze szczegóły programu, który zadebiutuje później niż te w wykonaniu Porsche.

Lamborghini oficjalnie w LMDh
Fot. Porsche Motorsport

Niekończące się spekulacje wokół „Lambo”

Mniej więcej wtedy, gdy swoje zaangażowanie ogłosiło Audi i Porsche, pojawiły się pytania o inne marki koncernu VAG. Przez krótki czas mówiło się, że samochód LMDh zbuduje także Bentley. Jednakże ten obrał inne podejście wobec przepisów LMH i LMDh, i nie zdecydował się na wejście do tej klasy. Brytyjska marka po zakończeniu fabrycznego programu w GT3 zdecydowała o elektryfikacji swojej gamy modeli drogowych i raczej nie interesują już ich samochody oparte na jednostce spalinowej. Natomiast większy entuzjazm udzielał się po stronie Lamborghini. Włoska marka miała przez pewien czas współpracować z Dallarą, aby nie korzystać ze wspólnego projektu Audi, Porsche i Multimatica. Jednakże Lamborghini zdecydowało się ten drugi wariant, co sugeruje, że Multimatic może mieć sporą reprezentację wśród samochodów LMDh.

ZOBACZ TAKŻE
Porsche zdradziło szczegóły planu LMDh. Silnik wzięli z Cayenne

Co obecnie wiemy o tym projekcie?

Jeśli chodzi o sprawy techniczne, to wiemy w zasadzie tyle samo, co w przypadku Porsche, które najchętniej dzieli się informacjami o pracach rozwojowych nad nową konstrukcją. Spodziewano się, że włoski producent dołączy do projektu Porsche i Multimatica, i zastąpi Audi, które porzuciło program na rzecz F1. Jednakże zdaniem SportsCar365 wygląda na to, że Lamborghini wykona własny samochód.  Ten miałby być oparty o podwozie Ligiera i jednostkę spalinową Lamborghini inną niż V8 Porsche. Dodatkowo wygląda na to, że projekt miałby zadebiutować w sezonie 2024 zarówno w WEC, jak i IMSA SportsCar.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać IMSA Sportscar w 2023? [transmisja, live, stream]

Krótka wypowiedź kogoś z Lamborghini

Szef działu Motorsport Lamborghini, Giorgio Sanna, zasugerował, że program LMDh uzupełni dotychczasową działalność wyścigową Lamborghini Squadra Corse. 

Jestem absolutnie zachwycony, że Lamborghini zrobi kolejny krok w naszej podróży do sportów motorowych, wkroczy w świat LMDh i najwyższy poziom wyścigów samochodów sportowych. LMDh odegra szczególną rolę w strategii sportów motorowych Lamborghini, dając nam wyjątkową okazję do rozszerzenia naszych działań związanych z wyścigami klientów na nowe platformy i wzmocnienia naszej długoterminowej współpracy z zespołami klientów i kierowcami – powiedział Sanna.

Celem jest ewidentnie być na 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 2024 roku, a następnie ocenimy, prawdopodobnie pod koniec tego roku, czy i kiedy będzie można zadebiutować. Spodziewam się w pierwszym kwartale 2024 roku, ale musimy ocenić, gdzie i kiedy, a wszystko zależy od procesu rozwoju. W tej chwili trudno powiedzieć. Gdzie i kiedy samochód zadebiutuje prawdopodobnie zdefiniujemy w ciągu najbliższych 12 miesięcy – dodał szef działu Motorsport w Lamborghini.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama