Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

F2

F2: Jack Doohan zwycięzcą kwalifikacji w Barcelonie | Analiza

Po niemal miesięcznej przerwie, Formuła 2 wróciła i uraczyła nas nie lada zaskoczeniami podczas kwalifikacji w Barcelonie. Nie zabrakło rozczarowań, a na pole position stanął debiutant tej serii. Czym są owe zaskoczenia? O tym więcej w naszej analizie.

Jack Doohan Barcelona
Fot. Dutch Photo Agency

Najlepszy kierowca: Jack Doohan

Junior akademii Alpine po raz kolejny zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Dzięki zwycięstwu w piątkowych kwalifikacjach dopisze przy swoim nazwisku dodatkowe dwa punkty, dzięki czemu zrówna się liczbą „oczek” z Frederikiem Vestim, zajmującym obecnie 16. miejsce w klasyfikacji generalnej. Co ciekawe, to drugie pole position Australijczyka w jego debiutanckim sezonie w bezpośrednim zapleczu Formuły 1. Widać, że młody kierowca specjalizuje się w krótkich, ale jakże szybkich przejazdach. To dobry prognostyk dla Doohana, któremu do tej pory nie szło zbytnio po jego myśli. Powinno to również ucieszyć zespół Virtuosi, który zajmował 11. miejsce w tabeli generalnej z dorobkiem zaledwie dziewięciu punktów. 

 

 

Największe zaskoczenia: Frederik Vesti i Calan Williams

Ku ogólnemu zaskoczeniu, w kwalifikacjach do wyścigu w Barcelonie Frederik Vesti pokonał swojego kolegę z drużyny, plasując się na wysokim trzecim miejscu. W klasyfikacji Duńczyk zajmuje 17. miejsce, a Pourchaire jest liderem, więc to małe zwycięstwo nad Francuzem w czasówce, z pewnością podbuduje pewność siebie Skandynawa. Z bardzo dobrej strony pokazał się również Calan Williams, któremu udało się wskoczyć do pierwszej dziesiątki, kończąc kwalifikacje na 9. pozycji. W związku z tym rodak Doohana do sobotniego sprintu wystartuje z drugiego pola. Co więcej, Australijczyk również pokonał swojego partnera z zespołu Richarda Verschoora, który jest klasyfikowany wyżej od Williamsa. W tabeli zajmuje on bowiem 5. miejsce, a Australijczyk 18. Holender jednak pokpił sprawę i zajął 20. lokatę w czasówce. Zwycięzca GP Makau z 2019 roku musi tym samym koniecznie poprawić się. 

Williams F2 Barcelona

Fot. Dutch Photo Agency

Największe rozczarowanie: Liam Lawson i Prema

Najwyraźniej włoski zespół nie ma „grande strategii”. Dennis Hauger i Jehan Daruvala znajdowali się na tyle wysoko, że Prema pozwoliła im opuścić swoje bolidy 10 minut przed zakończeniem kwalifikacji. Kierowcy na tor nie wrócili. Ostatecznie Daruvala wyszedł z tego obronną ręką, kończąc czasówkę na 4. pozycji, jednak jego kolega nie miał tyle szczęścia. Dennis Hauger zakończył bowiem kwalifikacje na 14. miejscu.

Tuż za nim jako zaledwie 16. uplasował się Liam Lawson. To kolejne kwalifikacje, które nie idą po myśli Nowozelandczyka. Reprezentant zespołu Carlin spadł ostatnio w klasyfikacji na 4. lokatę. Dzisiejszym występem bynajmniej nie poprawił swojej pozycji. Ponadto, po raz kolejny dał się pokonać koledze z ekipy, czyli Loganowi Seargeantowi, który jest przecież debiutantem. Przed Lawsonem kolejny trudny weekend. Musi wziąć się w garść, jeśli chce myśleć o angażu w Formule 1. Szczególnie, że jego największy rywal – Juri Vips – w ostatnich sekundach kwalifikacji z ostatniej pozycji awansował na drugą. Testował on również bolid Red Bulla w piątkowym treningu.

ZOBACZ TAKŻE
Liam Lawson, czyli prawdziwa perła z Nowej Zelandii

Nieobecność Boschunga i powrót Bolukbasiego

Po wyścigu na Imoli z  ogromnym bólem szyi zmagał się Ralph Boschung. Niemniej od wyścigu minął niemal miesiąc i kierowca był przekonany, iż da radę wystartować w Barcelonie. Niestety, po treningu Szwajcar wycofał się z weekendu wyścigowego, gdyż wciąż odczuwał skutku urazu. Po dwurundowej nieobecności, do stawki powrócił natomiast Turek Cem Bolukbasi. Przeskok z e-sportu za prawdziwą kierownicę, do mocno obsadzonych mistrzostw nie jest dla niego najłatwiejszy i piątkowe kwalifikacje zakończył na ostatnim 21. miejscu. 

Co nas czeka dalej w Barcelonie?

Choć dwa „oczka” zdobyte przez Jacka Doohana nie wprowadziły zbyt dużego zamieszania, to ogólne wyniki czasówki owszem.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Pierwsza piątka klasyfikacji generalnej: Theo Pourchaire, Felipe Drugovich, Jehan Daruvala, Liam Lawson i Richard Verschoor zajęli kolejno: 7., 10., 4., 16. i 20. miejsce, co zwiastuje nam interesujący wyścig sprinterski. Odbędzie się on w sobotę 21 maja 2022 roku o godzinie 17:35. Czy Felipe Drugovich odniesie kolejne zwycięstwo w tym sezonie? O ile pozycji zdołają awansować Lawson i Verschoor? Przekonamy się o tym już jutro. Wyścig będzie można obejrzeć na Polsacie Sport News. 

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać Formułę 2 w Polsce? [transmisja, stream, live]

Wyniki kwalifikacji F2 w Barcelonie

Wyniki kwali F2 Barcelona

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama