Connect with us

Czego szukasz?

F2

F2: Drugovich pewnie zwyciężył sprint w Barcelonie | Analiza

Felipe Drugovich zdominował wyścig sprinterski F2 w Barcelonie i pewnie sięgnął po zwycięstwo. Podium uzupełnili debiutanci, Ayumu Iwasa i Logan Sargeant, dla których była to pierwsza wizyta w czołowej trójce. W wyścigu nie było zbyt wiele akcji, jednak miał on wpływ na obecny wygląd klasyfikacji generalnych. Oto analiza zmagań na torze pod Barceloną.

Felipe Drugovich
fot. Dutch Photo Agency / Felipe Drugovich

Najlepszy kierowca: Felipe Drugovich

Bardzo pewne i spokojne zwycięstwo Brazylijczyka. Drugovich zaliczył kapitalny start z 4. pola i już na dojeździe do pierwszego zakrętu był na prowadzeniu, którego nie oddał do samego końca. Kierowca MP Motorsport bez problemu kontrolował swoją przewagę nad resztą stawki i spokojnie dojechał do mety na 1. pozycji. Oprócz tego dopisał sobie na konto dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie wyścigu. Drugovich tym samym odzyskał prowadzenie klasyfikacji kierowców i wyrasta na jednego z faworytów do końcowego triumfu.

Najlepszy zespół: MP Motorsport

Chociaż Clement Novalak znalazł się poza punktowaną 8-ką, zwycięstwo Felipe Drugovicha wystarczyło, aby w wyścigu sprinterskim to holenderski zespół zdobył najwięcej punktów. Dzięki temu powiększyli swoją przewagę w klasyfikacji generalnej o kolejne 4 punkty. Na pochwały zasługuje także ART Grand Prix. Był to jedyny zespół z podwójnymi punktami w tym wyścigu. Theo Pourchaire był piąty, a Frederik Vesti – siódmy.

Największe zaskoczenia: Ayumu Iwasa i Logan Sargeant

Obaj kierowcy startowali do wyścigu z trzeciego rzędu i udało im się przekuć te pozycje w świetne wyniki. Obaj wystartowali bardzo dobrze i już na pierwszym okrążeniu znaleźli się kolejno na 2. i 3. miejscu. Co prawda nie byli w stanie zbliżyć się do Felipe Drugovicha, jednak podobnie jak Brazylijczyk kontrolowali przewagę nad kierowcami za nimi. Dzięki temu zarówno kierowcy DAMS-a jak i Carlina zdobyli swoje pierwsze podia w karierze.

Największe rozczarowanie: Juri Vips

Estończyk po raz kolejny zawiódł. To jego drugi wyścig F2 z rzędu, w którym odpadł z rywalizacji przez własny błąd. Kierowca Hitech GP naciskał na jadącego na 5. pozycji Jehana Daruvalę. Niewiele zabrakło, aby wyprzedził on Hindusa, jednak kierowca Premy obronił pozycję. Już kilka chwil później Vips popełnił prosty błąd i obrócił swój bolid na wejściu w jeden z zakrętów. Tym samym wylądował on w żwirze i wywołał wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Junior Red Bulla sfrustrowany i załamany opuścił kokpit swojego samochodu, jednak już jutro będzie mógł się odkuć. Do wyścigu głównego wystartuje bowiem z drugiego pola.

Wielki pech Calana Williamsa

Rzadko kiedy spotyka się takie nieszczęście w motorsporcie. Weekend w Barcelonie do tej pory układał się po myśli młodego Australijczyka. 10. miejsce w kwalifikacjach i start z pole position do sprintu mogły napawać optymizmem. Niestety, czar prysł jeszcze przed startem wyścigu. Z powodu awarii mechanicznej kierowca Tridenta nie zdołał wyruszyć do okrążenia formującego. Jego samochód został szybko zabrany z prostej startowej i tym samym Williams stracił szansę na sporą zdobycz punktową. Ostatecznie wystartował on do wyścigu z alei serwisowej, jednak dojechał do mety na odległej pozycji.

Słabnący Hughes, kolejne punkty Vestiego i Fittipaldiego

Do udanych dzisiejszego wyścigu z pewnością nie zaliczy Jack Hughes. Brytyjczyk bardzo długo jechał na wysokiej, 4. lokacie, jednak w końcówce zupełnie opadł z sił. W przeciągu kilku okrążeń stracił mnóstwo pozycji. W momencie, gdy znajdował się na 11. miejscu, zjechał do alei serwisowej i ostatecznie w ogóle nie dojechał do mety.

Zupełnie odwrotne odczucia muszą towarzyszyć Frederikowi Vestiemu i Enzo Fittpaldiemu. Obaj zaliczyli nie najlepszy początek sezonu, jednak wydaje się, że wychodzą na dobre tory. Duńczyk z ART Grand Prix zdobył dziś kolejne 2 punkty, z kolei kierowca Charouza obronił ostatnią punktowaną pozycję przed Liamem Lawsonem. Kolejny imponujący wyścig na koncie tych zawodników.

ZOBACZ TAKŻE
F2: Kogo warto obserwować w sezonie 2022?

Klasyfikacje generalne po wyścigu sprinterskim w Barcelonie

Co prawda po wyścigu sprinterskim w Barcelonie w klasyfikacjach generalnych F2 nie doszło do wielu zmian, jednak te, które zaszły, były dosyć istotne. Po zwycięstwie prowadzenie wśród kierowców odzyskał Felipe Drugovich, który wyprzedził Theo Pourchaire’a. Na trzeci miejscu w „generalce” nieco umocnił się Jehan Daruvala. Hindus okazał się jedynym kierowcą z miejsc od trzeciego do ósmego, który w tym sprincie zdobył punkty.

W przypadku zespołów na prowadzeniu umocnił się holenderski MP Motorport, mający 6 punktów przewagi nad ART Grand Prix. Na podium klasyfikacji wskoczył z kolei Carlin, który przegonił zespół Hitech GP. Tuż za nimi czai się także Prema, która wciąż niewiele traci do czołówki. Pełne klasyfikacje kierowców i zespołów Formuły 2 znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Kiedy kolejne ściganie?

Kierowcy Formuły 2 po raz kolejny na starcie ustawią się już jutro, 22 maja. O godzinie 11:35 rozpocznie się wyścig główny, w którym zawodnicy powalczą o pełną pulę punktów. Ze względu na sporo niespodziewanych wyników w kwalifikacjach zmagania powinny dostarczyć sporo emocji. Juri Vips spróbuje nadrobić straty punktowe do czołówki po kolejnym kiepskim wyścigu. Felipe Drugovich będzie chciał utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej, a Frederik Vesti, Ayumu Iwasa i Logan Sargeant postarają się przekuć świetne wyniki w kwalifikacjach na wysoką zdobycz punktową.

Wyniki wyścigu sprinterskiego F2 w Barcelonie

Wyniki sprint f2 2022 barcelona

Fot. FIA

Reklama