Connect with us

Czego szukasz?

F2

F2: Drugovich z niesamowitym zwycięstwem w wyścigu głównym | Analiza

Felipe Drugovich sięgnął po dublet w Barcelonie. Brazylijczyk w świetnym stylu sięgnął po swoje kolejne zwycięstwo w tym sezonie. Podobnie jak wczoraj podium uzupełniło dwóch debiutantów, tym razem Jack Doohan i Frederik Vesti. Wyścig był ciekawy, ponieważ kierowcy często wymieniali się pozycjami, a jego wyniki były dość zaskakujące.

Felipe Drugovich
fot. Formula 2 / Felipe Drugovich

Najlepszy kierowca: Felipe Drugovich

Niesamowity występ Brazylijczyka. Felipe Drugovich po starcie z 10. pozycji przeciągnął swój przejazd na miękkich oponach do absolutnego maksimum. Jego tempo było jednak na tyle dobre, że po odbyciu obowiązkowego pit stopu wrócił na tor na 3. pozycji. Szybko uporał się on z Frederikiem Vestim i rozpoczął pościg za prowadzącym Jackiem Doohanem. Jego pogoń okazała się skuteczna – na 27. okrążeniu kierowca MP Motorsport objął prowadzenie w wyścigu, którego nie oddał do końca. Niestety, jego niesamowite zwycięstwo może zostać mu odebrane. Brazylijczyk znalazł się pod lupą sędziów za rzekome naruszenie zasad podczas pit stopu. Kierowca z numerem 11 może zostać ukarany, przez co może stracić 1. pozycję

Najlepszy zespół: MP Motorsport

Po raz kolejny w ten weekend, to holenderski MP Motorsport zgarnął w wyścigu najwięcej punktów. Felipe Drugovich w świetnym stylu wygrał wyścig, a jego kolega, Clement Novalak, również w świetnym stylu nadrobił kilka pozycji względem startu. Francuz dojechał do mety jako piąty. Po raz kolejny należy jednak pochwalić także ART Grand Prix. Chociaż to MP zdobywa najwięcej „oczek”, ART jest w stanie minimalizować swoje straty. W dzisiejszym wyścigu Frederik Vesti po raz pierwszy w F2 stanął na podium, a Theo Pourchaire dorzucił do tego 8. miejsce.

Największe zaskoczenie: Frederik Vesti

Dzięki świetnym kwalifikacjom Duńczyk startował do wyścigu głównego z 3. pola. Jednak raczej nikt nie spodziewał się, że będzie on w stanie utrzymać bardzo dobre tempo również w wyścigu. Vesti tuż po starcie awansował na 2. miejsce i wydawało się, że będzie nawet w stanie powalczyć z Jackiem Doohanem. Ostatecznie nie udało mu się to; stracił także pozycję na rzecz Felipe Drugovicha. Jednak nikomu więcej nie dał się wyprzedzić i zdołał dowieźć swoje pierwsze podium w Formule 2.

Największe rozczarowanie: Prema Racing

To zdecydowanie nie był wyścig aktualnych mistrzów. Zespół liczył, że startujący z kiepskiej, 14. pozycji Hauger nadrobi kilka pozycji. Niestety, było zupełnie odwrotnie. Norweg nie tylko nie zyskał po starcie, ale pod koniec 1. okrążenia delikatnie uderzył w Oliego Caldwella, za co otrzymał karę 5 sekund. Urwał przez to kawałek przedniego skrzydła i musiał zjechać do alei serwisowej na jego wymianę.  Wyścig zakończył dopiero na 13. pozycji. Dużo więcej pecha miał Jehan Daruvala. Hindus jechał na 5. pozycji z perspektywą na lepszy wynik ze względu na alternatywną strategię. Niestety, junior Red Bulla musiał zakończyć jednak swój udział w wyścigu. Na 3. okrążeniu nagle całkowicie zgasł mu silnik. Daruvala zatrzymał swój bolid na torze, co wywołało neutralizację. Zero zdobytych punktów to katastrofalny wynik dla walczącej o kolejny tytuł Premy.

Kolejny nieudany wyścig Vipsa

Ciężko znaleźć bardziej pechowego kierowcę w Formule 2 od Estończyka. Po błędzie własnym i zerowej zdobyczy punktowej wczoraj, dziś, po raz kolejny w tym sezonie, nie popisał się zespół. Vips zjechał do alei serwisowej będąc na 3. miejscu, jednak mechanicy nie spisali się dobrze. Pit stop w wykonaniu ekipy Hitech był bardzo wolny, przez co kierowca z numerem 8 stracił dużo pozycji. Po wyjeździe z alei nie mógł on wykorzystać potencjału z twardej mieszanki opon i zupełnie się posypał. 

Niesamowity wyścig dla debiutantów

Świetne wyniki w dzisiejszym wyścigu osiągnęli również tegoroczni debiutanci. Dwóch z nich, Jack Doohan i Frederik Vesti, zdobyli swoje pierwsze podia w F2. Dwie kolejne pozycje również zostały zajęte przez „żółtodziobów”. Na 4. miejscu wyścig ukończył Logan Sargeant, a jako 5. po kapitalnej szarży do mety dojechał Clement Novalak.

Za dzisiejszy występ warto pochwalić także Enzo Fittipaldiego. Choć Brazylijczyk nie jest debiutantem, wyniki jakie osiąga z Charouzem są imponujące. Jego 3 ostatnie finisze to trzecie, ósme i szóste miejsca. Ostatnie tygodnie w jego wykonaniu zasługują na oklaski.

ZOBACZ TAKŻE
F2: Kogo warto obserwować w sezonie 2022?

Klasyfikacje generalne po wyścigu głównym w Hiszpanii

Po niesamowitej szarży w dzisiejszym wyścigu na prowadzeniu w „generalce” znacząco umocnił się Felipe Drugovich. Jego przewaga nad Theo Pourchairem to już 26 punktów. Tym samym Brazylijczyk wyrasta na głównego faworyta do tytułu. Wciąż ciasno jest za dwójką liderów. Trzeciego Jehana Daruvalę i 11. Juriego Vipsa dzieli zaledwie 11 punktów. Pomiędzy tymi zawodnikami wszystko może się zmienić w przeciągu jednego wyścigu.

Wśród zespołów ponownie bryluje MP Motorsport. Powiększyli oni swoją przewagę nad ART Grand Prix o kolejne 19 punktów. Na trzecim miejscu umocnił się Carlin, za którym blisko siebie są Hitech GP oraz Prema. Wszystkie klasyfikacje generalne F2 znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Następna runda: Monako

Na następne zmagania serii Formuły 2 nie przyjdzie nam długo czekać. Kierowcy, wraz ze swoimi bardziej doświadczonymi kolegami z F1, już za tydzień wybiorą się do Monako. Wyścigi odbędą się kolejno 28. i 29. maja. Dwóch najwyżej notowanych kierowców lubi tor w księstwie, więc możemy spodziewać się zaciętej rywalizacji pomiędzy nimi. Z kolei kierowcy z miejsc od 3. do 12. będą chcieli zdobyć jak najwięcej „oczek”, aby ustabilizować swoją pozycję i nadrobić straty do ścisłej czołówki. 

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Formuły 2 2022. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wyniki wyścigu głównego F2 na torze Catalunya

wyniki wyścig główny f2 barcelona hiszpania 2022

Fot. FIA

Reklama