Czego szukasz?

Fascynacje

BMW M3 i M4 Edition 50 Jahre – rocznicowe technoparty

Dokładnie 24 maja 2022 roku mija 50 lat od ustanowienia sportowej dywizji bawarskiej marki, czyli BMW Motorsport GmbH. W ramach celebracji tej rocznicy zaprezentowane zostały wersje specjalne modeli M3 oraz M4 Competition.

BMW Edition 50 Jahre
Fot. BMW

Sportowa sekcja BMW w ostatnich latach regularnie dostarczała swoim fanom limitowane edycje specjalne. W 2016 roku zaprezentowano M3 30 Jahre Edition, a w 2019 M5 35 Jahre. Wówczas chodziło oczywiście o świętowanie stażu rynkowego danych modeli. Dzisiaj okazja jest bardziej wzniosła, bowiem chodzi o całą dywizję M – stąd nazwa „Edition 50 Jahre BMW M”.

BMW Edition 50 Jahre

Fot. BMW

BMW M3 Edition 50 Jahre – tylko dla USA i Kanady

To, czy wspomniany już fan marki będzie mógł nabyć jeden z egzemplarzy, nie jest determinowane tylko przez głębokość jego portfela. Ważne jest również skąd pochodzi, a przynajmniej gdzie mieszka. Czterodrzwiowa „emka”, której pełna nazwa to „BMW M3 Competition xDrive Edition 50 Jahre BMW M” będzie limitowanym do 500 sztuk wariantem dostępnym tylko na rynkach Ameryki Północnej. Oprócz licznych wyróżników wewnątrz (jak widoczne poniżej progi), unikatowe dla modelu jest też paleta kolorów. Każda z dostępnych barw ma nawiązywać do poprzednich generacji modelu. BMW M3 E30 reprezentowane jest przez czerwony niemetaliczny lakier Cinnabar Red. M3 E36 z kolei przez mieniący się, widoczny na pierwszym planie powyższego zdjęcia Techno Violet. Z palety generacji E46 zaczerpnięto Interlagos Blue, Fire Orange pochodzi z E92, a F80 CS „podzieliło się” jasnoszarym Limerock Grey.

BMW Edition 50 Jahre

Fot. BMW

Technicznie samochód nie przeszedł niemal żadnych zmian. Moc i osiągi są identyczne, a z zewnątrz dodano kute felgi Style 826M w szarym macie oraz karbonowe spojlery z palety M Performance. Produkcja ma rozpocząć się w lipcu 2022 roku. Cena na rynku amerykańskim wynosi równe 96695 dolarów. Jest to o niemal 19 tysięcy dolarów więcej, od bazowej ceny modelu M3 Competition xDrive.

Dla Europy i Azji – rocznicowe BMW M4

Zarząd BMW M GmbH uznał najwyraźniej, że kierowcy na Starym Kontynencie i w Chinach nie oczekują od sportowego auta zbytniej praktyczności. Jedynym rocznicowym modelem, który tutaj się pojawi, będzie M4 Coupe Competition Edition 50 Jahre BMW M. Zakres zmian jest bardzo podobny, jak w przypadku czterodrzwiowego modelu. Mechanicznie mowa o „zwyczajnym” M4, a wszystkie zmiany mają charakter wizualny.

BMWBMW M4

Tak jak w przypadku M3, przygotowano specjalną paletę kolorów. Na zdjęciach widoczny jest lakier Imola Red. Oprócz niego w europejskiej ofercie znajdą się czarny Carbon Black, niebieskie Macao Blue i San Marino Blue oraz szary Brands Hatch Grey. W Chinach, w związku z celebracją Roku Tygrysa, pojawią się zamiast nich kolory Fire Orange oraz Stratus Grey.

ZOBACZ TAKŻE
BMW M5 CS G-Power wręcz wgniata w fotel. 900 KM i ponad 330 km/h

Zmiany wewnątrz są identyczne jak w przypadku M3, a dopełnieniem całości są kute felgi. Dostępne są w dwóch kolorach – znanej z sedana szarości oraz przypominającym Subaru satynowym brązie. Ceny oraz planowana wielkość produkcji nie zostały jeszcze podane, podobnie jak ostateczna lista rynków, które doczekają się premiery tych wyjątkowych modeli.

BMW M4BMW M4

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama