Czego szukasz?

Samochody

Ambitne plany Hiszpanów – zapowiedź nowych modeli Cupry

Pierwszy SUV z napędem hybrydowym i dwa modele elektryczne – CUPRA ujawniła swoje plany do 2025 roku. Hiszpańska marka zapowiada także facelifting obecnej gamy modelowej, wzrost sprzedaży do poziomu 500 000 samochodów rocznie, globalną ekspansję oraz wejście w nowe segmenty.

Cupra
Fot. Cupra

Podczas wydarzenia prasowego Unstoppable Impulse, Cupra ogłosiła, że do 2025 roku na rynku pojawią się 3 nowe modele z napędem hybrydowym i elektrycznym: Cupra Terramar, Cupra Tavascan i Cupra UrbanRebel. Zapowiedziano również odświeżenie dotychczasowej gamy. Dla przypomnienia – ta składa się obecnie ze sportowych odmian Seata Leona i Ateki, oraz dwóch „własnych” konstrukcji – sportowego crossovera Formentor oraz elektrycznego bliźniaka VW ID.3 – czyli modelu Born.

Cupra prezentacja

Fot. Cupra

Do tej pory marka dostarczyła blisko 200 000 samochodów na całym świecie. Jej obroty wzrosły z kolei z 430 milionów euro w 2018 roku, do prawie 2,2 miliarda euro w 2021 roku. Za zdecydowaną większość tego wyniku odpowiada oczywiście model Formentor, dzięki któremu marka sprzedała trzykrotnie więcej samochodów w 2021 roku, niż rok wcześniej. Plany na dalsze lata są niezwykle ambitne – w 2022 roku hiszpański producent zamierza podwoić swoją sprzedaż oraz obroty.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Cupra Formentor e-Hybrid - plug-in doprawiony tabasco

Naszym celem jest, aby do 2025 roku dostarczać 500 000 samochodów rocznie. Chcemy kontynuować międzynarodową ekspansję, a także wejść w nowe segmenty. Nie byłoby to możliwe bez ludzi, którzy tworzą naszą markę. Dlatego właśnie jeszcze mocniej angażujemy ambasadorów, którzy są częścią Cupra Tribe – powiedział podczas wydarzenia w hiszpańskim Terramar Wayne Griffiths, dyrektor generalny marki.

Cupra

Fot. Cupra

Cupra Terramar – SUV z nowym napędem hybrydowym

Elektryfikacja jest oczywistym procesem również dla marki Cupra, dlatego już teraz część gamy modelowej korzysta z technologii hybrydowej. W 2024 roku dołączy do niej Terramar (na drugim planie zdjęcia tytułowego). To przestronny SUV dostępny w wersji spalinowej oraz z nowej generacji hybrydowym układem napędowym typu plug-in. Dzięki większym akumulatorom ma on zapewnić około 100 km w trybie elektrycznym. Samochód będzie produkowany na Węgrzech w fabryce Audi w Györ. Nie poznaliśmy póki co zbyt wielu danych. Wszystko wskazuje na to, że mowa o aucie mocno spokrewnionym z nadchodzącą kolejną generacją Volkswagena Tiguana. Pierwszy pełnoprawny SUV z napędem hybrydowym od hiszpańskiego producenta będzie miał około 4,5 m długości.

To w mieście Terramar rozpoczęła się historia marki Cupra. Nasz nowy sportowy hybrydowy SUV doskonale łączy odważne proporcje z długą, efektowną maską. Samochód został zaprojektowany z myślą o komforcie kierowcy, zapewniając mu wyjątkowe wrażenia i najnowszą technologię. Jesteśmy pewni, że nowy SUV od marki Cupra wstrząśnie jednym z najbardziej konkurencyjnych segmentów – powiedział Jorge Diez, dyrektor ds. designu marki Cupra.

cupra urbanrebel

Fot. Cupra

Cupra Tavascan i UrbanRebel – w pełni elektryczne modele

W 2019 roku marka zaprezentowała samochód koncepcyjny o nazwie Tavascan. Ten SUV coupe będzie napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 306 KM. Jest to napęd znany chociażby ze Skody Enyaq Coupe RS. Samochód pojawi się na rynku w 2024 roku. Rok później, w 2025 roku na ulice wyjedzie model Cupra UrbanRebel, czyli miejski samochód elektryczny. Lekka konstrukcja zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu pojazdu ma zapewnić dobre osiągi. Silnik elektryczny o mocy 226 KM ma rozpędzić auto do 100 km/h w zaledwie 6,9 ​​sekundy. Baterie z kolei zapewnią mu zasięg do 440 km (wersja Range).

Cupra UrbanRebel będzie największym projektem dla naszej firmy w nadchodzących latach. Jest on kluczowy dla naszej transformacji jako marki w pełni elektrycznej. Przewodzimy rozwojowi rodziny pojazdów, które będą demokratyzować zrównoważoną mobilność w miastach, dla różnych marek w ramach Grupy Volkswagen – powiedział Werner Tietz, wiceprezes ds. badań i rozwoju marki Cupra.

Cupra

Fot. Cupra

Podczas wydarzenia w Terramar zapowiedziano również, że do 2025 nastąpi odświeżenie obecnej gamy modelowej – Cupra Leon, Cupra Formentor i Cupra Born.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama