Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Szafnauer o Oconie. „Ma papiery na bycie liderem zespołu”

Esteban Ocon to kierowca, który od 2020 roku występuje w barwach francuskiej stajni wyścigowej. Zdaniem szefa Alpine, Otmara Szafnauera, Francuz ma papiery na to, aby wkrótce zostać liderem ekipy.

Esteban Ocon i Otmar
Fot. F1

Powrót do stawki i kolejne lata

Esteban Ocon zadebiutował w F1 w sezonie 2016, kiedy to reprezentował barwy nieistniejącej już ekipy Manor. Z kolei podczas dwóch kolejnych kampanii, Francuz reprezentował barwy zespołu Force India. W hinduskim zespole zawodnik z Evreux spisywał się bardzo solidnie. Jednak nawet taka postawa nie pomogła w jego sytuacji i w efekcie w 2019 roku, nie zobaczyliśmy go w stawce F1. Dzięki pomocy Toto Wolffa, po roku przerwy w startach udało się znaleźć dla niego miejsce w ekipie Renault, którą od roku startuje jako Alpine. Po powrocie do królowej sportów motorowych Ocon może poszczycić się wygraną i jednym 2. miejscem.

Wiara w Francuza

Sporym fanem talentu mistrza GP3 z 2015 roku jest Otmar Szafnauer. Obecny szef ekipy Alpine miał okazję obserwować jego poczynania już wcześniej.

Esteban to gigantyczny talent. Pracowałem z nim kiedy jeździł w ekipie Force India. Był wówczas partnerem z zespołu Sergio Pereza. On był wówczas tak samo szybki jak Meksykanin. Jeżeli ktoś śledził wówczas rywalizacje, ten wie, że obydwoje zawsze startowali koło siebie. Ich walki w wyścigach były znakomite! Wszyscy wiemy do czego zdolny jest Checo – stwierdził Szafnauer w rozmowie z Motorsport.com.

ZOBACZ TAKŻE
Leclerc ostro o sobie. "Jeśli dalej będę popełniał takie błędy, to nie zasługuję na zdobycie tytułu"

Faktycznie potyczki pomiędzy Francuzem a Meksykaninem były bardzo widowiskowe. Wielokrotnie między nimi dochodziło do kolizji, a po GP Belgii 2017 mówiło się wręcz o wojnie w szeregach hinduskiej stajni wyścigowej. 

Alonso vs Ocon

W obecnej kampanii F1 sporo mówi się o rywalizacji pomiędzy Hiszpanem a 25-latkiem. I choć to 2-krotny mistrz świata F1 wyraźnie pokonuje swojego partnera z zespołu w kwalifikacjach, tak w wyścigu prym wiedzie reprezentant trójkolorowych. Warto jednak nadmienić, że to Alonso miał o wiele więcej awarii i problemów z bolidem od Ocona.

Z Fernando, Esteban też radzi sobie znakomicie. Chociaż Hiszpan potrafi dzięki swoim umiejętnościom wykonać niesamowite okrążenie. On potrzebuje 3-4 okrążeń na to, aby wyciągnąć z maszyny 99,99% potencjału. Tą brakującą setną wydobywa na dystansie całych zawodów. Z kolei Esteban potrzebuje nieco więcej czasu, aby dojść do takiego poziomu. Ale o ile w sobotę faktycznie ma jakieś problemy, tak w niedzielę już wie o co chodzi. Więc musi się nauczyć, aby szybciej wiedzieć na czym stoi. Już pracujemy z nim nad tym. Natomiast nie wykluczam tego, iż będzie liderem zespołu. Jest coraz lepszy i ma na to papiery. Zresztą zdołał już wygrać wyścig. W tym roku regularnie zdobywa dla nas punkty. A na pewno będzie jeszcze tylko lepszy, gdy rozpocznie się nowy sezon – zakończył swoją wypowiedź szef Alpine.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama