Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody elektryczne

Kia EV9 na ostatnich testach przed debiutem. Premiera już całkiem niedługo

Po elektrycznym crossoverze EV6, Kia zaprezentuje wkrótce duży rodzinny SUV na prąd, który będzie nosił oznaczenie EV9. Model niedawno przeszedł ostatnie, wyczerpujące testy.

kia ev9 testy
Fot. Kia

Kia pozycjonuje model jako zupełnie wyjątkowy

Zupełnie nowy samochód elektryczny Kia EV9 bazuje na koncepcie, który zaprezentowano w zeszłym roku na salonie samochodowym w Los Angeles. Według projektantów seryjnie produkowany model został stworzony zgodnie z nowym językiem stylistycznym marki – przeciwieństw, które się uzupełniają. Nie jest zaskoczeniem, że EV9 będzie absolutnie szczytowym modelem koreańskiego producenta w segmencie SUV-ów. Kia chce tym modelem zrewolucjonizować segment dużych elektrycznych SUV-ów.

Dziewiątka będzie zbudowana na platformie E-GMP (podobnie jak EV6 i inne nadchodzące samochody elektryczne koreańskiej marki). Prace nad nowym modelem trwają od blisko pięciu lat, więc mamy oczekiwać zupełnie nowych punktów odniesienia w kontekście designu, dynamiki jazdy, technologii i komfortu. Aby nowość nie zawodziła w żadnym z tych aspektów, przeszła najbardziej wymagające testy w globalnym centrum rozwoju marki w Namyang w Korei Południowej.

ZOBACZ TAKŻE
Kia XCeed doczekała się liftingu. Czysta kosmetyka

Testy na całym świecie

Podczas końcowej fazy testów, Kia EV9 poddaje się wyczerpującym sprawdzianom na podjazdach oraz na wyboistym torze terenowym. Testuje się tam działanie napędu na 4 koła, a także sprawdza głębokość brodzenia, które elektrycznemu SUV-owi mają zapewnić maksymalną niezawodność nawet w najtrudniejszych warunkach. Jazda z dużą prędkością, testy precyzji prowadzenia i sprawdziany na matach poślizgowych wystawiają na próbę każdy element układu jezdnego EV9. Jednocześnie, bezlitosny bruk umożliwia poddanie komfortu jazdy i jakości wykonania EV9 najtrudniejszym sprawdzianom. W tym celu Kia testuje EV9 także w Europie – np. na tzw. kocich łbach w Belgii.

W związku z tym, że to końcowa faza testów, zbliża się premiera modelu. Samochód w pełnej krasie mamy zobaczyć w pierwszym kwartale 2023 roku. Wtedy też powinniśmy poznać szczegóły techniczne nt. samego samochodu, jak i napędów, a może nawet ceny. Patrząc realnie na cykl wprowadzania samochodu na rynek, w Polsce powinien on trafić do pierwszych klientów już w 2024 roku. W międzyczasie premierę będzie miał oczywiście także brat bliźniak EV9 – Hyundai Seven. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama