Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Inne

Wystawili za dużo mandatów i dostali zakaz. Nietypowa sytuacja policji z małego miasteczka

Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszeliście o Menifee, małym miasteczku w USA. Teraz jednak zrobiło się o nim głośno przez naprawdę nietypową sprawę. Tamtejsza policja przez najbliższy rok nie może bowiem wystawiać mandatów za przekroczenie prędkości.

policja w usa
Fot. Ford

Zakaz wystawiania mandatów dla policjantów?

Miasteczko liczące około trzystu mieszkańców stało się w ostatnich latach pułapką dla kierowców. Policja zaczęła bowiem nakładać mandaty za nawet najmniejsze przekroczenia prędkości, co nie jest powszechnie praktykowane w Stanach Zjednoczonych. Gliniarze z Menifee wystawili tak dużo mandatów, że teraz… dostali zakaz ich wystawiania. I to zgodnie z prawem.

W Arkansas prawo stanowi bowiem, że mandaty drogowe nie mogą przekraczać 30 procent dochodów gminy. Przepisy te mają na celu oczywiście zapobieganie sytuacjom, która miała teraz miejsce w Menifee – miasto zamieniło kierowców w lukratywne źródło dochodu. Ostatnia kontrola wykazała, że w 2020 roku mandaty drogowe stanowiły ponad 50% dochodów miasta. 

ZOBACZ TAKŻE
Nieudany zlot supersamochodów w Rosji. Uczestnicy skończyli w kajdankach

Sytuacja była naprawdę dziwna

Cała sytuacja doprowadziła oczywiście do tarć wśród ważnych osobistości. Burmistrz Menifee, Gary Green, w rozmowie z telewizją THV 11 nazwał szefa policji w Menifee „niekompetentnym” i obwinił o całą sytuację. Podobno kiedy go zatrudniał wskazał, aby nie wystawiać mandatów za przekroczenie prędkości, dopóki nie przekroczy ono 10 mil na godzinę (16 km/h). Tymczasem komendant policji w Menifee i jego podwładni mieli wystawiać dokładnie takie dokumenty. 

Komendant John Randall broni się faktem ściągania pieniędzy ze starych mandatów, które wystawili niepracujący już policjanci. Dochodzenie wierzytelności podobno zlecił sam burmistrz, ale to ułamek całości. Dziennikarze wspomnianej telewizji THV 11 dotarli do zestawienia mandatów wystawionych przez lokalną policję od 1 stycznia 2018 r. do 24 sierpnia 2022 r. Wynika z niego, że policjanci nałożyli w tym czasie rekordową liczbę mandatów, jednocześnie nie wydając w tym okresie ani jednego ostrzeżenia. 

Z dokumentów wynika, że jeden z policjantów wystawił aż 771 mandatów drogowych, a drugi w zestawieniu „tylko” 263. Przypominamy, że cały czas mówimy o miasteczku mającym 300 mieszkańców, niespecjalnie popularnym turystycznie. Cała sprawa zyskała rozgłos i policja w Menifee otrzymała zakaz wydawania mandatów drogowych. Kierowcy nie mogą jednak oczywiście czuć się bezkarni – obowiązki w tym zakresie przejmą bowiem inni gliniarze. Zakaz obowiązuje przez najbliższy rok. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama