Czego szukasz?

Samochody

Renault Arkana 1.3 TCe 140 KM EDC MHEV – ile pali w mieście i na trasie? Realne zużycie paliwa

Ile realnie pali Renault Arkana z benzynowym silnikiem 1.3 TCE o mocy 140 KM i automatyczną skrzynią biegów EDC? Podczas tygodniowego testu dokładnie sprawdziliśmy spalanie tego modelu, bowiem katalog przekazuje naprawdę niewiele informacji.

renault arkana 140 tce edc spalanie miasto trasa
Fot. Renault

Renault Arkana TCe 140 EDC MHEV – ile pali w mieście?

Renault Arkana jest ciekawym przypadkiem, jeśli chodzi o katalogowe dane dotyczące spalania. Producenci najczęściej podają dane dla miasta i tras według NEDC, a często także dla niskich, średnich, wysokich i bardzo wysokich prędkości według WLTP. W przypadku SUV-a coupe francuskiej marki nie mamy ani jednych, ani drugich danych. Renault podaje bowiem tylko średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym według WLTP, które wynosi 5.8 l/100 km.

Z tym większą ciekawością sprawdziliśmy, jak spisuje się ten samochód w różnych warunkach. Przypominamy, że mówimy o miękkiej hybrydzie 1.3 TCE 140 km z 7-biegowym automatem EDC i instalacją elektryczną 12V. Po kilku dniach jazdy spalanie Arkany w mieście… niespecjalnie nas zachwyciło. Wskazówka regularnie pokazywała powyżej 8 litrów, a poruszaliśmy się sami, w dodatku niespecjalnie dynamicznie. Średni wynik wyniósł ostatecznie 8.2 l/100 km.

Renault Arkana 1.3 TCe 140 KM EDC – rzeczywiste zużycie na trasie

Znacznie lepiej jest w trasie, ale tylko pod pewnymi warunkami. Arkana jest bowiem kolejnym samochodem francuskiej marki, który niespecjalnie lubi dynamiczną jazdę. Przy prędkościach autostradowych spalanie wynosi jednak 9 litrów na 100 kilometrów, co paradoksalnie wcale nie jest złym wynikiem. Najlepiej jest oczywiście przy spokojnej jeździe drogami krajowymi. Wynik wtedy regularnie wynosi wtedy poniżej 6 litrów na 100 kilometrów, a przy naprawdę sprzyjających warunkach można zejść poniżej 5.5.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Renault Arkana Intens TCe 140 EDC - bo auta kupuje się wzrokiem

Ogółem nasze średnie spalanie w trasie wyniosło 7.5 litra na 100 km, co jest przyzwoitym wynikiem. Poza autostradami tak naprawdę nie sposób przekroczyć dziewięciu litrów, a najczęściej nawet ośmiu. Do tego dochodzi spory zbiornik paliwa (50 litrów), który teoretycznie wystarcza na pokonanie ponad 660 kilometrów podczas podróży między miastami.

Podsumowanie

Renault Arkana to ciekawie wyglądający model ze sporym zbiornikiem paliwa, który jednak nie lubi dynamicznej jazdy. O ile w trasie potrafi się odwdzięczyć przyzwoitym spalaniem, o tyle w mieście jest już znacznie, znacznie gorzej. Ostatecznie średnie spalanie w trybie mieszanym podczas naszego testu wyniosło 7.7 l/100 km.  Dla osób poruszających się głównie zatłoczonymi ulicami zdecydowaniem lepszym wyborem może być pełna hybryda, która także znajduje się w ofercie Renault Arkany.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama