Connect with us

Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Największe zalety samochodów elektrycznych. Za to kochają je ich właściciele

Wady samochodów elektrycznych znamy wszyscy, a przewodzą im bardzo wysoka cena i niewielki zasięg. Jeśli już to jednak nie jest problemem, to mają naprawdę sporo zalet. Po kilku jazdach testowych zdecydowaliśmy się wskazać ich największe plusy, także w odniesieniu do samochodów spalinowych.

samochody elektryczne zalety
Fot. Hyundai

Dostępny od razu maksymalny moment obrotowy

Nie mamy wątpliwości, że to największa zaleta samochodów elektrycznych. Dzięki niemu podróż jest komfortowa, bezpieczna, a jednocześnie dynamiczna. Sytuacji, w których dostępny od razu maksymalny moment obrotowy jest niezwykle przydatny jest wiele. Co jednak najważniejsze, wszystkie pochodzą z realnego świata, a nie katalogów i licytowania się o jakieś wartości.

Na potrzeby tego tekstu przytoczymy tylko dwie z nich. Najważniejszą jest oczywiście bezproblemowe wyprzedzanie. Nie namawiamy was do agresywnej jazdy i wciskania się pomiędzy samochody, a jedynie zauważamy, że wyprzedzanie samochodami elektrycznymi to „bułka z masłem” nawet dla niedoświadczonego kierowcy. Nie potrzeba zmieniać biegów, zostawiać sobie miejsce na rozpędzenie się i wejście na właściwe obroty. Wystarczy tylko nacisnąć pedał przyspieszenia, a samochód wystrzela jak rakieta.

Drugim przykładem jest start spod świateł. Zwłaszcza przy manualnej skrzyni biegów nie jest on niczym przyjemnym – jedynka, dwójka, trójka i dopiero można się rozejrzeć jakie są możliwości. Często jest tak, że przez jakiegoś zawalidrogę tracimy mnóstwo czasu za nim, bowiem znaleźliśmy się na niewłaściwym pasie. W przypadku samochodu elektrycznego rozpoczęcie jazdy od zatrzymania to czysta przyjemność.

Samochody elektryczne są bardzo ciche i lokalnie ekologiczne

Nie wiemy jak was, ale nas ta zaleta po prostu przekonuje. Jesteśmy doskonale świadomi drogiej i niezwykle wymagającej ekologicznie produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych, ale mówimy o tu i teraz. A w takich warunkach podróżowanie nimi to naprawdę kwintesencja „dolce vita”.

Wiemy, że należy myśleć globalnie albo co najmniej o szerszej lokalnej społeczności, ale w idealnym świecie (który oczywiście nigdy nie będzie istniał) wyłącznie samochody elektryczne mogłyby znacząco poprawić komfort życia danej lokalnej społeczności. Zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną w polskich miastach po prostu nie da się oddychać, czego powodem są spaliny. Elektryki mogą pomóc zmienić tę sytuację.

A co z tym dźwiękiem? Silnik elektryczny zwykle emituje jedynie delikatny odgłos wymagany przez prawo do 30 kilometrów. Dzięki temu nie trzeba ich wyposażać w dodatkowe elementy wygłuszające, a jazda jest naprawdę relaksująca. W porównaniu z niezwykle głośnymi silnikami Diesla to jak porównanie wody i ognia.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Nissan Leaf e+ 62 kWh Tekna 217 KM - (pod)miejski przecinak

Elektryki są niezwykle łatwe w obsłudze

To coś, co przemawia obecnie do wielu klientów. Samochody z silnikiem spalinowym i automatyczną skrzynią biegów są oczywiście bardzo wygodne, ale pojazdy na prąd to ich udoskonalenie. Włączacie tryb „D” i jedziecie dokładnie tak, jak chcecie. Nie musicie się nigdzie spieszyć, a samochód doskonale rozumie wasze nastroje. Możecie jechać spokojnie, ale także bardzo agresywnie, a on będzie działał tak samo dobrze. Żadnego szarpania silnika czy niedogodności przy zmianie biegów.

Najlep szym przykładem jest…. podróżowanie po centrach handlowych. Ich parkingi najczęściej są wielopoziomowe, a wjazd na wyższy poziom niejednokrotnie sprawia problemy niedoświadczonym kierowcom. Nie wiedzą oni czy zrobić to na pierwszym czy drugim biegu, co często powoduje zatory i nerwy. Elektryk natomiast płynnie wjeżdża pod górę po delikatnym wciśnięciu pedału przyspieszenia.

Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie firmę, która kupuję flotę elektrycznych samochodów dla swoich pracowników właśnie z tego powodu. Dla niektórych im łatwiejszy w obsłudze samochód, tym lepiej. Czują się wtedy spokojniej, bezpieczniej, a dodatkowo nie męczą się podróżami, które często są czystą przyjemnością.

Jazda buspasami i wiele darmowych parkingów

Powiecie, że to bzdura i to żadna zaleta? Jeśli mieszkacie w Koninie, Swarzędzu czy Koszalinie – macie absolutną rację. Wszystko zmienia się jednak w dużych miastach. Takich, które mają wiele dróg przeznaczonych dla autobusów, a wkrótce także strefy czystego transportu, w które nie będzie można wjeżdżać śmierdzącymi Dieslami.

Najlepiej uzmysłowić to sobie na przykładzie Warszawy, choć byliśmy samochodem elektrycznym także w Lublinie i tam również podróżowało nam się wygodnie dzięki tym udogodnieniom. Chodzi o miasta, które mają wiele dróg autobusowych ciągnących się kilometrami, gdzie dzięki jeździe buspasami można zaoszczędzić naprawdę dużo czasu.

Nie wiemy, jak długo potrwa ta sytuacja, ale biorąc pod uwagę, że masowa elektromobilność raczej nie nastąpi zbyt prędko, raczej można się będzie cieszyć tą sytuacją jeszcze naprawdę długo. A do niej dochodzą także darmowe parkingi dla samochodów elektrycznych (a często nawet także hybryd plug-in), których wcale nie jest tak mało.

Ciekawie wyglądają i są modne

Wiele osób samochody kupuje oczami. Podobają im się takie albo inne. Nie ma co ukrywać, że elektryki wyróżniają się na polskich ulicach. Podstawą tej sytuacji są oczywiście zielone tablice rejestracyjne i bezgłośny ruch, które nadal zwracają uwagę przechodniów, ale nie tylko o to chodzi.

Wiele marek zainwestowało tyle worków pieniędzy w elektromobilność, że przy okazji mocno postawili na design. Dlatego możecie spotkać samochody takie jak Kia e-Niro, która jest po prostu elektryczną wersją Niro bez większych zmian w wyglądzie, ale to rzadkość. Zazwyczaj producenci stworzyli zupełnie nowe produkty, które mają być ekscytujące dla klienta. Dodatkową zaletą jest tutaj rekuperacja energii, która dla wielu jest wręcz urozmaiceniem życia i zabawą w zbieranie prądu.

Doskonałym przykładem może być tutaj inna Kia – EV6 – której nietuzinkowy wygląd może zachęcić wiele osób lubiących się wyróżniać. I zupełnie się im nie dziwimy. Biorąc pod uwagę powyższe zalety i dodając do tego nowoczesność i nietypowość samochodów elektrycznych, jest to świetny sposób na zwrócenie na siebie uwagi.

Podsumowanie

Jak widzicie, w powyższym tekście nie użyliśmy argumentów, że są oszczędne w mieście, mają mniej części czy są ładowane energią elektryczną, więc są tańsze w eksploatacji. Zrobiliśmy tak z prostego powodu – to bzdura. To, co zaoszczędzicie na eksploatacji, wydacie już na samym początku w cenie bardzo drogiego samochodu. W ogóle tego nie negujemy. Skupiliśmy się na zaletach, które wyróżniają te samochody w realnym życiu. Jesteśmy świadomi ich wysokich cen i problemów z zasięgiem. Jeśli jednak jesteście w stanie je przeskoczyć, to elektryki mogą wam się odwdzięczyć funkcjami, jakich nie oferują samochody na benzynę czy olej napędowy.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama