Czego szukasz?

Samochody

Renault Megane IV 1.3 TCe 115 KM 6MT hatchback. Ile pali w mieście i na trasie? Rzeczywiste zużycie paliwa

Renault Megane to jeden z najpopularniejszych samochodów używanych na rynku. W naszym teście sprawdziliśmy, ile wynosi rzeczywiste zużycie paliwa tego modelu czwartej generacji z silnikiem 1.3 TCe o mocy 115 KM. Ta jednostka napędowa była obecna w Megane IV w latach 2018-19.

renault megane iv 1.3 tce 115 km ile pali
Fot. Kacper Zimek

Renault Megane IV 1.3 TCe 115 KM hatchback – ile pali w mieście?

Ile popularna „Meganka” o mocy 115 koni mechanicznych z manualną skrzynią biegów pali w mieście? Rozpocznijmy od wartości podawanych przez producenta według metodologii WLTP. To testy w sterylnych warunkach jednakowych dla wszystkich porównywanych modeli. O ile mogą służyć za porównanie wartości dla kilku modeli na zasadzie wskazania, który samochód jest najbardziej oszczędny, o tyle… zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

W przypadku Megane IV generacji z silnikiem TCe 1.3 115 KM wartości spalania w mieście o dziwo są dość blisko rzeczywistego zużycia. Według metodologii WLTP samochód spala średnio 7 litrów na 100 kilometrów, a podczas naszego testu było to 7,2-7,3 litra. To naprawdę stosunkowo niewielka różnica – zwłaszcza w porównaniu ze spalaniem poza miastem, o czym piszemy nieco niżej.

Renault Megane IV 1.3 TCe 115 KM 6MT hatchback – rzeczywiste zużycie paliwa na trasie

Ile Megane IV pali na dłuższych trasach? Renault podaje, że samochód poza miastem spala średnio 4,5 litra benzyny na 100 kilometrów. Patrząc na te dane można się jedynie uśmiechnąć. Nasze średnie zużycie paliwa wyniosło bowiem 5,6 litra poruszając się głównie drogą krajową. Mówimy tu o spokojnej, momentami dość dynamicznej jeździe zgodnie z przepisami.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Renault Megane Grandtour E-TECH Plug-In R.S. Line - da się lubić

Poruszając się ze stałą prędkością w okolicach 80-90 km/h i jadąc bardzo ekonomicznie (bez wyprzedzania czy gwałtownych ruchów) wartość tę można zmniejszyć do 5,2-5,4 litra na 100 kilometrów. To jednak naprawdę minimalne średnie zużycie paliwa w tym samochodzie.

Wielu użytkowników interesuje też, ile Renault Megane IV 1.3 TCE 115 KM pali na autostradzie? Tam jest rzecz jasna znacznie gorzej, bowiem samochód przy średniej prędkości 140 km/h pali średnio około 7,9 l na 100 kilometrów. Wszystkie testy przeprowadzane były wyłącznie z kierowcą na pokładzie.

Podsumowanie

We wszystkich przypadkach przedstawionym w tym teście tankowaliśmy samochód oczywiście standardową benzyną bezołowiową 95. Co ciekawe, zarówno w mieście, jak  na trasie większego znaczenia nie ma wybór trybu jazdy „eco”. Z tego co zauważyliśmy jest on kompletnie nieprzydatny w mieście, a i na trasie przydaje się tylko czasami – podczas długiego podróżowania ze stałą prędkością bez zakłóceń. Takie sytuacje mają oczywiście miejsce dość rzadko. Dzieje się tak np. podczas podróży drogą krajową, na której w danym momencie nie panuje większy ruch.

W przypadku hatchbacka Megane IV 1.3 TCe 115 KM do miasta polecamy wybrać tryb „neutral” albo „comfort”. Ten drugi rzecz jasna daje nieco więcej komfortu podczas przeskakiwania przez liczne progi. Średnie spalanie w trybie mieszanym według WLTP wynosi 5,6 l na 100 kilometrów, ale realnie jest to 6,2-6,5 l. Mówimy tu naprawdę o spokojnej jeździe, bez większych fajerwerków. Osoby z „ciężką” nogą muszą doliczyć do tego wyniku co nieco.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama