Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody

Ssangyong Tivoli 1.5 T-GDI FWD 163 KM AISIN. Ile pali w mieście i na trasie? Rzeczywiste zużycie paliwa

Ile naprawdę pali SsangYong Tivoli z silnikiem 1.5 T-GDI o mocy 163 KM w automacie? Przez tydzień mogliśmy dokładnie poznać jego możliwości w zakresie jazdy zarówno po mieście, jak i na trasach.

ssangyong tivoli rzeczywiste spalanie
Fot. Ssangyong

Ssangyong Tivoli 1.5 T-GDI FWD 163 KM – rzeczywiste zużycie paliwa w mieście

Jak zwykle na początku sprawdźmy, jakie dane podaje producent w swoich katalogach. Niestety SsangYong używa metodologii NEDC, która jest już mocno przestarzała, a jej wyniki daleki od rzeczywistości. Obecnie większość producentów korzysta z procedury WLTP, która także nie jest idealna, ale bardziej miarodajna. W każdym razie, według NEDC przednionapędowy Tivoli z silnikiem 1.5 T-GDI o mocy 163 KM z 6-biegowym automatem pali w mieście średnio 8,6 litra na 100 kilometrów. Biorąc pod uwagę, że to dość łaskawa metodologia, wydaje się to być słabym wynikiem. A jak jest w rzeczywistości?

Realne spalanie tego modelu w miejskich warunkach jest oczywiście gorsze. Jak zawsze wszystko zależy od stylu jazdy, ale jeśli jesteście zainteresowani zakupem tego modelu, musicie się liczyć ze spalaniem w okolicach 9-11 litrów na 100 km. Nasza średnia wyszło nieco powyżej 10 litrów. To bardzo dużo, ale jednocześnie wynik nie odbiega znacząco od procedury NEDC, co jest małym i pozytywnym zaskoczeniem.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Ssangyong Tivoli 1.5 T-GDI 163 KM Quartz - wiecznie spragniony

Ssangyong Tivoli 1.5 T-GDI FWD 163 KM – ile pali na trasie?

Koreański producent w swoich katalogach podaje jedynie zbiorcze zużycie „poza miastem”, które według NEDC wynosi 6,7 l na 100 kilometrów. My na szczęście podczas naszego tygodniowego testu sprawdziliśmy samochód w różnych pozamiejskich warunkach i możemy podzielić się z wami wynikami. Rzecz jasna, nie jest tak różowo, jak wskazuje producent.

Zacznijmy od autostrady – jadąc z prędkością 140 km/h, przy spokojnej jeździe i niewielu dynamicznych ruchach spalanie samochodu wynosi 9,5 litra na setkę. Nieco lepiej jest na drogach ekspresowych, gdzie obniżenie prędkości o te 20-30 km/h znacząco odbija się na zużyciu paliwa. W takim przypadku wynosi ono około 8,8 litrów na 100 kilometrów. Rzecz jasna Tivoli z silnikiem 1.5 T-GDI i automatem AISIN najlepsze wyniki „kręci” w typowym ruchu pozamiejskim. Mamy tu na myśli drogi krajowe i ich okolice. Tam z wielkim trudem, ale da się zejść minimalnie pod 7 litrów, choć nam średnio wyszło 7,2 l na 100 km.

Podsumowanie

Jeśli szukacie oszczędnego SUV-a, to SsangYong Tivoli w tej wersji z pewnością nie jest dla was. A jeśli bardzo wam się spodobał, musicie zwrócić uwagę na inne zalety, zapominając o spalaniu. Niestety, ale jak na 1.5-litrowy silnik o mocy 163 KM, samochód ma ogromny apetyt. W dobie ogromnej konkurencji bardziej oszczędnych rywali może być sporą wadą. Oczywiście mówimy o wersji z napędem na przód, bowiem ta za napędem na wszystkie koła z pewnością jest nieco bardziej ekonomiczna.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama