Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Hyundai Elantra VII 1.6 MPI CVT 123 KM. Ile pali w mieście i na trasie? Rzeczywiste zużycie paliwa

Ile tak naprawdę pali Hyundai Elantra 1.6 MPI 123 KM z automatyczną skrzynią biegów CVT? Podczas tygodniowego testu sprawdziliśmy jego zużycie paliwa zarówno w mieście, jak i na trasach.

hyundai elantra spalanie
Fot. Hyundai

Hyundai Elantra VII 1.6 MPI CVT – ile pali w mieście?

Ile pali Elantra w mieście? Na początek przyjrzyjmy się wartościom, które podaje sam producent. Jak doskonale wiadomo, w niektórych przypadkach znajdują się one bardzo, bardzo daleko od rzeczywistego zużycia. Koreańska marka podaje, że jej sedan w wersji 1.6 MPI z automatyczną skrzynią biegów CVT o mocy 123 KM pali średnio 8,6 l przy niskich prędkościach i 5,6 l przy umiarkowanych prędkościach. Te dwie wartości odniesiemy oczywiście do naszego testu.

Od razu musimy wam wyznać, że powyższe dane dot. niskich prędkości są dość bliskie rzeczywistemu zużyciu. Zostały one ustalone w metodologii WLTP, a więc w sterylnych warunkach laboratoryjnych jednakowych dla wszystkich samochodach. Podczas tygodniowego testu zużycie Elantry w mieście ani na moment nie przekroczyło 9 litrów na 100 kilometrów. Poruszając się po mieście samochód wskazał maksymalnie 8,9 litra, a często było to w granicach 8,2-8,5 litra.

Przy płynnym ruchu i poruszaniu się przy umiarkowanych prędkościach spokojnie można zakręcić się poniżej 8 litrów, co nadal jest wynikiem odbiegającym od powyższego rezultatu WLTP „w umiarkowanych prędkościach”. Jednocześnie jednak cały czas mówimy o poruszaniu się w aglomeracji miejskiej, więc taki rezultat jest jak najbardziej do zaakceptowania.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Hyundai Elantra 1.6 MPI 123 KM - luksus na każdą kieszeń

Hyundai Elantra VII 1.6 MPI CVT – rzeczywiste zużycie paliwa na trasach

Na trasach rzecz jasna sytuacja wygląda znacznie ekonomiczniej. Według WLTP samochód przy wysokich prędkościach pali średnio 4,9 l na 100 kilometrów, a przy bardzo wysokich 5,9 litra na 100 km. Wydaje wam się to niemożliwe? Słusznie, w tym przypadku pomiary katalogowe nadają się po prostu tylko do śmietnika.

5,9 litra to wartość jaką udało nam się uzyskać najmniej – podczas spokojnej jazdy po drodze szybkiego ruchu. Przy jakiejkolwiek bardziej dynamicznej i aktywnej jeździe wskazówka szła w górę. Przy normalnej jeździe bez zwracania uwagi na spalanie wykręciliśmy niemal 7 litrów na 100 kilometrów. Na autostradzie do tego wyniku trzeba dodać niemal kolejny litr, bowiem komputer pokładowy pokazał nam 7,9 l na 100 km. Prawdę powiedziawszy, to i tak bardzo dobry wynik, który w naszej ocenie jest sporą zaletą samochodu.

Podsumowanie

W trybie mieszanym samochód palił nam 7,5 l na 100 kilometrów. Uznajemy to za przyzwoity wynik, choć według WLTP średnie spalanie wynosi tylko 5,9 l na 100 km. Elantra potwierdza, że nie ma co wierzyć katalogom, choć w przypadku poruszania się po mieście wyniki rzeczywistego zużycia były dość bliskie tych laboratoryjnych.

Czy taki wynik to dobry rezultat? W naszej ocenie samochód radzi sobie naprawdę dobrze w mieście oraz podczas spokojnej jazdy drogami szybkiego ruchu, a więc… w dwóch najczęstszych przypadkach dla wielu osób. W pozostałych jest nieco „zagubiony”, co odbija się na wynikach. Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy także, że tankowaliśmy 95-tkę, a samochodem jeździliśmy tak jak swoim – raczej spokojnie, a dynamicznie tylko wtedy, kiedy była taka potrzeba.

3.8/5 (liczba głosów: 6)
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. www

    24 sierpnia 2023 at 14:42

    Trzeba nieźle butować aby osiągnąć takie wyniki.Auto po trasie przy 120 km/h spala ok.5.5/5.8,a przy 140 ok.7/7.5.Piszę jako posiadacz nie tester.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama