Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

MotoGP

Składy MotoGP 2023. Kto, gdzie i z kim?

Po odejściu Suzuki po sezonie 2022, stawka klasy królewskiej zmniejszyła się do 22 zawodników. Nadal zdecydowaną większość będą stanowić Hiszpanie oraz Włosi. Wiemy też już, że jedynym debiutantem w sezonie 2023 będzie Augusto Fernandez, co oznacza, że zawodnik ekipy GasGas już teraz ma zagwarantowaną nagrodę debiutanta roku.

składy motogp 2023
Fot. MotoGP.com

Składy MotoGP na sezon 2023. Co musicie wiedzieć?

Odejście Suzuki bardzo mocno odbiło się na rynku transferowym, czego efektem są składy ekip MotoGP na sezon 2023. Zniknięcie jednego producenta zmniejszyło liczbę dostępnych miejsc do 22. To oznaczało, że niektórzy zawodnicy musieli pożegnać się z klasą królewską wraz z końcem sezonu 2022. Takimi zawodnikami byli Darryn Binder oraz Remy Gardner, którzy po roku startów w MotoGP musieli szukać miejsca gdzie indziej. Jeśli chodzi o zawodników, którzy pozostali w mistrzostwach świata to najwięcej działo się wokół Hondy. Ta zatrudniła Joana Mira w miejsce Pola Espargaro w zespole Repsol Hondy tworząc tym samym ciekawy duet z Marcem Marquezem. Z kolei w LCR Alex Marquez oddał fotel Alexowi Rinsowi. Nie próżnowały także inne fabryczne ekipy, jak Ducati czy KTM. Szeregi tych pierwszych po sezonie 2022 opuścił Jack Miller, który od sezonu 2023 będzie reprezentował ekipę Mike’a Leitnera.

ZOBACZ TAKŻE
Zarco sensacyjnym zwycięzcą GP Australii MotoGP. Podium Diggii

Transfery między sezonami dotyczyły także ekip prywatnych oraz producentów, z którymi te się związały. Tym razem nie mieliśmy tylu roszad na tym polu, jak przed sezonem 2022, ale też jest o czym opowiadać. Jedyną taką zmianę dokonało RNF. Ta ekipa po roku od przejęcia miejsca w MotoGP z rąk ekipy SRT zakończyła współpracę z Yamahą. Japońska marka tym samym straciła swojego jedynego klienta, co oznacza, że w sezonie 2023 zobaczymy tylko dwa motocykle marki znanej także z produkcji instrumentów muzycznych.

Główną przyczyną takiego ruchu było podejście Yamahy opierające się głównie o pieniądze wnoszone przez RNF. Zespół Razlana Razaliego od nowego roku będzie startował jako satelicki zespół Aprilii. Tam zawodnikami zostali Miguel Oliveira oraz Raul Fernandez, a więc dwóch byłych członków rodziny KTM-a. Mówiąc o tej marce trzeba jeszcze wspomnieć, że ich zespół satelicki od sezonu 2023 nosić będzie nazwę GasGas. Zaś jej zawodnikami będą Pol Espargaro i Augusto Fernadedz, który nie jest spokrewniony z Raulem.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać MotoGP w 2024 roku w Polsce? [transmisja, stream, live]

Nie zapominajmy o testerach

Na końcu artykuł€ znajduje się tabela ze składami zawodników, którzy będą się ścigać na pełen etat w motocyklowych mistrzostwach świata w sezonie 2023. Pamiętajmy jednak, że nierzadko w tym sporcie zdarzają się kontuzje, przez które niektórzy z nich będą musieli czasem pauzować. Dlatego też warto wspomnieć o zawodnikach testowych oraz rezerwowych, którzy będą wypełniać te miejsca w razie potrzeby, lub będą startować z tzw. „dzikimi kartami”. W Aprilii i Ducati to są kolejno Lorenzo Savadori oraz Mchelle Pirro, którzy w razie potrzeby będą zastępować zawodników ekip fabrycznych lub prywatnych swoich marek. Honda dysponuje aż dwoma takimi kierowcami, bowiem w Europie to jest Stefan Bradl, a w Japonii Tetsuta Nagashima. Natomiast w KTM-ie i Yamasze taką rolę pełnią odpowiednio Mika Kalio oraz Cal Crutchlow.

Składy zespołów MotoGP w sezonie 2023

Nr startowyZawodnikZespółKonstruktorModel motocykla
12Maverick ViñalesAprilia RacingApriliaRS-GP
41Aleix EspargaróAprilia RacingApriliaRS-GP
25Raúl FernándezRNF Aprilia TeamApriliaRS-GP
88Miguel OliveiraRNF Aprilia TeamApriliaRS-GP
23Enea BastianiniDucati Lenovo TeamDucatiDesmosedici GP23
63Francesco BagnaiaDucati Lenovo TeamDucatiDesmosedici GP23
5Johann ZarcoPrima Pramac RacingDucatiDesmosedici GP23
89Jorge MartínPrima Pramac RacingDucatiDesmosedici GP23
49Fabio Di GiannantonioGresini RacingDucatiDesmosedici GP22
73Alex MarquezGresini RacingDucatiDesmosedici GP22
10Luca MariniMooney VR46 Racing TeamDucatiDesmosedici GP22
72Marco BezzecchiMooney VR46 Racing TeamDucatiDesmosedici GP22
36Joan MirRepsol Honda TeamHondaRC213V
93Marc MarquezRepsol Honda TeamHondaRC213V
30Takaaki NakagamiLCR HondaHondaRC213V
42Álex RinsLCR HondaHondaRC213V
33Brad BinderRed Bull KTM Factory RacingKTMRC16
43Jack MillerRed Bull KTM Factory RacingKTMRC16
37Augusto FernándezGasGas Factory RacingKTMRC16
44Pol EspargaróGasGas Factory RacingKTMRC16
20Fabio QuartararoMonster Energy YamahaYamahaYZR-M1
21Franco MorbidelliMonster Energy YamahaYamahaYZR-M1

Skomentuj

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reklama