Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Opel Corsa C (2000-2006) – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, opinie, usterki, wady, zalety

Opel Corsa C produkowany w latach 2000-2006 był swego czasu bardzo popularnym samochodem używanym. Sprawdzamy czy słusznie, jakie są jego największe bolączki i czy nadal jest to wartościowy środek transportu. Omawiamy też wersje silnikowe i historię modelu.

opel corsa c

Opel Corsa C – podstawowe informacje

Opel Corsa C zaprezentowano publiczności jeszcze w 1999 roku, a jego seryjna produkcja ruszyła rok później. Samochód został zaprojektowany na zupełnie nowej płycie koncernu General Motors, który był wtedy właścicielem niemieckiej marki. Do sprzedaży auto trafiło tylko jako hatchback, ale za to w dwóch wariantach, 3- i 5-drzwiowym.

W Europie produkcja modelu miała miejsce przez siedem lat, aż do 2006 roku. To o tyle istotne, bo w Brazylii model produkowano aż do 2013 roku. W międzyczasie przeszedł lifting w 2003 roku, który zmodyfikował nieco jego wygląd oraz odświeżył gamę silnikową. Na Starym Kontynencie samochód był produkowany w niemieckim Eisenach i hiszpańskiej Saragossie.

Dostępne wersje

Miejski samochód Opla zasłynął z sensownie zbudowanej gamy silników. Dla polskich fanów motoryzacji najważniejszą informacją jest fakt, że 1,3-litrowa jednostka Diesla o mocy 70 KM powstała we współpracy z Fiatem była produkowana tylko i wyłącznie w fabryce włoskiego producenta w Bielsku-Białej.

Najmniejszą jednostką był litrowy benzyniak, którego moc maksymalna wynosiła 60 koni mechanicznych. Perłą w koronie był za to 1.8 EcoTec, który do dzisiaj jest interesującym wariantem przy zakupie samochodu używanego. Jego moc maksymalna wynosiła 125 KM przy 6000 obr. min, co pozwalało na przekroczenie 200 kilometrów na godzinę. Był to zdecydowanie najmocniejszy silnik w całej gamie, pozostałe miały maksymalnie 100 KM.

Samochody były produkowane z 5-biegowym manualem, 4-biegowym automatem oraz 5-biegową przekładnią półautomatyczną. Polecamy zwłaszcza tę pierwszą opcję, pozostałe w przypadku awarii mogą być bardzo kosztowne.

ZOBACZ TAKŻE
Opel Astra H (2004-2014) - wszystko, co powinieneś wiedzieć. Silniki, usterki, problemy, opinie

Jakie zalety?

Pozostając przy silnikach zaznaczmy od razu, że tylko niektóre z nich są warte uwagi. Z perspektywy lat najlepszy wydaje się by ć 1.7 CDTI, ale jeśli nie lubicie Dieslowskiego pierdzenia, to polecamy benzynowe 1.4. Oba z całą pewnością sprawią mniej problemów niż inne dostępne jednostki.

Ogromną zaletą jest także (bardzo) niska cena, która jednak może być zdradliwa. Pamiętajcie o tym, że kupując auto do kilku tysięcy złotych przy ew. awarii koszt jej naprawy może być równoznaczny z wartością samochodu. Jeśli samochód nie będzie się psuł, może stać się przyjaznym środkiem transportu – wskaźniki jak na tamte czasy są naprawdę czytelne, a samo wnętrze nawet o latach nie wygląda źle.

Opel Corsa C – wady, usterki

Wady Opla Corsy C to swego rodzaju klasyka gatunku. Jeśli interesujecie się zakupem tak wiekowego samochodu, musicie być przygotowani na jego nie najlepszy stan techniczny. Podstawą są ślady korozji w wielu miejscach, w tym na wydechu. Ogrom samochodów dotknęły także awarie cewek i sond lambda. Pozostając przy elektryce warto zauważyć niesprawny włącznik klaksonu, co jest mało znaczącą, ale częstą awarią.

Najgorsze awarie przechodzą najmniejsze, litrowe silniki. Chlebem powszednim jest uszkodzony łańcuch rozrządu, który można spotkać także w jednostce 1.2. W „polskim” Dieslu problemy najczęściej dotyczą samego osprzętu – turbiny, wtryskiwaczy czy zaworu EGR. Dla większości modeli popularne są też luzy w zawieszeniu czy stuki przekładni kierowniczej.

Jeśli chodzi o analizę czysto „życiową”, to Corsa C wypada blado w porównaniu z rynkowymi rywalami z tamtych lat. Polo czy Fabia mają większe bagażniki oraz więcej miejsca w środku. Ich wyposażenie często też jest lepsze, bowiem trzecia generacja Corsy w biedniejszych wersjach wypada naprawdę słabo.

ZOBACZ TAKŻE
Opel Corsa 2023 - wszystko, co powinniście wiedzieć. Wersje, silniki, opcje, akcesoria, ceny

Czy warto kupić Opla Corsę C?

Jeśli możecie pozwolić sobie na coś droższego i lepszego, to zróbcie to. Opel Corsa C obecnie to rynkowy przeżytek, który jest po prostu poprawnie zbudowanym samochodem, mającym swoje problemy. Krótko mówiąc – to tani środek transportu z przeciętną dynamiką, który nie wyróżnia się specjalnie na tle rynkowych rywali.

3.6/5 (liczba głosów: 7)
Reklama