Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Kolejna chińska marka w Europie. Zeekr ma w planach nawet sześć modeli

Marka premium chińskiego giganta samochodowego Geely ma wejść na wybrane rynki europejskie już w przyszłym roku.

zeekr 001 produkcja
Fot. Zeekr

Udany debiut i odważne decyzje

Chińska marka Zeekr, będąca częścią motoryzacyjnego giganta Geely, pochwaliła się niedawno nowym minivanem klasy premium – 009, który dzięki charakterystycznej masce będzie zupełnie nie do przeoczenia na ulicach. Jednak wraz z odsłonięciem nowego modelu, prezes marki potwierdził również planowane wejście na rynki europejskie.

An Conghui, dyrektor generalny Zeekr, powiedział dziennikarzom brytyjskiego „Autocar”, że marka planuje rozpocząć sprzedaż na wybranych rynkach europejskich w listopadzie 2023 r. Decyzja o wejściu na nowe globalne rynki pojawiła się po niezwykłym sukcesie marki, która w październiku sprzedała 10 109 sztuk swojego pierwszego w historii modelu – liftbacka 001.

Chiński producent samochodów planuje wprowadzić dwa kolejne modele w przyszłym roku w ramach przygotowań do wejścia na rynki globalne. Jeden będzie czterodrzwiowym sedanem, drugi średniej wielkości SUV-em. Oczekuje się, że oba modele będą zgodne z europejskimi przepisami bezpieczeństwa, powiedział „Autocarowi” dyrektor generalny marki. 

ZOBACZ TAKŻE
Chińska marka podbija rynki. Teraz dostała prestiżową nagrodę

Ryzyko jest niewielkie, biorąc pod uwagę opiekę Geely

Chińczycy planują wprowadzić w 2024 roku kolejne dwa modele pod marką Zeekr, ale na razie nie wiemy o nich nic więcej. W ciągu dwóch lat od wejścia marki na rynki europejskie mówi się więc o zaoferowaniu co najmniej sześciu modeli. Najprawdopodobniej wszystkie będą oferowały napęd wyłącznie elektryczny. To byłby całkiem poważny debiut na Starym Kontynencie. 

Dodajmy, że marka Zeekr powstała w 2001 roku jako jedna z marek premium w ramach chińskiego giganta motoryzacyjnego Geely. Do tej samej firmy należą Volvo, Lotus, Lynk & Co i wiele innych. Geely posiada również 50% udziałów w marce Smart oraz nieco udziałów w Astonie Martinie i Mercedesie.

Celem marki na ten rok jest sprzedaż 70 000 samochodów. Do 2025 roku producent samochodów planuje osiągnąć łączną sprzedaż na poziomie 650 000 pojazdów. Nie wiadomo jednak, jakiej sprzedaży marka spodziewa się w Europie. Tak naprawdę, to nie wiemy jeszcze nawet, na jakich rynkach europejskich będą oferowane modele Zeekr. Spodziewamy się jednak, że w pierwszej kolejności nie będzie pośród nich Polski. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama