Connect with us

Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Volvo EX90 tuż przed premierą. Marka zdradziła jednak już sporo szczegółów

Volvo kilka dni przed premierą modelu EX90 zdradziło sporo szczegółów na temat nadchdzącego modelu. Wiadomo już, że Szwedzi poza bezpieczeństwem postawili także na styl i aerodynamikę. 7-miejscowy SUV ma bowiem opór aerodynamiczny porównywalny ze sportowym Chevroletem Corvette C8.

volvo ex90 przód
Fot. Volvo

Nie tylko bezpieczeństwo

Premiera modelu odbędzie się 9 listopada, ale w ramach zapowiedzi EX90 Volvo już udostępniło sporo informacji, Nowy, bezemisyjny SUV ma kontynuować tradycje marki i oferować maksymalny poziom bezpieczeństwa. Inżynierowie szwedzkiej marki skupili się jednak także na innych istotnych aspektach. 

Projekt samochodu został bowiem z całą pewnością stworzony z myślą o maksymalnej oszczędności, w czym powinien pomóc opór aerodynamiczny wynoszący zaledwie 0,29. Dla porównania podobną wartością może pochwalić się Chevrolet Corvette C6. 

Dumny, ale nie tylko

Na filmie możemy zobaczyć zakrzywiony przód, schowane klamki drzwi, aerodynamiczne osłony kół, elementy aktywnej aerodynamiki czy elegancko zintegrowany LIDAR w dachu. Inspiracją było oczywiście Volvo XC90 i jego zgrabne proporcje, ale widać nieco nowości. Przód samochodu wygląda całkiem dumnie, ale jednocześnie jest zaokrąglony, aby lepiej przepuszczać powietrze. 

Projektanci postawili więc nie tylko na ekonomię, ale też na elegancję. Umieszczenie systemu LIDAR na dachu może wydawać się dziwactwem, ale to kolejna ewolucja zaangażowania Volvo w zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Czujnik na dachu ma lepszą widoczność i oferuje więcej funkcjonalności. Jak zauważa w filmie projektant Volvo… ludzie i zwierzęta też mają oczy wysoko – na głowie, a nie np. na kolanach.

Podczas opracowywania wnętrza projektanci skupili się na stworzeniu przytulnej przestrzeni z dużą ilością miejsca. Pomaga w tym dopracowany system oświetlenia, a także panoramiczny dach, który wpuszcza do kabiny więcej światła. Na więcej szczegółów musimy jednak poczekać do premiery. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama