Czego szukasz?

F2

F2 w Abu Zabi: Triumf Iwasy, MP Motorsport z tytułem | Analiza

W ostatnim wyścigu F2 w sezonie 2022 zwycięzcą został Ayumu Iwasa. Tuż za nim dojechał Felipe Drugovich, dzięki czemu jego zespół, MP Motorsport, zdobył mistrzostwo. Na ostatnim stopniu podium stanął Liam Lawson, który po niedzielnym wyścigu wyprzedził Logana Sargeanta w klasyfikacji generalnej i został II wicemistrzem F2. Pora na recenzję wyścigu głównego.

aymu iwana honda red bull driver abu zabi f2 2022
Fot. Formula 2 / Twitter

Najlepszy kierowca: Ayumu Iwasa

Triumfatorem ostatniego wyścigu sezonu został Ayumu Iwasa. Japończyk popisał się świetnym tempem w kwalifikacjach i zdobył ostatnie pole position w sezonie. Dzięki dobremu zarządzaniu oponami, a także dobrej pracy zespołu w pit stopie, Iwasie udało się utrzymać zajmowaną po kwalifikacjach lokatę i do swojej zdobyczy dorzucić 25 punktów. To wywindowało juniora Red Bulla i Hondy z 9. na 5. lokatę na koniec sezonu. Japończyk nie miał jednak lekko, ponieważ na pewnym etapie musiał pilnować różnicy względem Jacka Doohana, jadącego na innej strategii i przy okazji nie mógł oddać pola Felipe Drugovichowi. Mądra jazda i utrzymanie nerwów na wodzy popłaciło. To samo można powiedzieć o Liamie Lawsonie i Denisie Haugherze, innych juniorach Red Bulla, którzy dowieźli P3 i P4.

Najlepszy zespół: DAMS

Oprócz zwycięzcy, Ayumu Iwasy, Dams w swoich szeregach ma również Roya Nissany’ego. Izraelczyk świetnie pojechał w kwalifikacjach i wraz z Iwasą zajęli pierwszy rząd na starcie do niedzielnego wyścigu. Nie sposób jednak nie zauważyć, że Japończyk jest po prostu dużo lepszym kierowcą niż Nissany. Izraelczyk stracił 9 pozycji i z drugiego miejsca spadł na dziesiąte, za które dostał jeden punkt. W całym sezonie, Nissany zebrał 20 punktów, a Iwasa – 141. Podczas gdy Japończyk sezon kończy na 5. miejscu, Nissany uplasował się 19.. Dzięki świetnemu niedzielnemu wyścigowi DAMS zdobył aż 26 punktów do klasyfikacji generalnej, dzięki czemu z 7. miejsca o jedną pozycję. Warto wspomnieć, iż podium niedzielnego wyścigu uzupełnił Liam Lawson z zespołu Carlin.

Największe zaskoczenie: Amaury Cordeel

Ostatni weekend sezonu był zarazem najlepszym w karierze Amaury’ego Cordeela. Po naprawdę dobrych kwalifikacjach, które ukończył na 8. miejscu, miał bardzo dogodną, bo trzecią, pozycję do startu w sobotnim wyścigu sprinterskim. Dojechał na 5.  lokacie, odnotowując tym samym najlepszy wynik w całej swojej karierze. W niedzielę natomiast udało mu się zyskać dwie pozycje i wyścig skończył na 6. miejscu. W ciągu całego weekendu, Cordeel zdobył 12 punktów, co stanowi prawie połowę jego całego dorobku, gdyż w całym sezonie zebrał ich jedynie 26.

Największe rozczarowanie: Virtuosi Racing

Jack Doohan zdecydowanie jest jednym z największym pechowcem całego sezonu. Nie inaczej było i dziś – na 26. okrążeniu Doohan zjechał do alei serwisowej, aby zaliczyć obligatoryjny pit stop. Niestety, jego przednia lewa opona nie została dostatecznie dobrze dokręcona i odpadła od bolidu, gdy Australijczyk wyjechał na tor. Junior Alpine został zmuszony do wycofania się z wyścigu, a Virtuosi otrzyma sporą karę pieniężną. Mimo to, Doohanowi udało się utrzymać na dobrej pozycji na koniec sezonu; z piątego miejsca spadł jedynie na szóste.

Logan Sargeant z superlicencją

Logan Sargeant do ostatniego wyścigu w sezonie podchodził z informacją ze strony Williamsa: jeśli dostaniesz superlicencję, zostaniesz naszym kierowcą w sezonie 2023. Amerykanin miał sytuację w miarę komfortową, bo aby superlicencja nie trafiła w jego ręce, musiałby stać się szereg wydarzeń. Ayumu Iwasa bądź Frederik Vesti musieliby wygrać, Enzo Fittipaldi i Jehan Daruvala koniecznie musieliby stanąć na podium, Jack Doohan musiałby zająć 5. pozycję, a Liam Lawson – ósmą. W tym samym momencie, Logan musiałby nie zdobyć żadnych punktów. Wtedy spadłby na 8. miejsce w klasyfikacji generalnej i nie uzyskałby wystarczającej liczby punktów. Co prawda Iwasa wygrał zawody, a Lawson był nawet wyżej niż na P8, nie mniej Sargeant bez problemu zdobył wymaganą pozycję. Stracił podium na koniec sezonu na rzec kolegi z zespołu. Na trzecim miejscu, o jeden punkt przed Sargeantem, znalazł się Liam Lawson.

ZOBACZ TAKŻE
Co Logan Sargeant musi zrobić, aby dostać superlicencję?

MP Motorsport z tytułem, Lawson przeskoczył Sargeanta

Sezon 2022 dobiegł końca. Mistrzem serii został Felipe Drugovich, wicemistrzem Theo Pourchaire, a podium dopełnił Liam Lawson. Ci panowie doprowadzili swoje zespoły na podium w klasyfikacji zespołów. Mistrzem konstruktorów został MP Motorsport z Drugovichem i Novalakiem na czele. Drugie miejsce zajął Carlin z Lawsonem i Sargeantem w składzie, a na najniższym stopniu podium uplasował się ART Grand Prix, w którego barwach ścigali się Theo Pourchaire i Frederik Vesti.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Wyniki wyścigu głównego w Abu Zabi

wyniki f2 abu zabi wyścig główny 2022

Fot. FIA

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama