Connect with us

Czego szukasz?

F4

Koniec ADAC F4. Znika seria, w której rywalizował Kacper Sztuka

ADAC F4, która była kuźnią wielu talentów, oficjalnie znika z wyścigowej mapy Europy. Jeszcze niedawno w tych mistrzostwach startował Kacper Sztuka, który zdołał wywalczyć 2 miejsca na podium.

Kacper Sztuka koniec ADAC F4
Fot. ADAC

Wielka tradycja

Mistrzostwa ADAC F4 w 2014 roku zastąpiły serię ADAC Formel Masters. Z racji wysokiego poziomu panującego w serii oraz możliwości zapoznania się z torami takimi jak Zandvoort, wielu kierowców zdecydowało się tam startować. Mistrzami ADAC F4 zostawiali tacy zawodnicy jak Juri Vips, Lirim Zendeli, Theo Pourchaire, Oliver Bearman czy Andrea Kimi Antonelli. Praktycznie wszyscy z tego grona zawodników odnosili wielkie sukcesy na wyższych szczeblach motorsportu lub mają na to czas. 

ZOBACZ TAKŻE
Przygody Kacpra Sztuki w ADAC F4 | Podsumowanie sezonu 2022

Druga najsilniejsza seria F4 na świecie?

Domeną ADAC F4 był fakt, że sporo zawodników jak i zespołów łączyło startowało na raz za równo w tej serii jak i we Włoskiej F4. Z tego względu uważano, że mistrzostwa te są drugimi najsilniejszymi nie tylko w Europie, ale także na świecie. W ciągu tych ośmiu lat w ADAC F4 mogliśmy obserwować jak znane zespoły wystawiają swoje bolidy do walki. Mowa tu chociażby o Premie, US Racing, VAR czy też Jenzer Motorsport. 

Jednakże ostatni rok dla mistrzostw był dramatyczny. Pomimo wielkiego prestiżu w dany weekend startowało tam czasami mniej niż 16 zawodników – taka ilość jest potrzebna do tego, aby FIA mogła przyznać kierowcom punkty do superlicencji. W ostatnich tygodniach mówiono o ewentualnym zakończeniu istnienia serii, co niestety wkrótce potem potwierdziło ADAC.

Kacper Sztuka miał okazję tam wystartować

Polski kierowca wyścigowy w 2022 roku wziął udział w dwóch weekendach ADAC F4, w których łącznie wystartował w pięciu wyścigach. W Belgii na torze Spa-Francorchamps, Sztuka kończył zawody kolejno na 4. i 2. pozycji. Z kolei po powrocie do tych mistrzostw, protegowany US Racing zajmował kolejno 4., 2. i 8. miejsce. Pomimo opuszczenia sporej części sezonu, Polak na koniec zajął 10. miejsce w tabeli.

Kacper Sztuka podium Lausitz

Fot. ADAC / Podium zawodów na Lausitzringu

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja Niemieckiej F4 2022. Sprawdź pozycję Kacpra Sztuki

Co dalej?

Promotorzy serii zapowiedzieli, że w porozumieniu z Francuzami, ADAC utworzy swój własny zespół we Francuskiej F4. Celem takiego przedsięwzięcia jest znalezienie młodych niemieckich kierowców wyścigowych, którzy mogliby powalczyć w dalszej przyszłości o wejście do F1. Spekuluje się także, że w miejsce ADAC F4 wejdzie tzw. Europejska F4, o którą mieliby zadbać włodarze Włoskiej F4. Czas pokaże, czy tak się stanie.

Wszyscy mistrzowie ADAC F4 

RokKierowcaZespół
2015 Marvin DienstHTP Junior Team
2016 Joey Mawson Van Amersfoort Racing
2017Jüri VipsPrema Powerteam
2018Lirim Zendeli US Racing– CHRS
2019 Théo Pourchaire US Racing– CHRS
2020Jonny Edgar Van Amersfoort Racing
2021Oliver Bearman Van Amersfoort Racing
2022Andrea Kimi AntonelliPrema Powerteam

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama