Connect with us

Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Ford pokazał fragment nowego, elektrycznego crossovera. Premiera w przyszłym roku

Średniej wielkości elektryczny crossover Forda będzie produkowany w Niemczech i ma zostać zaprezentowany w przyszłym roku.

martin sander elektryczny crossover ford 2023
Fot. Twitter @MSander22

Dalsza część transformacji

Europejski line-up Forda przechodzi dość istotną transformację, która przebiega przede wszystkim w duchu elektromobilności. Tradycyjne modele powoli odchodzą do lamusa, a zamiast nich w ofercie pojawiają się albo samochody zelektryfikowane, albo czysto elektryczne.

Podczas niedawnej prezentacji w europejskim centrum projektowym marki, Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e Europe, pokazał zakamuflowany czysto elektryczny crossover średniej wielkości, który będzie częścią portfolio produktowego marki na rynkach europejskich.

Nowy model zadebiutuje w przyszłym roku, a jego produkcja odbywać się będzie w Kolonii, gdzie Ford ma swój zakład produkcyjny. Będzie to pierwszy czysto elektryczny model, który tam powstanie. W 2024 roku producent samochodów ma odsłonić drugi czysto elektryczny model, który będzie sportowym crossoverem.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Ford Mustang Mach-E 98 kWh AWD - "galopujący" elektryk

Niewiele widać, ale już można wysnuć wnioski

Pierwsze odsłonięcie elektrycznego crossovera średniej wielkości nie przyniosło jednak nic wielkiego. Pod częściowo podniesionym płótnem widzimy jedynie fragment przodu samochodu z kształtem reflektorów i przednim zderzakiem. Reflektory ewidentnie układają się w sygnaturę o kształcie litery L. Na zdjęciu widać też nadkola z tradycyjnym czarnym, plastikowym wykończeniem i aerodynamicznie ukształtowane felgi.

Najważniejsza informacją jest więc sylwetka auta z charakterystycznymi światłami do jazdy dziennej. Zarówno na zdjęciu, jak i według pierwszych plotek, samochód ma wyglądać dość masywnie. Jednocześnie – co jest już standardem na rynku – ma być zoptymalizowany pod względem aerodynamiki i związanego z tym zużycia paliwa. 

Warto od razu zaznaczyć, że to z pewnością nie jest elektryczna wersja Pumy. Przede wszystkim wygląda zupełnie inaczej, a po drugie elektryczna Puma będzie produkowana od 2024 r. w rumuńskiej Krajowej, a nie w Kolonii. Model, którego fragment widzimy, będzie więc najprawdopodobniej nosił zupełnie nową nazwę. 

Ford zapewnia, że ma odróżniać się od konkurencji i wyznaczać nowe granice w dziedzinie elektromobilności. Marka będzie też promować nowe modele hasłem przewodnim „Adventorous Spirit” (Duch Przygody). Jak będzie, to zobaczymy. Elektryczny crossover od Forda wejdzie bowiem na dość konkurencyjny rynek i będzie bezpośrednim rywalem Volkswagena ID.4 czy Volvo XC40 Recharge,

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama