Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Nowe Renault Espace. W końcu poznaliśmy nieco szczegółów

Renault oficjalnie potwierdziło, że jego nowy nadchodzący SUV będzie nosił kultową nazwę Espace. Model szóstej generacji będzie kontynuować więc 40-letnią tradycję – pierwszy koncept noszący tę nazwę został zaprezentowany światu w listopadzie 1983 roku.

nowe renault espace
Fot. Renault

Oczywiście, będą spore zmiany

Jak to zwykle bywa w dzisiejszych czasach, Espace przejdzie pewne modyfikacje, aby lepiej wpasować się w aktualne trendy motoryzacyjne. Zamiast dużego rodzinnego minivana, klienci mogą oczekiwać SUV-a dla pięciu do siedmiu pasażerów. Nowość nie będzie więc dzielić kształtów z poprzednikami, ale według producenta pozostaną jego zasadnicze atuty – komfort, innowacyjność i rodzinne rozwiązania.

Nowe Espace powstanie na platformie CMF-CD i według Francuzów będzie przeznaczony do długich podróży. Model będzie dzielił swoją architekturę z mniejszym SUV-em Austral, z którego Espace będzie też czerpał inspirację w zakresie designu. Tak przynajmniej sugeruje najnowszy teaser, który pokazuje tył auta z rozciągniętymi światłami LED, nowym logo marki i emblematem Espace. W bardzo podobny sposób zaprojektowano również Australa.

Elektryfikacja także dotknie nowe Espace

Wyraźne „E” w nazwie prawdopodobnie zapowiada zelektryfikowany układ napędowy. Niemal pewniakami są miękka hybryda (MHEV) oraz pełna hybryda (HEV). W ofercie mogłaby się jednak znaleźć również hybryda typu plug-in, ponieważ platforma samochodu jest gotowa na taki układ napędowy. Więcej dowiemy się wiosną tego roku, kiedy to nowe auto zostanie odsłonięte w pełnej krasie. Biorąc pod uwagę cały cykl wprowadzania samochodów na rynek, model powinien pojawić się na drogach już w 2024 roku. 

Nowe Espace ma odróżniać się od Australa przede wszystkim dzięki wydłużonemu rozstawowi osi i dłuższemu tylnemu zwisowi, co pozwoli stworzyć więcej miejsca dla pasażerów z tyłu i w bagażniku. Nadchodzący model stanie się więc w najbliższych latach konkurencją dla Skody Kodiaq, Volkswagena Tiguana Allspace i Peugeota 5008. Będzie to również pośredni następca Koleosa, który – jak wiadomo już od jakiegoś czasu – zakończy swój rynkowy żywot.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Renault Megane E-Tech 60 kWh Iconic - rewolucja bez R

Francuzi chcą zachować swoją ikoniczną nazwę, mimo że w ostatnich miesiącach doszło do poważnych przetasowań w portfolio modeli. Mégane nie jest już kompaktowym hatchbackiem i kombi z silnikiem spalinowym, a stał się czysto elektrycznym crossoverem. Scenic również pozostanie w gamie, ale prawdopodobnie zmieni się w małego, elektrycznego SUV-a. Jego kształt został bowiem zdradzony wiosną ubiegłego roku przez koncept Scenic Vision.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama