Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Silniki V8 nie umierają. General Motors zainwestuje w nie 854 mln dolarów

General Motors zapowiedział inwestycje o wartości 918 mln dolarów w swoich zakładach w USA. Większość z nich pójdzie na nowy, ośmiocylindrowy silnik spalinowy.

general motors silnik v8 inwestycja
Fot. General Motors

W Europie nie do pomyślenia

Podczas gdy europejskie koncerny samochodowe mówią o zakończeniu produkcji silników spalinowych i czekają na zakaz ich sprzedaży w ciągu najbliższej dekady, za oceanem sytuacja wygląda zupełnie inaczej. General Motors zapowiedziało inwestycje o wartości 918 miliardów w swoje amerykańskie zakłady, z czego większość pójdzie na nowy silnik V8.

Opracowanie szóstej generacji small-block V8 będzie kosztowało 854 miliony dolarów, czyli około 3,77 mld złotych. GM zainwestuje kolejne 67 milionów dolarów, aby rozwinąć produkcję pojazdów elektrycznych lub komponentów do nich.

Największa kwota, w sumie 579 milionów dolarów, trafi do zakładu Flint Engine Operations w Michigan. Odbędzie się tam znaczna część produkcji nowych silników V8 – obróbka bloku, wału korbowego i głowicy. Ponadto odbywać się tu będzie montaż silników. Modernizacja zakładu ma się rozpocząć natychmiast, nawet przy istniejącej produkcji 3-litrowych sześciocylindrowych silników Diesla.

Gdzie jeszcze trafią pieniądze?

216 milionów dolarów zostanie wydanych na zakład w Bay City, który będzie produkował przede wszystkim krzywki i korbowody. Jednocześnie lokalna fabryka będzie wspierać zakład w Michigan w zakresie obróbki bloków i głowic. Fabryka GM w Defiance w Ohio otrzyma 55 mln dolarów, z czego 47 mln dolarów zostanie przeznaczone na nowy silnik V8. Reszta posłuży opracowaniu odlewów dla przyszłych samochodów czysto elektrycznych.

68 milionów dolarów trafi natomiast do zakładu w Rochester w Nowym Jorku. Około 12 milionów pójdzie na produkcję wlotów i szyn paliwowych dla przyszłego silnika V8, a reszta pójdzie na produkcję systemów chłodzenia baterii w modelach czysto elektrycznych.

Ta inwestycja to oczywiście nie przypadek

Choć nie wiemy nic więcej o technologii stojącej za nowym silnikiem V8, doskonale rozumiemy powody tej inwestycji. V8 są bardzo popularne w całej linii marek General Motors. Można je znaleźć na przykład w modelach takich jak: Chevrolet Silverado, GMC Sierra, Cadillac Escalade, GMC Yukon czy Chevrolet Tahoe.

Silnik V8 stosuje się również w znanym samochodzie sportowym Chevrolet Corvette, który niedawno zaprezentowano w wersji hybrydowej E-Ray. W 2028 roku ma jednak zostać wprowadzona dziewiąta generacja, która nadal ma wykorzystywać silnik spalinowy. Przy odrobinie szczęścia może to być wspomniana szósta generacja GM small-block V8.

Reklama