Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Gene Haas. Kim jest właściciel zespołu Formuły 1, Haas F1 Team?

Kim jest Gene Haas, właściciel zespołu Formuły 1? Mężczyzna stosunkowo rzadko pojawia się w mediach, ale wiadomo o nim całkiem sporo. Jak doszło do tego, że sponsoruje zespół Formuły 1 i na czym dorobił się majątku?

gene haas
Fot. Haas F1 Team

Kim jest Gene Haas?

Kim jest Gene Haas? Mężczyzna dał się poznać jako właściciel jednej z ciekawszych ekip w Formule 1, Haas F1 Team (obecnie z przedrostkiem sponsora – MoneyGram Haas F1 Team).

Haas to amerykański przedsiębiorca, który jest założycielem i prezesem firmy Haas Automation, jednego z największych producentów obrabiarek CNC na świecie.

Gene Haas – majątek. Jak właściciel zespołu F1 dorobił się fortuny?

Haas rozpoczął swoją karierę biznesową w latach 70. XX wieku, tworząc różnego rodzaju produkty, takie jak sprzęt do narciarstwa i wyposażenie do jachtów. W 1983 roku założył Haas Automation, którą rozwijał z powodzeniem na przestrzeni lat. Na początku firma liczyła zaledwie trzech pracowników, ale zaczęła się szybko rozwijać. To właśnie ten biznes sprawił, że dorobił się naprawdę ogromnych pieniędzy. 

Firma od momentu założenia dynamicznie się rozwija, zwiększając swoje obroty i zatrudnienie. Haas Automation jest obecnie jednym z największych producentów obrabiarek CNC na świecie. Firma ma swoje oddziały w wielu krajach, w tym w USA, Europie i Azji. Łącznie to aż 178 firmowych punktów w 80 krajach.

Według magazynu Forbes, w 2021 roku majątek Gene’a Haasa szacowany był na około 5,5 miliarda dolarów, co czyni go jednym z najbogatszych ludzi w branży inżynieryjnej na świecie.

Gene Haas w więzieniu

Gene Haas miał także poważne problemy z prawem. W 2008 roku mężczyznę skazano na 2 lata więzienia za oszustwa podatkowe. Został jednak zwolniony przedterminowo po 16 miesiącach z powodu dobrego zachowania i udzielania się na cele charytatywne. 

Czym dokładnie zajmuje się jego firma?

Haas Automation to firma produkująca precyzyjne obrabiarki CNC (Computer Numerical Control). Są one stosowane w różnych branżach do obróbki metali i tworzyw sztucznych. 

Haas Automation produkuje wiele rodzajów obrabiarek CNC, w tym tokarki, frezarki, wiertarki, szlifierki, a także maszyny wielowrzecionowe i specjalistyczne maszyny do obróbki dużych elementów. Obrabiarki Haas są wykorzystywane w różnych branżach, w tym w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, energetycznym, medycznym, przetwórstwie metali, produkcji narzędzi i wielu innych.

Haas Automation jest znana z innowacyjności i nowoczesności swoich produktów. Firma ciągle wprowadza nowe rozwiązania i ulepszenia w swoich obrabiarkach, co pozwala na jeszcze dokładniejszą i efektywniejszą obróbkę materiałów. 

ZOBACZ TAKŻE
Szefowie zespołów F1 2023. To 10 kluczowych osób w padoku

Dlaczego Gene Haas zainwestował w Formułę 1?

Wydaje się, że Gene Haas zainwestował w Formułę 1 z kilku powodów. Po pierwsze, jako przedsiębiorca z branży inżynieryjnej, interesował się technologią i innowacjami w motoryzacji. A Formuła 1 oferuje jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych dziedzin w motosporcie.

Po drugie, Haas widział w Formule 1 świetną okazję do promowania swojej marki i firmy Haas Automation, produkującej obrabiarki CNC. Formuła 1 to międzynarodowy sport, którego wyścigi oglądają miliony ludzi na całym świecie, co daje dużą szansę na dotarcie do nowych klientów.

Po trzecie, Haas uważa, że Formuła 1 może być również dobrym biznesem. Kwoty pojawiające się w tym sporcie są wręcz astronomiczne, a przy dobrym zarządzaniu nawet z niskim budżetem można zarobić na tym biznesie. 

Wreszcie, Haasa zainteresowało wyzwanie związane z założeniem i prowadzeniem zespołu Formuły 1. To sport, który wymaga wysokiej precyzji, doskonałej organizacji, dużych nakładów finansowych i umiejętności zarządzania zespołem ludzi. Przewijało się to w wielu wywiadach z nim przy okazji pojawienia się w Formule 1. 

Gene Haas – wiek, rodzina, żona, dzieci

Gene Haas urodził się 12 listopada 1952 roku w Youngstown w stanie Ohio w USA. 

Przedsiębiorca ma dwóch synów. Starszy z nich, Michael Haas, jest dyrektorem generalnym firmy Haas Automation. Młodszy, Christian Haas, jest natomiast zaangażowany w rodzinny biznes jako członek zarządu i dyrektor finansowy Haas F1 Team.

Gene Haas ma dwie byłe żony, Kathleen i Susan. Kathleen była jego pierwszą żoną i ma z nią dwójkę wspomnianych wyżej dzieci. Susan była drugą żoną Gene’a Haasa. Obecnie nie wiadomo, czy Gene Haas jest żonaty lub ma partnerkę.

Czy sponsoruje coś poza F1?

Gene Haas jest wielkim fanem motorsportu w ogóle, a jako że pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, nie będzie sensacją, jeśli napiszemy, że inwestuje także w inne serie wyścigowe. Sam także startował w rajdach terenowych, więc zna ten sport od podszewki. 

W latach 2002-2008 był właścicielem zespołu Haas CNC Racing w NASCAR. W 2008 roku połączył się z zespołem Tony’ego Stewarta, tworząc nowy zespół Stewart-Haas Racing, którego jest współwłaścicielem. Zespół ten ma na koncie liczne sukcesy w serii NASCAR, w tym także tytuły mistrzowskie.

F1 i NASCAR to jego dwie wielkie miłości, ale w mniejszym stopniu był także związany z innymi seriami wyścigowymi. Gene Haas miał zresztą zostać sponsorem Romaina Grosjeana w IndyCar, ale zmienił zdanie po jego koszmarnym wypadku w Bahrajnie.

4.9/5 (liczba głosów: 14)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama