Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Szefowie zespołów F1 2023. To 10 kluczowych osób w padoku

Szefowie zespołów to kluczowe postacie w zespołach F1. Czuwają nad całym procesem rozwoju i podejmują najważniejsze decyzje. Przed nowym sezonem Formuły 1 w gabinetach ekip doszło do naprawdę dużych zmian. Kto teraz jest kim i gdzie?

szefowie zespołów f1 2023
Fot. Red Bull Content Pool

Kim są szefowie F1 w sezonie 2023? Poniżej znajdziecie pełne zestawienie 10 osób zarządzających zespołami w „królowej sportów motorowych”. Tym razem skupiliśmy się wyłącznie na pojedynczych osobach, pomijając wiele osób pojawiających się w mediach w związku z pracą w swoim zespole. To konsultant Helmut Marko w Red Bullu, szef całego McLarena Zak Brown, szef Alpine Laurent Rossi czy właściciel zespołu Haasa, Gene Haas. Ten tekst nie jest jednak o nich, a o osobach biorących odpowiedzialność za funkcjonowanie zespołów F1. 

Red Bull Racing – Christian Horner

W tym przypadku o żadnej zmianie nie może być mowy. Horner rządzi Red Bullem od kilkunastu lat, a ostatnie sukcesy zespołu tylko umocniły jego pozycję. Szefem zespołu został w 2005 roku mając zaledwie 32 lata, więc można powiedzieć, że spłaca okazane mu zaufanie. Nie został nim jednak przypadkowo. Brytyjczyk porzucił bowiem nieudaną karierę kierowcy i zaledwie w wieku 24 lat zajął się zarządzaniem, widząc u siebie ogromny potencjał. Sukcesy przyszły dość szybko, bowiem tuż przed zatrudnieniem przez Red Bulla jego ekipa przez trzy sezony zdominowała Formułę 3000, dawny przedsionek F1.

Horner poza tym, że jest świetnym szefem zespołu, to także ciekawa osobowość. Jego prawidłowa ocena potencjału pewnych osób spowodowały, że ze stajnią z Milton Keynes związał się m.in. Adrian Newey, który stoi za wieloma sukcesami zespołu. Poza nim Brytyjczyka w prowadzeniu zespołu wspiera także długoletni konsultant – zajmujący się także juniorami – Helmut Marko. Christian Horner urodził się w 1973 roku, ma więc 49 lat. Od 2015 roku jest w głośnym związku z Geri Halliwell, byłą członkinią zespołu „Spice Girls”. 

christian horner 2023

Fot. Red Bull Content Pool

Scuderia Ferrari – Frédéric Vasseur

To był jeden z najgłośniejszych transferów w Formule 1 przed sezonem 2023. O ile zwolnienia Mattii Binotto można było się spodziewać, o tyle zastąpienia go Vasseurem już znacznie mniej. Francuz od lat związany był z Alfą Romeo, ale nie zasłynął tam niczym szczególnym. Był raczej znany jako solidny szef zespołu środka stawki, który umie odpowiednio zadbać o balans między wynikami zespołu, a wydanymi pieniędzmi. Jednocześnie jako szef Alfy Romeo współpracował w wielu aspektach z Ferrari, więc z całą pewnością dał się im poznać od mniej oficjalnej strony. Z zarządzaniem rozmaitymi projektami w motorsporcie jest jednak związany od 1996 roku, więc trudno odmówić mu doświadczenia.

Właśnie wtedy założył zespół ASM, rywalizujący początkowo w Formule 3, a następnie w innych seriach. Sukcesy zaczęły przychodzić dość szybko, a Frederic Vasseur w 2004 roku przeniósł się szczebel wyżej. Wraz z Nicolasem Todtem założył zespół ART Grand Prix, który już po roku wywalczył mistrzowskie tytuły w tej serii. I to nie z byle kim za kierownicą – najpierw z Nico Rosbergiem, a następnie z Lewisem Hamiltonem. Do Formuły 1 trafił w 2016 roku jako szef Renault, z którym jednak rozstał się już po roku. W lipcu 2017 r. objął Saubera, w którym pracował do czasu przejęcia pałeczki do Mattii Binotto. W Maranello z pewnością liczą, że odblokuje on pełen potencjał Charlesa Leclerca, z którym pracował już w Alfie Romeo. 

frederic vasseur szef scuderia ferrari od 2023

Fot. Scuderia Ferrari

Mercedes – Toto Wolff

Toto Wolff to najbardziej znany obok Christiana Hornera szef zespołu. Znany jest ze swojego silnego przywództwa i forsowania wielu pomysłów za kulisami. Austriak ma polskie pochodzenie i całkiem dobrze porozumiewa się w naszym języku, co udowodnił kilkukrotnie podczas wywiadów z Eleven Sports. Jego kariera w Formule 1 jest związana głównie z Mercedesem, ale na szerokie wody wypłynął w Williamsie. Był tam dyrektorem wykonawczym i udziałowcem zespołu. Wszystko działo się już po zakończeniu kariery wyścigowej, gdzie nie odniósł większych sukcesów. W międzyczasie dał się poznać także jako świetny pracownik… banku.

Zespołem Mercedesa zarządza z ogromnymi sukcesami od 2013 roku i niewiele wskazuje, żeby miało się to zmienić. Zwłaszcza, że pod koniec 2020 roku został posiadaczem 1/3 udziałów w zespole. Pozostałe części należą do samego Mercedesa i Ineosa. 51-letni Austriak jest związany z Susie Wolff (z domu Stoddart), z którą ma syna Jacka. Rodzinę Wolffów opisaliśmy znacznie szerzej w dedykowanych artykułach: Toto Wolff: Poznaj szefa Mercedesa z nieco innej strony i Susie Wolff. Kim jest żona szefa Mercedesa w F1, Toto Wolffa?.

toto wolff

Fot. Mercedes-AMG Petronas F1 Team

Alpine – Otmar Szafnauer

Zespół Alpine w ostatnich latach przeżył naprawdę spore zawirowania, a wiele z nich wiąże się z rebrandingiem zespołu Renault na Alpine oraz osobą Laurenta Rossiego. Szef generalny całego Alpine najpierw zwolnił Cyrila Abiteboula, a nieco później także (niewiele wcześniej zatrudnionego) Davide Brivio, Alaina Prosta czy Marcina Budkowskiego. Obecnie pieczę nad zespołem sprawuje Otmar Szafnauer, którego losy w ostatnich latach też nie oszczędzały. Najpierw problemy w Force India, następnie wiele problemów po przebranżowieniu zespołu na Aston Martin, a następnie słynne już odejście Fernando Alonso i utrata Oscara Piastriego w jednym tygodniu.

Szafnauer z motoryzacją jest związany już od 1986 roku, kiedy jako 22-latek został zatrudniony w Fordzie. W Formule 1 pojawił się w 1999 roku jako szef British American Racing. Następnie pracował w Jaguarze (niezbyt długo), Hondzie oraz przede wszystkim Force India, przebranżowionym później na Racing Point i Astona Martina. W zespole spędził ponad 12 lat – od października 2009 roku do stycznia 2022 roku. Choć Otmar Szafnauer obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, jego życie jest związane ze Stanami Zjednoczonymi, choć z pochodzenia jest związany z Rumunią, w której się urodził.

otmar szafnauer szefowie zespołów f1 2023

Fot. Alpine F1 Team

Szefowie zespołów F1 2023. McLaren – Andrea Stella

Kto jest szefem McLarena w F1 w 2023 roku? Andrea Stella to postać być może nieco mniej widoczna w ostatnich latach, ale wielu osobom nie trzeba go specjalnie przedstawiać. W McLarenie pracuje bowiem od 2015 roku, pełniąc przez siedem lat rozmaite funkcje. Zaczynał jako szef operacji wyścigowych, a przed objęciem stanowiska szefa zespołu – od 2019 roku – był dyrektorem wykonawczym ds. wyścigów.

Znany jest także z wcześniejszych aktywności – zanim dołączył do McLarena pracował bowiem w Scuderii Ferrari. Jako inżynier współpracował m.in. z Michaelem Schukmacherem i Kimi Raikkonenem, a potem był inżynierem wyścigowym właśnie Raikkonena oraz Fernando Alonso. Urodzony w 1971 roku Włoch jest absolwentem inżynierii lotniczej na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Ma doktorat z inżynierii mechanicznej, a karierę w F1 rozpoczął właśnie w Maranello. Zanim jednak Andrea Stella trafił do garażu Michaela Schumachera, był członkiem zespołu testowego. 

andrea stella szefowie zespołów f1 2023

Fot. McLaren

Alfa Romeo – Anreas Seidl

Kim jest szef Alfy Romeo w F1 w 2023 roku? Andreas Seidl jest drugim najmłodszym szefem zespołu F1 w całej stawce. Jego kariera w dużej mierze wiąże się z niemieckimi markami motoryzacyjnymi. Po skończeniu Politechniki w Monachium zaczął bowiem pracę w BMW Motorsport, gdzie pracował m.in. z Robertem Kubicą. Miał okazję pracować zarówno z Williamsiem, jak i później z Sauberem, do którego wrócił teraz po latach. W 2013 roku zaczął natomiast pracę dla Porsche, gdzie od razu objął ważne stanowisko szefa programu LMP1, na którym doskonale się sprawdził. Porsche za jego czasu odniosło szereg sukcesów w wyścigach długodystansowych, w tym także w legendarnym 24h Le Mans.

Do Formuły 1 przeniósł się ponownie w 2019 roku, zaczynając pracę jako dyrektor sportowy w McLarenie. Włodarze legendarnej stajni szybko zauważyli umiejętności i doświadczenie Seidla, czyniąc go szefem zespołu. W ostatnich latach McLaren dokonał sporego postępu sportowego także dzięki Niemcowi, który z końcem 2022 roku opuścił pomarańczową stajnię. Jego angaż w Alfie Romeo najprawdopodobniej jest związany z przejęciem zespołu przez Audi. Andreas Seidl ma kompletować i dokonać transformacji zespołu, który już w 2026 roku pojawi się na torach Formuły 1 jako cztery pierścienie. 

andreas seidl szefowie zespołów f1 2023

Fot. Alfa Romeo F1 Team

Szefowie zespołów F1 2023. Aston Martin – Mike Krack

W momencie angażu na szefa zespołu Astona Martina w F1 w styczniu 2022 roku, Mike Krack nie był szerzej znany. Trudno się temu dziwić, skoro wcześniej nie był związany z Formułą 1. W latach 2014-2021 pracował dla BMW, gdzie był odpowiedzialny za całość aktywności niemieckiej marki w sportach motorowych. Obejmowała ona wówczas programy BMW w Formule E, GT, IMSA czy WEC. 

Jak każdy z szefów zespołów, w przeszłości pracował już w Formule 1. Choć na początku kariery zawodowej pracował przez blisko 3 lata w BMW, to przy Formule 1 pojawił się w 2001 roku w Sauberze. Najpierw został tam inżynierem-analitykiem danych, następnie inżynierem wyścigowym, a w końcu szefem inżynierów. W tej roli współpracował m.in. z Robertem Kubicą, co do dzisiaj bardzo dobrze wspomina. Następnie pracował w zespołach F3 i zespole BMW w DTM, by zostać zatrudnionym przy programie w LMP1 w Porsche, gdzie pracował w latach 2012-2014. 

mike krack 2023

Fot. Aramco Aston Martin Cognizant F1 Team

Haas – Gunther Steiner

Gunthera Steinera nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Wszyscy pozostali szefowie zespołów F1 2023 prawdopodobnie uznali by go za najbardziej oryginalnego z nich wszystkich i nie byłoby w tym przesady. Znają i uwielbiają go nawet mniej obeznani Formuły 1 – oczywiście dzięki serialowi Netflixa „F1: Jazda o życie”. Dał się tam poznać jako ciekawa osobowość, którą z pewnością jest. Zanim trafił do Formuły 1 zajmował się rajdami samochodowymi. Tutaj pojawia się zresztą polski wątek – był bowiem menedżerem zespołu, w którym Krzysztof Hołowczyc zdobył Mistrzostwo Europy w 1997 roku.

Karierę w „królewskiej” serii rozpoczął natomiast w 2001 roku w Jaguar Racing. Pracował tam do 2008 roku (z roczną przerwą w międzyczasie), a więc kilka lat już pod rządami Red Bulla. W 2010 roku poznał Gene’a Haasa, a ten gdy tylko dostał miejsce w F1, od razu ściągnął w swoje szeregi Włocha. Gunther Steiner pracuje w Haasie do dziś i nie wydaje się, żeby mogło się to szybko zmienić. Urodzony w 1965 roku jest jednym z najstarszych szefów zespołów w F1.

gunther steiner

Fot. Haas F1 Team

Szefowie zespołów F1 2023. Scuderia AlphaTauri – Franz Tost

Urodzony w 1956 r. Franz Tost jest jednym z najstarszych i najmniej znanych szefów zespołów Formuły 1. Niech świadczy o tym fakt, że podczas konferencji przed wyścigiem o GP Bahrajnu 2020 Lewis Hamilton nie miał pojęcia, kim on w ogóle jest. Sytuacja dotyczyła limitów kontraktowych dla kierowców, a Brytyjczyk po usłyszeniu nazwiska nie miał bladego pojęcia, kto to jest. Tost swoją przygodę z zarządzaniem w sportach motorowych rozpoczął w 1985 r., kiedy został menedżerem zespołu Walter Lechner Racing w Formule Ford oraz Formule 3. Wcześniej bez większych sukcesów prowadził karierę wyścigową.

W Formule 1 pojawił się w 2000 r. zostając szefem operacji na torze w zespole BMW Williams. W 2006 r. został szefem zespołu Scuderia Toro Rosso, który utrzymał posadę także po przemianowaniu ekipy na Scuderia AlphaTauri. Trzymanie się w cieniu jest w jego pracy kluczowe. Jako drugi zespół Red Bulla, Scuderia Alphatauri z pewnością nie potrzebuje drugiego Christiana Hornera. Potrzebny im jest rzetelny fachowiec, który będzie sumiennie wykonywał swoją pracę w cieniu pierwszego zespołu spod znaku Red Bulla. Wydaje się, że Franz Tost w tej roli spełnia się idealnie.

franz tost 2023

Fot. Red Bull Content Pool

Williams Racing – James Vowles

Kto jest szefem Williamsa w F1 2023? To był najgłośniejszy transfer podczas przerwy między sezonami w Formule 1. Także dlatego, że zupełnie niespodziewany, a pierwsze przecieki zaczęły pojawiać się dopiero na godziny przed oficjalnym ogłoszeniem. James Vowles zrezygnował z wygodnej posady w Mercedesie i pracy z Toto Wolffem, by zająć się pogrążonym w kryzysie Williamsem. 

Sprawa była tym głośniejsza, że Vowles tak naprawdę całe swoje zawodowe życie był związany z Mercedes. Pracę w trójramiennej gwieździe rozpoczął bowiem w 2001 roku i pnąc się po kolejnych szczeblach został szefem strategów, a następnie dyrektorem ds. strategii. Przez wielu ceniony za wiele celnych decyzji, a przez kibiców znany głównie ze słynnych już komunikatów do Valtteriego Bottasa „Valtteri, it’s James…”. Teraz James Vowles będzie mógł zapracować na własne nazwisko, udowadniając, że poradzi sobie z prowadzeniem całego zespołu. 

james vowles szefowie zespołów f1 2023

Fot. Williams Racing

Ile lat mają szefowie zespołów F1 w 2023 roku?

Christian Horner – ur. 16 listopada 1973 r. – 49 lat

Frederic Vasseur – ur. 28 maja 1968 r. – 54 lata

Toto Wolff – ur. 12 stycznia 1972 r. – 51 lat

Otmar Szafnauer – ur. 13 sierpnia 1964 r. – 58 lat

Andrea Stella – ur. 22 lutego 1971 r. – 52 lata

Andreas Seidl – ur. 6 stycznia 1976 r. – 47 lat

Mike Krack – ur. 18 marca 1972 r. – 50 lat

Gunther Steiner – ur. 7 kwietnia 1965 r. – 57 lat

Franz Tost – ur. 20 stycznia 1956 r. – 67 lat

James Vowles – ur. 20 czerwca 1979 r. – 43 lata

4/5 (liczba głosów: 4)
Reklama