Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Kluczowa inwestycja Volvo w Krakowie. Polskę wybrano nie bez powodu

Volvo otworzy w Polsce zupełnie nowy Tech Hub, który będzie odgrywał kluczową rolę w strategicznych ambicjach marki. Na lokalizację projektu nie bez powodu wybrano Kraków.

jim rowan volvo polska
Fot. Volvo

Historyczne wydarzenie dla Volvo w Polsce

Powstały w Polsce Tech Hub będzie odpowiedzialny za rozwój kluczowych funkcji w nowych, pełni elektrycznych samochodach Volvo. Szwedzka marka – jak zresztą wiele innych – mocno stawia na elektromobilność. Do 2030 roku Volvo chce bowiem sprzedawać w Europie samochody wyłącznie z napędem elektrycznym. Co więcej, jednocześnie chce być także liderem w dziedzinie nowych technologii.

Dlatego też Volvo otworzy swoje centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie, które będzie ściśle współpracować z głównymi centrami inżynieryjnymi w Szwecji i Chinach, a także innymi centrami na całym świecie. Pracę początkowo znajdzie tam około 120 osób, ale ambicje są znacznie większe. Volvo ma bowiem w najbliższych latach zatrudnić w Krakowie łącznie od 500 do 600 osób. 

Informację ogłosił w Warszawie sam dyrektor generalny Volvo Cars, Jim Rowan. Ogłoszono też, że Kraków został wybrany po dokładnej analizie. Przede wszystkim Volvo jest obecne w Polsce od 30 lat, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek nieznajomości czy specyfiki naszego kraju. Co istotne, stolica Małopolski jest wschodzącym centrum technologicznym, z szeroką siecią firm z tej branży w regionie. 

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Volvo XC40 Recharge P6 FWD 231 KM 69 kWh - mniej znaczy więcej

Co będzie robiło Volvo w Krakowie?

Inżynierowie w Krakowie będą prowadzić kluczowe badania na drodze Volvo do pełnej elektryfikacji z sukcesem. Marka chce bowiem zwiększyć tempo innowacji w istotnych dla siebie obszarach. Szwedzki producent od lat kojarzy się z bezpieczeństwem, ale nie to nie wszystko. Poza rozwojem podstawowych technologii bezpieczeństwa opartych na głębokim zrozumieniu przyczyn wypadków, w Polsce inżynierowie będą zajmować się także algorytmami percepcji, wspomaganiem kierowcy oraz autonomiczną jazdą.

Volvo podkreśliło, że przed nowym Tech Hubem stoi także wyzwanie opracowania funkcji łączności nowej generacji czy wsparcia wszystkich prac rozwojowych poprzez analitykę danych. Firma już teraz prowadzi rekrutację, poszukując inżynierów oprogramowania wbudowanego, architektów systemów oraz testerów. Szefem Tech Hubu Volvo w Krakowie został Przemysław Berendt, który właśnie dołączył do Volvo. W swoim CV ma prowadzenie i rozwijanie firm technologicznych różnej wielkości i różnych regionach. To może być niezwykle istotne w tym przypadku. 

Podobne ośrodki działają obecnie w Sztokholmie i Lund w Szwecji, a także w Bangalore w Indiach. Poza tym Volvo posiada centra inżynieryjne w Szanghaju w Chinach oraz Goteborgu w Szwecji. Kraków dołącza więc do wąskiej, wręcz elitarnej listy miast związanych z Volvo. 

Reklama