Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Skoda testuje wyświetlacz zamiast grilla. Ma poprawić bezpieczeństwo

Skoda rozpoczęła badania nad wyświetlaczem wbudowanym w grill samochodu. W przedstawionej formie jego główną zaletą jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

skoda inteligentny grill
Fot. Skoda

Proste, a funkcjonalne

Skoda Auto bierze udział w specjalnym projekcie, w którym uczestniczy również kilka uniwersytetów. Jednym z głównych wkładów czeskiego producenta samochodów jest prosty wyświetlacz na masce samochodu – sama Skoda nazywa go inteligentnym grillem.

Wbudowanie wyświetlacza lub innego urządzenia w maskę samochodu w celu komunikacji z otoczeniem jest coraz częściej badanym elementem. Jego głównym celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i zapobieganie nieporozumieniom między kierowcami lub między kierowcami a pieszymi. 

W ramach wspomnianego projektu specjaliści ze Skody złożyli z pasków LED prosty wyświetlacz o grubej rozdzielczości. Każdą diodą można sterować osobno, tworząc podstawowe wzory i animacje. Całość posiada osłonę ochronną, dzięki której urządzenie ma wytrzymać normalny ruch drogowy i kaprysy pogody. Rozwiązanie zademonstrowano w modelu Enyaq iV, gdzie skutecznie zastępuje podświetlaną maskę Crystal Face.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Skoda Enyaq iV 80 srogą zimą. Pozytywne zaskoczenie

Jak to działa w praktyce?

Skoda opisuje korzyści płynące z prostego wyświetlacza na masce samochodu na przykładzie samochodu zbliżającego się do przejścia dla pieszych. Samochód z wyprzedzeniem daje pieszym znać, że ich zauważył. Na przykład, gdy się zatrzymają, pokazuje im zieloną strzałką, że mogą przejść. Gdy piesi przechodzą i samochód musi ruszyć, daje sygnał „Stop, nie zbliżaj się do przejścia”. Innym scenariuszem może być sytuacja, w której samochód zbliżający się do przejścia nie może się zatrzymać z jakiegokolwiek powodu – wtedy musi dać jasno do zrozumienia „Uwaga, nie mogę się zatrzymać, nie wchodź na przejście”.

W ramach projektu testowane są obecnie różne scenariusze i możliwości, jakie daje taka technologia. Obecnie samochód może wyświetlać symbole zielonej strzałki, zielonej postaci, trójkąta ostrzegawczego oraz czerwonego trójkąta z krzyżem. Repertuar oczywiście powinien z czasem się poszerzać.

Jest też specjalny robot

W ramach projektu, rozwiązanie zaproponowane przez Skodę jest częścią szerszego zestawu innowacji. Opracowano również robota IPA2X, który ma pomagać dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym w bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię. 

skoda robot ipa2x

Fot. Skoda

Gdy robot zarejestruje, że piesi zbliżają się do przejścia, wjeżdża na jezdnię (jeśli jest to bezpieczne) i wskazuje pieszym, że mogą przejść za pomocą sygnalizacji świetlnej, jednocześnie nakazując samochodom zatrzymanie się. Za pomocą wyświetlacza wysyła również powiadomienia o tym, co dzieje się na przejściu. Oczekuje się, że dalszy rozwój pozwoli rozszerzyć możliwości robota o emitowanie sygnałów dźwiękowych lub szybsze poruszanie się.

Komunikację robota z samochodem przetestowano w trzech europejskich miastach jesienią ubiegłego roku. W Mediolanie i Modenie robot był testowany w szkołach, natomiast w Lublanie testy skupiły się na osobach starszych. Oprócz poprawy bezpieczeństwa, projekt ma zmniejszyć hałas i zanieczyszczenie, a także koszty administracyjne związane z ludzkimi strażnikami na przejściach.

Reklama