Connect with us

Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Kia EV9 zaprezentowana. Tygrysi wizerunek ogromnego elektryka

Kia zaprezentowała swoje najnowsze dzieło, nowy model elektrycznego SUV-a o nazwie EV9. Póki co możemy przyjrzeć się jednak tylko nadwoziu i wnętrzu samochodu, na szczegóły techniczne przyjdzie jeszcze pora.

kia ev9
Fot. Kia

Ckliwe hasła filozofii projektowania

Kia EV9 to rzecz jasna długo wyczekiwana nowość. Nazwa ta pojawiła się już przecież przy okazji prezentacji konceptu w listopadzie 2021 r. Produkcyjny EV9 oczywiście oparto bezpośrednio na modelu koncepcyjnym, co widać niemal od razu. Zachował albo rozwinął on większość jego elementów stylistycznych, co czyni auto produkcyjne bardzo podobnym do konceptu. Model jest wielkościowo podobny do Kii Sorento, ale nieco wyższy i szerszy. 

W komunikacie prasowym możemy przeczytać, że wygląd nowego EV9 zaprojektowano zgodnie z filozofią projektowania „Przeciwieństw, które się uzupełniają”, a w szczególności z jej filarem „Zdecydowanie za naturą”. Jego istotą jest fuzja elementów ze światów natury i realnego… cokolwiek to znaczy.

Jak widać na zdjęciach, EV9 to pudełkowy SUV z zaokrąglonymi krawędziami. Nacisk położono tu na detale, takie jak charakterystyczne linie nad przednimi i tylnymi kołami, wpuszczane klamki drzwi i obfite przeszklenia. Podwozie jest lakierowane dookoła na czarno z połyskiem, co najwyraźniej ma sprawić, że samochód z jednej strony będzie wizualnie lżejszy, a z drugiej będzie sprawiał wrażenie masywnego.

kia ev9

Fot. Kia

Reflektory samochodu zorientowano pionowo z przodu i z tyłu, co razem z maską tworzy kształt niemal głowy tygrysa. Obejmuje ona dwa skupiska małych źródeł światła w kształcie kostek lodu po wewnętrznych stronach reflektorów. Ten charakterystyczny animowany element świetlny będzie wykorzystywany również w innych przyszłych samochodach elektrycznych marki. 

ZOBACZ TAKŻE
Kia Sorento 2023 - wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, wersje, opcje, ceny

Na szczegółowe dane trzeba poczekać

Na projekt wnętrza nowego samochodu szczególny wpływ ma filozofia projektowania, której celem jest zapewnienie, że stosowane są tylko technologie i innowacje promujące pozytywną i intuicyjną interakcję między ludźmi i maszynami. Trzeba przyznać, że design jest minimalistyczny, co wielu osobom może przypaść do gustu. Wśród cech nowego EV9 Kia podkreśla długi rozstaw osi, płaską podłogę, trzy rzędy siedzeń i obiecuje hojną przestrzeń.

Kię EV9 można skonfigurować w wersji 6- albo 7-miejscowej, z czego dwa lub trzy miejsca znajdują w drugim rzędzie. Oparcia zarówno przednich, jak i drugich foteli można odchylić – to podobno pozwala kierowcy i pasażerom wygodnie odpoczywać podczas ładowania. Poszczególne fotele w drugim rzędzie można obracać o 180°, a uchwyty na kubki i porty do ładowania urządzeń mobilnych są dostępne także w trzecim rzędzie.

kia ev9 wnętrze

Fot. Kia

Z fotela kierowcy można podziwiać duży cyfrowy wyświetlacz deski rozdzielczej oraz system infotainment o pływającej konstrukcji składający się z dwóch 12,3-calowych ekranów, pomiędzy którymi znajduje się pojedynczy 5-calowy wyświetlacz segmentowy służący do sterowania wybranymi funkcjami pojazdu. Kia wspomina o „minimalnej ilości fizycznych przycisków”. Ostały się te do sterowania klimatyzacją oraz na funkcjonalnej kierownicy. 

Na razie Kia zachowuje dla siebie szczegółowe dane techniczne. Wspomina jedynie, że EV9 bazuje na firmowej platformie Electric Global Modular Platform (E-GMP). Według pojawiających się plotek, samochód będzie oferował dwa silniki, 576 KM mocy maksymalnej, ponad 500 km zasięgu i baterię o pojemności 77,4 kWh. Dane mamy poznać dopiero podczas pełnej światowej premiery EV9, która odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. 

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama