Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Grand California wyłącznie z Polski. Jak wygląda jego produkcja?

Volkswagen od lat słynie z kamperów, w którym to segmencie jest liderem rynku w Polsce. Obecnie oferuje trzy modele, ale ten największy i najbardziej luksusowy – Grand California – jest produkowany wyłącznie w Polsce. Co warto o tym wiedzieć?

volkswagen grand california kamper z polski
Fot. VW

Jak wygląda produkcja Grand Californii w Polsce?

Grand California wyjeżdża na cały świat wyłącznie z polskich zakładów Volkswagen Poznań w wielkopolskiej Wrześni. Ten kamper oparty na Volkswagenie Crafterze zapewnia komfort podróżowania i możliwość noclegu dla czterech osób. Wyposażony w funkcjonalną kuchnię, przestronny salon oraz łazienkę z prysznicem i toaletą, jest gotowy na różne przygody na drodze. Pierwsze egzemplarze tego pojazdu opuściły halę produkcyjną we Wrześni w 2019 roku, a od tego czasu powstało już aż 11 000 sztuk.

Produkcja Grand Californii w Polsce odbywa się na dwóch zmianach. Samochód buduje w sumie około 150 osób. Proces produkcyjny przebiega na dwóch liniach. Łączny czas potrzebny na wyprodukowanie jednej Grand Californii wraz z procesem logistycznym i odbiorem jakościowym wynosi ok. 60 godzin.

W tym czasie wykwalifikowana załoga montuje w bazowej wersji pojazdu kempingowe wyposażenie. Zaczyna od instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej, przez podwyższony dach i specjalne uchylne okna, aż po wygłuszenia, prysznic, toaletę, blok kuchenny z dwupalnikową kuchenką, zlewozmywakiem i dużą powierzchnią roboczą, a także strefę wypoczynkową wyposażoną w łóżko. Na kolejnych stanowiskach auto uzupełniane jest o szafki, lodówkę, oświetlenie LED, moskitierę oraz opcjonalnie o markizę i bagażnik rowerowy.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Jaki kamper na lato? Sprawdzamy Volkswagena Californię 2.0 TDI 150 KM. To spalanie po prostu was zachwyci

Samochód można wyposażyć m.in. w… system fotowoltaiczny

Grand California jest również wyposażana w szereg udogodnień uprzyjemniających urlopowy pobyt na kempingu. Są wśród nich m.in. system fotowoltaiczny, będący wyposażeniem standardowym i zapewniający dodatkową energię elektryczną potrzebną np. do zasilania lodówki, oświetlenia czy uruchomienia własnego telewizora.

Opcjonalnie, Grand Californię możemy wyposażyć w klimatyzację postojową 230 V czy instalację do odbioru telewizji satelitarnej. Znajdziemy tu również gniazdka USB, gniazdka 230 V i jedno gniazdko 12 V. Dzięki nim, w kuchni można łatwo podłączyć czajnik czy ekspres do kawy, a smartfony, tablety i laptopy – na przykład w jadalni lub sypialni.

Po zakończeniu procesu zabudowy następuje szczegółowy odbiór jakościowy samochodu. W ciągu jednego dnia z linii produkcyjnej w fabryce Volkswagen Poznań we Wrześni zjeżdżają 22 Grand Californie. W ciągu tygodnia jest ich więc ok. 110, a w ciągu miesiąca ok. 450! W 2021 roku na polskie drogi wyjechało ponad 600 sztuk nowych Californii, a w zeszłym roku już znacznie więcej, bowiem aż 800. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama