Connect with us

Czego szukasz?

F3

F3: Marti wygrał, Wiśnicki z rekordowym wynikiem | Analiza

Wyścig w Monako, jak można było się spodziewać, był dosyć przewidywalny i spokojny jeśli chodzi o walkę na torze. Najlepszy okazał się Pepe Marti, który zdominował wyścig i sięgnął po drugą wygraną. Za nim na podium zadebiutował Leonardo Fornaroli, a trzeci był Gregoire Saucy, który zyskał jedną pozycję względem startu. Dobrze poradził sobie także Piotr Wiśnicki, który sięgnął po swój najlepszy rezultat w tym roku, 18. miejsce.

F3 Monako sprint analiza
Fot. FIA Formula 3 / Twitter

Najlepszy kierowca: Pepe Marti

Jak można było się spodziewać, kierowca startujący z pole position zwyciężył wyścig w Monako. Hiszpan utrzymał prowadzenie na starcie, potem dobrze rozegrał restart, a reszta była już formalnością. Kierowca Camposa uciekł Fornaroliemu na ponad sekundę, potem jeszcze powiększając przewagę. Ostatecznie skończyło się na prawie ośmiu sekundach przewagi. Dla Martiego to drugi wygrany sprint w tym sezonie i kolejny zastrzyk punktów do klasyfikacji generalnej, gdzie awansował do czołowej trójki.

 

Najlepszy zespół: Trident

Włoski zespół ponownie okazał się najlepszy. Dwójka kierowców zdobyła punkty i tylko Oliver Goethe znalazł się poza czołową dziesiątką. Fornaroli utrzymał drugie miejsce, nie stanowiąc zagrożenia dla Martiego, ale też bez problemu utrzymując za sobą Saucy’ego. Tym samym Włoch zdobył pierwsze podium w Formule 3. Lider klasyfikacji generalnej, Gabriel Bortoleto, startował szósty i na tej pozycji też skończył. Brazylijczyk miał chrapkę na wyższą pozycję, ale nie udało mu się wyprzedzić Barnarda. Dużo gorzej wyglądał wyścig Olivera Goethe, który nie dość, że skończył 17., to dostał 10 sekund kary za kolizję z Tommym Smithem na siódmym okrążeniu. Mimo to Trident może być zadowolony z dopisania sobie do dorobku czternastu punktów.

Największe zaskoczenie: Taylor Barnard

Kierowca Jenzera zdobył swoje kolejne punkty w Formule 3. Może być jednak nieco zawiedziony, bowiem nie utrzymał pozycji zajmowanej na polach startowych. Na starcie wyprzedził go Saucy, a potem także Colapinto znalazł się przed Brytyjczykiem, spychając go na piąte miejsce. Tę pozycję Barnard utrzymał już do samego końca i nie można tu tylko mówić o sprzyjającej utrzymywaniu pozycji charakterystyce toru w Monako. Miał tempo zbliżone do czołówki i w pełni zasłużył sobie na piąte miejsce, które jest jego najlepszym wynikiem w Formule 3.

 


 

Największe rozczarowanie: Gabriele Mini i Dino Beganovic

Ciężko mówić tu do końca o rozczarowaniu, ale po obydwu kierowcach można było oczekiwać awansu na wyższe pozycje. Najlepsza dwójka kwalifikacji startowała z miejsc jedenastego i dwunastego, na których została do samego końca, tyle że w odwróconej kolejności. Mini na początku wyprzedził Beganovica, ale potem nie był w stanie uporać się z Paulem Aronem. Szwed także utknął za tą dwójką i resztą kierowców z przodu, a że ci nie popełniali błędów, to nie było szans na zyskanie pozycji. Koniec końców, kierowcy startujący jutro z pierwszego rzędu, zakończyli wyścig poza punktami, co na pewno może nieco rozczarować.

Rekordowy wynik Wiśnickiego

Piotr Wiśnicki wreszcie może być umiarkowanie zadowolony ze swojego wyścigu. Polak startował na 23. miejscu, ale dzięki wypadkom z przodu i wykorzystaniu błędów rywali, po kilku okrążeniach był już 18. Kierowca PHM Racing nie grzeszył tempem, ale trzeba go pochwalić za to, że mimo tego utrzymywał za sobą rywali.. W drugiej części wyścigu kierowcy za nim nieco odpuścili, a Wiśnicki mógł spokojnie dojechać na osiemnastym miejscu, co jest jego najlepszym wynikiem w Formule 3.

Klasyfikacje generalne po sprincie F3 w Monako

Gabriel Bortoleto utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej, ale stratę do niego nieco zmniejszył Saucy. Na ostatni stopień podium przesunął się Pepe Marti, ale Mini i Beganovic, którzy są tuż za nim, startują jutro z pierwszego rzędu. W zespołowej klasyfikacji wciąż prowadzi Trident, ze sporą przewagą nad drugą Premą. Na następnych pozycjach bez zmian – trzeci utrzymuje się Hitech, czwarte ART, a piąty jest Campos. Pełne klasyfikacje generalne Formuły 3 znajdują się w osobnym artykule, do którego odnośnik znajdziecie poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F3 2023. Sprawdź pozycję Piotra Wiśnickiego

Co następne w F3?

Już jutro, 28 maja, o godzinie 8.00, rozpocznie się wyścig główny Formuły 3 w Monako. Z pierwszego rzędu wystartują Mini i Beganovic, którzy mają chrapkę na dobry wynik po nieudanym wyścigu sprinterskim. Warto zwrócić uwagę na Luke’a Browninga, który wystartuje ze świetnej, 4. pozycji. Oczywiście jechać będzie także Piotr Wiśnicki, który na pewno liczy na utrzymanie dobrej formy z wyścigu sprinterskiego. Czy mu się to uda? Dowiemy się już po wyścigu głównym.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać Formułę 3 w Polsce? [transmisja, stream, live]

Wyniki sprintu F3 w Monako

wyniki sprint f3 2023 monako

Fot. FIA

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama