Connect with us

Czego szukasz?

F4

Obóz akademii Ferrari. Dwóch Polaków powalczy o miejsce w FDA

Przed Maciejem Gładyszem i Janem Przyrowskim życiowa szansa. Jeżeli Polacy dobrze spiszą się na 1. obozie w Maranello to jesienią powalczą o miejsce w akademii Ferrari.

polacy ferrari driver academy maciej gładysz jan przyrowski
Fot. Ferrari

Nie ma czasu na zabawę

Mamy już sierpień, ale w Akademii Kierowców Ferrari to jeszcze nie wakacje. I to nawet jeśli niektórzy uczniowie udali się do domu na kilka dni wolnego. Tuukka Taponen nie jest jednym z nich. Fin, który dołączył do programu młodych kierowców Ferrari w zeszłym roku po Światowych Finałach Skautingu, pełni rolę jako kierowca referencyjny, wyznaczając czasy do osiągnięcia dla młodych zawodników biorących udział w pierwszym z dwóch obozów w tym sezonie. To ważne wydarzenie, aby ocenić potencjalnych kandydatów do ostatecznego procesu selekcji jesienią. 

Kto został zaproszony?

Obóz, który rozpoczął się dzisiaj, jest częścią współpracy, która trwa od kilku lat między FDA i ACI Sport, która od czasu do czasu sprowadza do Maranello utalentowanych młodych zawodników, aby ocenić ich potencjał, korzystając z zasobów programu młodych kierowców Ferrari. Dwóch polskich kierowców, urodzonych w 2007 i 2008 roku, zostało wybranych przez FDA za radą Tony’ego Karta, wieloletniego partnera FDA w skautingu. Są to Maciej Gładysz, który wygrał Trofeum Akademii Kartingowej FIA 2021, oraz Jan Przyrowski, który niedawno skończył 15 lat. Ten pierwszy to ponadto syn Adama, który także miał okazję startować w wielu wyścigach. Obydwaj młodzi zawodnicy są kolejnymi nadziejami polskiego motorsportu.

ZOBACZ TAKŻE
Kolejny Polak w F4? Maciej Gładysz odbył test bolidu

ACI Sport poleciło także dwóch Włochów. Są nimi Francesco Marenghi, mistrza Włoch Juniorów w Kartingu z 2021 roku i Giacomo Pedriniego. Ten drugi wchodzi w powoli do świata F4.

Jak będą wyglądały zadania na obozie?

Czterech młodych zawodników przybyło do siedziby Scuderii Ferrari, gdzie mieści się Akademia Kierowców Ferrari i natychmiast przystąpiło do pracy z sesjami dotyczącymi różnych aspektów życia kierowcy wyścigowego: treningu fizycznego, lekcji teorii sportów motorowych i radzenia sobie ze stresem. Obeszli także tor Fiorano i wypróbowali symulator Formuły 4, przygotowując się do testów F4. Są to te same konstrukcje, których używa się we Włoskiej F4. Obóz kończy się w piątek, kiedy eksperci FDA spotkają się, aby zdecydować, czy któryś z tej czwórki zrobił wystarczająco dobre wrażenie, aby zasłużyć na miejsce w Światowych Finałach Skautingu, które odbędą się jeszcze w tym roku. Obecnie w FDA jest 8 kierowców. Pełną listę znajdziecie w osobnym materiale – aby do niego przejść należy kliknąć na poniższą belkę.

ZOBACZ TAKŻE
Skład akademii Ferrari 2023. Kogo wspiera stajnia z Maranello?

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama