Connect with us

Czego szukasz?

F2

F2: Vesti z kolejnym zwycięstwem, ciasno w środku stawki | Analiza

Startujący z trzeciego pola Vesti, świetnie ruszył z miejsca. Szybko objął prowadzenie, którego nie oddał aż do samego końca. W wyścigu, przerywanym przez wyjazdy samochodu bezpieczeństwa. Podium uzupełnili Victor Martins i Richard Verschoor.

Prema F2 wyscig sprint analiza monza

Najlepszy kierowca: Frederik Vesti

Startujący z trzeciego pola Vesti świetnie ruszył z miejsca. Przy dohamowaniu do pierwszego zakrętu wykorzystał błąd Verschoora i objął prowadzenie. Duńczyk zbudował sobie szybko bezpieczną przewagę, która była jednak wystawiana na próbę przez wyjazdy samochodu bezpieczeństwa. 21-latek zachował jednak zimną krew do końca i nie dał rywalom żadnych szans na atak. Na metę wpadł z minimalną przewagą nad Verschoorem.

Mimo braku zwycięstwa, zespół ART zdobył w dzisiejszym wyścigu największą ilość punktów. Victor Martins naciskał w końcówce na Vestiego, a Theo Pourchaire starał się wyprzedzić Richarda Verschoora i awansować na podium. Ostatecznie żadnemu z nich nie udało się zyskać pozycji. Wyścig ukończyli odpowiednio na 2. i 4. pozycji, co pozwoliło im na zdobycie 13 „oczek”. Drugim z zespołów była dziś Prema. Oni zdobyli 11 punktów.

Największe zaskoczenie: Richard Verschoor i Theo Pourchaire

Richard Verschoor jest jednym z najbardziej doświadczonych kierowców Formuły 2 w tym sezonie. Mimo to nie przekłada się to na jego dobre wyniki. Właściwie Verschoor jest jednym ze słabszych kierowców w stawce i nie liczy się on w walce o dobre pozycje w klasyfikacji generalnej. Dlatego też każdy dobry występ Verschoora zaskakuje, ale i całkiem cieszy. Wprowadza on bowiem zamieszanie i zabiera cenne punkty czołowym kierowcom. W sobotnim sprincie, Verschoor zajął trzecie miejsce. Pokonał on aktualnego lidera klasyfikacji generalnej, Theo Pourchaire’a.

Niemniej, Pourchaire zaliczył świetny wyścig. Miał on trochę przygód na początku wyścigu, kiedy doszło do kontaktu między nim a Crawfordem. Niemniej, Pourchaire nie otrzymał kary za ten występek. Z 10. miejsca awansował on aż na 4. i do ostatnich chwil walczył o podium. Jego sytuacja wygląda dość komfortowo. Tytuł mistrzowski zbliża się do niego wielkimi krokami.

Największe rozczarowanie: Ayumu Iwasa

Ayumu Iwasa aktualnie zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Niemniej, Jack Doohan traci do niego zaledwie trzy punkty. Dlatego też Iwasa musi każdy wyścig wyciskać jak cytrynę, jeżeli chce stanąć na podium na koniec sezonu 2023. Niestety, nie ukończył on sobotniego sprintu. Problemy z bolidem spowodowały, iż musiał wycofać się ze zmagań. Pocieszać może go fakt, iż Doohan także nie zdobył punktów.

Klasyfikacje generalne po sprincie na Monzy

Po wyścigu sprinterskim na Monzy, prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymuje Theo Pourchaire. Francuz podczas sobotnich zmagań zyskał 5 punktów. Należy mu także dopisać jedno „oczko” za zwycięstwo w piątkowych kwalifikacjach. Jego główny rywal, Frederik Vesti zwyciężył sobotni sprint, co daje mu 10 punktów do jego dorobku. Skutkuje to zmniejszeniem przewagi Pourchaire’a nad Duńczykiem do 10 punktów. Trzecie miejsce utrzymuje Ayumu Iwasa z dorobkiem 134punktów na swoim koncie.

Wśród zespołów, prym nadal wiedzie ART Grand Prix, mając 303 punkty na swoim koncie. Za nim plasuje się Prema z 168 punktami, a trzecie miejsce zajmuje Rodin Carlin mając 200 punktów w dorobku.

W niedzielę (3.09) o godz. 10:00 rozpocznie się rywalizacja kierowców w wyścigu głównym. Z pierwszego pola wystartuje Theo Pourchaire, a tuż za nim znajdą się Oliver Bearman i Roman Stanek. Tym razem zawodnicy walczyć będą o pełną pulę punktów, co będzie miało duże znaczenie w walce o mistrzostwo kierowców. Różnice w czołówce są przecież minimalne.

Szczegółowy plan transmisji weekendu Formuły 2 na torze Monza znajdziecie w osobnym artykule, do którego link podaliśmy powyżej.