Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Audi anuluje program w F1? „Andretti powinien obserwować sprawę”

Istnieje prawdopodobieństwo, że Audi w najbliższym czasie podejmie decyzję odnośnie przerwania przygotowań do wejścia do Formuły 1 w sezonie 2026. To rodzi ciekawe spekulacje odnośnie potencjalnych rozwiązań.

audi f1 potencjalni pracownicy z mercedesa obawy wolff
Fot. Audi Sport

Nasilają się plotki

w ostatnich dniach zaczęły krążyć spekulacje na temat poziomu przygotowań Audi do wejścia do F1 w sezonie 2026. Te dotyczą głównie przygotowania silnika, który znajdzie się w samochodzie, który powstanie w fabryce w Hinwil. Ta obecnie należy do Sauber Motorsport, który w F1 startuje pod nazwą Alfy Romeo. Jednak ta nazwa niedługo się zmieni. Zaś w międzyczasie Audi krok po kroku wykupi udziały w Sauberze zgodnie z umową zawartą rok temu.

O ile w szwajcarskiej fabryce Audi bez większych problemów przeprowadza swoje zmiany strukturalne, tak podobno w bazie silnikowej sytuacja wygląda gorzej. Odkąd pojawiły się poważne sugestie dotyczące wejścia Audi do F1, zwracano na problem infrastruktury marki należącej do koncernu VAG. Polega on na braku odpowiedniego zaplecza technicznego oraz zasobów ludzkich potrzebnego do budowy i rozwoju takiego silnika. Oczywiście Audi w przeszłości realizowało tak skomplikowany program, jak rywalizacja w LMP1 w WEC czy starty w Formule E. Zaś obecnie wystawia ono samochód w Rajdzie Dakar, ale najwidoczniej nadal jest to za mało na F1. W dużym skrócie: producent nie jest zadowolony z postępu prac nad silnikiem, który musi być gotowy za dwa lata. Obecnie trwają dyskusje wewnątrz Audi nad potencjalnym przerwaniem programu, a w efekcie anulacją wejścia do F1.

ZOBACZ TAKŻE
Audi stawia wszystko na jedną kartę. F1 ponad wszystkie inne serie

Andretti Global może obejść niechęć Liberty Media

Jeśli chodzi o źródła to kluczową rolę odgrywa tu audycja Johna Hindhaugha i Jerremy’ego Shawa w programie Midweek Motorsport na antenie Radio LeMans. Panowie w ostatnim odcinku dyskutowali na temat walki Andretti Global o wejście do stawki F1, w którym umieszczono też wątek Audi. Zdaniem tych dwóch dziennikarzy, Audi ma jeszcze w tym roku zdecydować o porzuceniu programu przez wspomniane trudności z przygotowaniem silnika. I ma to być istotna szansa dla Michaela Andrettiego. Amerykanin mógłby wówczas spróbować przejąć Sauber Motorsport, a więc zarówno infrastrukturę w Szwajcarii, a także miejsce w stawce Formuły 1. Przypomnijmy, że w 2021 roku syn mistrza świata F1 z 1978 roku próbował przejąć Saubera. Niestety wówczas na drodze do umowy sprzedaży stanęła kwestia podziału władzy po dokonaniu transakcji.

Oczywiście nie wiemy, czy amerykańska ekipa rozważa taką opcję przy jednoczesnej budowie nowej siedziby w Indianapolis. Żeby taka spekulacja mogła zostać za prawdziwą, najpierw Audi musiałoby podjąć decyzję o zamknięciu programu. To jednak nie jest jeszcze takie pewne. Z jednej strony słychać głosy o anulacji wejścia do F1. Jednocześnie dziennikarze obecni w padoku informowali w ostatnich dniach, że osoby związane z Audi całkowicie dementują takie doniesienia. Nie mniej sytuacja wygląda na godną obserwacji. Co ciekawe, pierwsze „złe wieści” z obozu tej marki wypłynęły już w czerwcu, więc nie jest to nowa sytuacja.

Dochodzi jeszcze kwestia silnika

W tym miejscu zwracamy też uwagę na to, że nie wiemy, co stałoby się z silnikiem Audi w takiej sytuacji. Najprawdopodobniej jednak Andretti nie mogłoby przejąć projektu w jakiejkolwiek formie. To oznaczałoby, że Amerykanin musiałby dogadać się z Hondą w kwestii dostaw silników, gdyż Renault ostatnio wycofało się ze wstępnej umowy sprzed roku. Wówczas na tych jednostkach pojawiłby się brand marki Cadillac, a więc firmy koncernu GM współpracującego z Hondą w zakresie rozwoju technologii napędu elektrycznego.

Oceń nasz artykuł!
Reklama