Connect with us

Czego szukasz?

F4

Sztuka po mistrzostwie. „Druga część sezonu wszystko zmieniła”

Kacper Sztuka po walce do końca wywalczył tytuł mistrza Włoskiej F4. Polski kierowca wyścigowy opowiedział nam o tym co czuje. Zwłaszcza po tym, w jakich okolicznościach zdobył tytuł.

Kacper Sztuka mistrzem Włoskiej F4
Fot. Paulo Pellegrini

Upragnione mistrzostwo

Kacper Sztuka sezon 2023 Włoskiej F4 rozpoczął od wygranej na Imoli. Później jednak nie kończył wyścigów, przez awarie mechaniczne. W pewnym momencie zajmował 4. miejsce ze stratą… 113 punktów do prowadzącego Lindblada! Jednak dzięki serii wygranych w drugiej części sezonu udało mu się nie tylko odrobić straty, ale i zapewnić sobie tytuł na 1 wyścig przed końcem roku. Choć nie obyło się bez nerwówki. Prema bowiem oprotestowała jego restart. Sztuka miał za szybko wznowić wyścig. Sędziowie ukarali go, ale i tak utrzymał zwycięstwo, które dało mu mistrzostwo.

ZOBACZ TAKŻE
Włoska F4: Mistrzowski Sztuka | Analiza 2. wyścigu na Vallelundze

Co mogę powiedzieć! Super sezon, zaczęło się pechowo. Było sporo problemów i pojawiło się zwątpienie, czy jeszcze jest szansa na wygranie. Jednak w drugiej części sezonu wszystko odwróciło się na naszą korzyść i wygraliśmy. Jak zwykle zespół wykonał kawał świetnej roboty. Wszyscy mnie mocno wspierali – rodzinie, kibicom którzy mnie wspierali, a także sponsorom. Jest to coś niesamowitego i liczę, że przełoży się to na dalsze kroki. Mogę powiedzieć, że był to bardzo dobry wyścig. Pomimo kontaktu z Taponenem na 1. kółku po wznowieniu, udało się wygrać. I to pomimo kary 5-sekundowej. Dzięki tej przewadze zostałem na 1. miejscu, a to wystarczyło do mistrzostwa. Jesteśmy zadowoleni, wszyscy jesteśmy szczęśliwi. Mamy jeszcze do odjechania 1 wyścig. Zamierzamy w nim dać z siebie 100%, celujemy w wygraną i zakończenie roku z przytupem – powiedział po wszystkim 17-latek w rozmowie z Motohigh.pl.

Drugie mistrzostwo w sezonie 2023

Włoska F4 to nie pierwsza seria, którą wygrał Sztuka. Zimą Polak jako pierwszy kierowca wygrał premierową edycję Formuły Winter Series. Nastolatek wygrał 5 z 6 wyścigów, w których startował i zapewnił sobie tytuł na rundę przed końcem. 

ZOBACZ TAKŻE
FWS: Kacper Sztuka mistrzem | Analiza

Jak widać zatem pewne rzeczy się nie zmieniają. Mistrzostwo Włoskiej F4 to wielki krok dla jego kariery. Nie jest tajemnicą, że Sztuka liczy na angaż w FIA Formule 3. Szanse na to z pewnością wzrosły, po jego sukcesie. Pozostaje liczyć na to, że w sezonie 2024 wystartuje on już bez żadnych perturbacji. Zwłaszcza, że w tym długo musiał czekać na ogłoszenie planów.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama