Connect with us

Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

ELMS: Kaprzyk imponuje podczas testów LMP2

Mateusz Kaprzyk ma za sobą bardzo udane testy prototypu klasy LMP2 razem ze świeżo upieczonymi mistrzami Europy cyklu European Le Mans Series, portugalskim zespołem Algarve Pro Racing.

Mateusz Kaprzyk LMP2 2023
Fot. Algarve Pro Racing

Kroczek po kroczku do przodu

Dwa dni po ostatnim wyścigu sezonu, do którego jego ekipa ruszała z pole position w kategorii LMP3, jedyny Polak w stawce mistrzostw Europy nie tylko zmienił zespół, ale także kategorię. Na portugalskim torze Portimao katowiczanin pokonał ponad 50 okrążeń testując wart ponad 2 mln zł prototyp klasy LMP2. Ważące zaledwie 950 kg i napędzane silnikiem V8 o pojemności 4,2 litra auto jest średnio o pięć sekund na okrążeniu szybsze niż prototypy klasy LMP3. Tą kategori Kaprzyk ścigał się w ELMS przez ostatnie trzy sezony. 

Kierowca ORLEN Teamu z nowym wyzwaniem poradził sobie jednak rewelacyjnie. Pokonał ponad 200 kilometrów i nie tylko pokazując bardzo dobre tempo. Ponadto zaimponował inżynierom swoim metodycznym podejściem i profesjonalizmem.

Sam zainteresowany zadowolony

– Testy LMP2 to nie tylko spełnienie marzeń każdego kierowcy, ale też bardzo dobre przygotowanie do kolejnego etapu mojej kariery.  Chciałbym bardzo podziękować ekipie Algarve Pro Racing za zaproszenie oraz świetną pracę przez cały dzień. Prototypy Le Mans często nazywane są bolidami z dachem. Przesiadka z auta LMP3 do LMP2 jest jak awans z Formuły 3 do Formuły 2. W aucie LMP2 wszystko dzieje się dużo szybciej. Jednak dzięki dobremu przygotowaniu byłem w stanie od pierwszych okrążeń bardzo dobrze odnaleźć się na torze. Przez cały dzień utrzymywałem się również w dziewięciu dziesiątych sekundy względem najlepszych czasów bardzo doświadczonych kierowców, z czego jestem bardzo zadowolony – przyznał Kaprzyk.

– Testy w Portugalii potwierdziły, że kierunek, który obrałem już kilka lat temu jest jak najbardziej słuszny. Ewentualny awans do klasy LMP2 na pełen etat i starty w ELMS oraz w legendarnym wyścigu Le Mans to jednak duże wyzwanie. Przed nami więc teraz czas bardzo intensywnych rozmów z naszymi partnerami, dzięki których wsparciu mam nadzieję zrobić kolejny milowy krok w mojej karierze – dodał Polak.

Kaprzyk już kilka lat temu mówił, że chciałby przetestować ten prototyp. 

Gdybym dziś mógł wybrać kategorię, byłoby to LMP2. Te samochody robią na mnie ogromne wrażenie na torze. Ponadto także dają ogromną frajdę, gdy jeżdżę nimi na symulatorze – opowiadał w rozmowie z MotoHigh.pl.

ZOBACZ TAKŻE
Mateusz Kaprzyk: Poznaj najmłodszego Polaka w ELMS | WYWIAD

Szef również się wypowiedział

Po wywalczeniu mistrzostwa Europy zaprosiliśmy kilku najbardziej obiecujących młodych kierowców na specjalne testy. Mateusz zrobił na nas bardzo duże wrażenie i zaimponował mi swoją etyką pracy. Nie tylko pokazał świetne tempo, ale też był bardzo dobrze przygotowany. Zresztą bardzo profesjonalnie zrealizował cały program, który dla niego opracowaliśmy. Jesteśmy pewni, że z każdym kolejnym okrążeniem będzie jeszcze szybszy i ma przed sobą ciekawą przyszłość – ocenił szef zespołu Algarve Pro RacingStewart Cox.

ZOBACZ TAKŻE
ELMS: Kaprzyk zakończy sezon w wyjątkowy sposób

Starty Mateusza śledzić można na jego oficjalnym profilu pod adresem www.facebook.com/mateuszkaprzyk oraz na stronie www.mateuszkaprzyk.com

Reklama