Connect with us

Czego szukasz?

FRECA

FROC: Biliński wygrał w Taupo | Analiza

Roman Biliński idealnie wszedł w nowy sezon FROC. Polak już w pierwszym wyścigu wygrał zawody. Za nim uplasowali się Christian Mansell i Tommy Smith.

Roman Biliński FROC Taupo wygrana numer 1

Najlepszy kierowca: Roman Biliński

Polski zawodnik do inauguracji sezonu przystępował z pierwszego rzędu. W kwalifikacjach bowiem zajął 2. miejsce. Lepszy od niego w nich był tylko Christian Mansell. Australijczyk stracił jednak swoją pozycję na rzecz Bilińskiego już zaraz po starcie. Polak następnie kontrolował przebieg wyścigu, choć Mansell czaił się tuż zanim. Po neutralizacji kierowca z Australii mógł jednak tylko patrzeć, jak 19-latek odjeżdża reszcie. Biliński bowiem ustanowił nie tylko najszybszy czas okrążenia w wyścigu, ale ponadto uciekł od rywali na kilka sekund. Dzięki temu został on pierwszym Polakiem, który wygrał wyścig w tej serii. W 2016 roku Antoni Ptak, startując tej serii pod nazwą Toyota Racing Series, wywalczył 2 podia. Syn znanego działacza piłkarskiego jednak ani razu nie stanął na najwyższym stopniu podium.

W czołowej trójce oprócz Romana Bilińskiego znaleźli się Christian Mansell i Michael Shin. Obydwaj zawodnicy maja już doświadczenie na poziomie FIA F3.

Najlepszy zespół: M2 Competition

Ekipa z Nowej Zelandii zaliczyła naprawdę solidny wynik. To właśnie dla tego zespołu jeżdżą Biliński i Shin. Poza tym w Top 10 uplasowali się także Liam Sceats i Gerrard Xie. Ci zawodnicy zajęli  kolejno na 5. i 6. pozycję. Jak widać, zespół M2 Competition jest od konkurencyjny, co dobrze wróży pod kątem kolejnych zawodów.

Największe rozczarowanie: Nicola Lacorte

Włoch nie ma ostatnio dobrych dni. Lacorte w kwalifikacjach zajął dopiero 12. miejsce. Junior Alpine po drodze wypadł z toru, co sprawiło, że w końcówce kwalifikacji nie miał jak się poprawić. W wyścigu były kierowca Włoskiej F4 również za bardzo się nie najeździł. Na starcie zgasł mu bolid, a w dodatku jego tył uderzył Landan Matriano Lim. Mechanicy próbowali naprawić zawieszenie w jego bolidzie, ale nic nie dało się z tym zrobić.

Klasyfikacje generalne. Biliński na czele

Roman Biliński prowadzi w mistrzostwach z dorobkiem 35 punktów. Z racji, że startuje mniej niż 20 zawodników, to do tej pory każdy kierowca (poza Lacorte, który nie dojechał do mety) ma już punkty na swoim koncie. Co tydzień czekać będzie nas rywalizacja, więc jednego możemy być pewni – będzie się tutaj dużo działo!

Niedziela, 21.01.2024

Wyścig 2 — 0:30 (czas polski) – link
Wyścig 3 – 4:04 (czas polski) – link

Zawody można oglądać za darmo na stronie motorsport.tv (powyżej są bezpośrednie odnośniki do każdej sesji).  Powtórkę pierwszych, wygranych przez Romana Bilińskiego, zawodów FROC możecie obejrzeć tutaj.