Connect with us

Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

4h Le Castellet: Inter Europol pierwszy raz wygrał w ELMS | Analiza

Polacy w ELMS mają za sobą dzień wzlotów i upadków. Inter Europol Competition, pomimo problemów z dwoma autami, dowiózł pierwsze zwycięstwo w ELMS przed zespołem Roberta Kubicy, którego załoga dowiozła podium.

Inter Europol pokonał zespół Roberta Kubicy
Fot. Inter Europol Competition

Inter Europol Competition zwycięski w Le Castellet

Sebastian Alvarez i Luca Ghiotto świetnie spisali się na starcie. Dzięki ich pracy już po pierwszej godzinie samochody #34 i #43 jechały w czołowej czwórce, przedzierając się ze środka stawki. Dalej praca Vladislava Lomko oraz Olliego Gray’a sprawiła, że na półmetku obydwa auta znalazły się na prowadzeniu. Niestety po drodze pojawiły się turbulencje. Najpierw #34 dostała karę za wyprzedzanie poza torem. Zaś w drugiej połowie z rywalizacją pożegnała się ich załoga #88 z LMP3. Pomimo problemów, jeszcze na pół godziny przed metą, obydwa auta zmierzały po dublet. Niestety wtedy przydarzyła się awaria #34, która zarazem zmusiła ten samochód do wycofania się z wyścigu. Najważniejsze, że do mety udało się doprowadzić załogę #43, która wygrała 4h Le Castellet. Tom Dillmann, Vladislav Lomko i Sebastian Alvarez przynieśli pierwsze zwycięstwo Inter Europol Competition w ogólnej klasyfikacji wyścigu w ELMS.

 


 

Czołowe ekipy z problemami w Le Castellet

To było trudne popołudnie dla Panis Racing, United Autosports czy Cool Racing. #28 IDEC Sport, który wystartował z pole position nie nacieszył się prowadzeniem zbyt długo. Już w dziesiątej minucie odebrał mu je Jonny Edgar w #14 AO by TF. Wtedy też #28 zaczęła tracić czas do liderów oraz pozycje, w tym też do duetu Inter Europolu. Dopiero druga połowa wyścigu przyniosła lepsze wieści dla tej ekipy, gdy udało zyskać się kilka pozycji kosztem problemów rywali. Ostatecznie udało dowieźć się czwartą lokatę na mecie.

Lepiej poradził sobie zespół Cool Racing, ale jedynie załoga #47. Ten samochód również skorzystał na problemach rywali. Chociażby w końcówce udało im się wyprzedzić Deletraza w #14 AO by TF. Zaś drugie miejsce na podium przypieczętowała dla nich awaria #34 Inter Europolu w końcówce zawodów. Bliźniacza załoga #37 niestety nie dojechała do mety i zwycięzcy 4h Barcelona nie zdobyli dziś punktów.

Robert Kubica wywalczył podium w Le Castellet

Z kolei AO Racing by TF Sport zaliczyło dziś wzloty i upadki. Pierwsza godzina przyniosła walkę o prowadzenie, w którą zaangażowany był Jonny Edgar. Niestety wszystko popsuła kara przejazdu przez aleję serwisową za wyprzedzanie poza torem. W końcówce zespół miał jeszcze nadzieję na walkę o zwycięstwo, ale na ostatnim przejeździe Deletraz napotkał na słabszą formę samochodu i szybszych rywali. Ostatecznie załoga #14, w której startuje Robert Kubica wywalczyła podium po pechu auta #34 Inter Europol Competition.

 


 

Co działo się w innych klasach?

W LMP3 mieliśmy dziś świetne pojedynki pomiędzy RLR MSport oraz Rinaldi Racing, z którego zwycięsko na mecie wyszedł RLR. zaś załoga Rinaldi nie ukończyła zmagań. Na podium dojechał dziś DKR przed Ultimate. Niestety wśród pechowców znalazła się też #88 Inter Europolu.

W LMGT3 ponownie ujrzeliśmy dziś triumf Ferrari. Tym razem jednak najszybsze okazało się auto Spirit of Race. Zaś na drugiej lokacie zameldowało się jedyne Lamborghini Iron Lynx. Załoga #63 stoczyla dziś sporo pojedynków z Ferrari Kessel Racing, które nie ukończyło zmagań pomimo prowadzenia w wyścigu. Pechowo skończyło dziś też Iron Dames. Zeńska załoga też spędziła sporo czasu na czele, a i tak pod koniec utrata tempa relegowała samochód #85 na czwarte miejsce za Astonem Racing Spirit of Leman.

Szymon Ładniak z trudnym debiutem w Le Mans Cup

Szwajcarska ekipa nie zdołała dowieźć wygranej w ELMS w niedzielę. Natomiast udało się osiągnąć sukces w sobotnim wyścigu Le Mans Cup w Le Castellet. Załoga #97 pokonała polsko z hiszpański Team Virage oraz R-ace GP. Niestety wyścigu nie ukończył samochód Bretton, w którym w tym roku startuje Szymon Ładniak. W GT3 najszybsze było Ferrari AF Corse przed Lamborghini Iron Dames i Ferrari Kessel Racing.

ZOBACZ TAKŻE
Cool Racing wygrało 4h Barcelona ELMS. Polacy z przygodami

Teraz przerwa przed 24h Le Mans 2024, a potem…

Dopiero w lipcu spotkamy się z zalogami ELMS w walce o mistrzostwo w sezonie 2024. 7 lipca czekają nas zmagania na torze Imola, który niedawno gościł WEC. Część ekip LMP2 spotkamy za miesiąc na Circuit de la Sarthe podczas 24h Le Mans 2024. Natomiast wszystkie ekipy Le Mans Cup wezmą na tym samym torze udział w trzeciej rundzie sezonu o nazwie Road to Le Mans. W wyścigach LMC udział weźmie także Szymon Ładniak oraz ekipa Inter Europol Competition. Polak startował już na tym obiekcie przed rokiem w Ferrari Challenge. W tym roku zadebiutuje on na tym torze w prototypach. Natomiast swój debiut na tym torze zaliczy Jerzy Spinkiewicz w pucharze Lamborghini.

Wyniki 4h Le Castellet ELMS 2024

Inter Europol Competition pokonał Kubicę w walce o zwycięstwo w ELMS

Fot. Alkamel ELMS

Reklama